Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wakacje kredytowe. Rzecznik Finansowy pozywa Santander

136
Podziel się:

Rzecznik Finansowy skierował do sądu wniosek o zakazanie stosowania przez bank Santander nieuczciwych praktyk związanych z udzielaniem wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe. Rzecznik finansowy pozywa Santander
Wakacje kredytowe. Rzecznik finansowy pozywa Santander

Praktyka, którą Rzecznik uznał za nieuczciwą polega na zawieraniu w aneksach dotyczących wakacji kredytowych postanowień, że bank posiada bezsporną wierzytelność względem klienta.

Chodzi o sformułowanie: „Strony zgodnie oświadczają, że Bank posiada niesporną wierzytelność wobec Kredytobiorcy z tytułu kredytu (...)”.

Rzecznik uważa, że taki zapis może zniechęcić kredytobiorcę do dochodzenia swoich praw w przyszłości. Dostrzega takie zagrożenie w szczególności w przypadku klientów banku posiadających kredyty indeksowane lub w walutach obcych.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapis może mieć podobny skutek, jak te zakwestionowane przez Rzecznika w poprzednich tygodniach, kiedy chciał wszczęcia postępowania przeciwko bankom Santander i BNP Paribas. Santander usunął wtedy kwestionowane wpisy. Jednak cytowany wyżej zapis stanowi zdaniem Rzecznika odrębną nieuczciwą praktykę.

- W czasie stanu epidemii dostrzegam potrzebę wzmożonej ochrony klientów przed nieuczciwymi praktykami, które dotykają ich w sytuacjach życiowo trudnych, takich jak utrata pracy czy dochodów z działalności. Zachęcam wszystkich do zgłaszania mi przejawów stosowania nieuczciwych praktyk przez podmioty rynku finansowego. W trudnych dla całego społeczeństwa chwilach nie ma miejsca na praktyki naruszające dobre obyczaje - wszyscy, także podmioty rynku finansowego, musimy zachować się lojalnie i solidarnie. Liczę także na to, że uda się uniknąć procesu i bank wycofa się ze stosowania praktyki. Oczekuję też, że klientom już związanym przedmiotowym postanowieniem złoży odpowiednie oświadczenia niwelujące ich potencjalnie negatywne skutki - wyjaśnia rzecznik finansowy Mariusz Golecki.

W tym trudnym czasie pandemii koronawirusa wielu kredytobiorców ma problemy finansowe. Banki dają im możliwość zawieszenia nawet na kilka miesięcy rat kredytów lub ich części. Przez kilka miesięcy można nie płacić rat, ale trzeba się liczyć z tym, że spowoduje to wydłużenie okresu kredytowania i jednocześnie wzrost ogólnych kosztów kredytowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
fr
3 lata temu
i bardzo dobrze .CZAS NAJWYŻSZY!
polak
3 lata temu
A dlaczego nie odbierzecie im licencji na polski rynek - niech bedzie nauczka i pokazowka z ostrzezeniem dla innych!
blick
3 lata temu
te zasady obowiązujące w tym banku ustalał protegowany słońca wolski. Sam piokio.
Kabi
3 lata temu
Skoro na głupocie frankowiczów można żerować to czemu na biednych ludziach co nie mają na raty
lizdka
3 lata temu
Bank naciągaczy znam ich czas na weryfikację
...
Następna strona