Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Walka ze smogiem. Michał Kurtyka: Udział węgla będzie malał

16
Podziel się:

- Mamy przed sobą potężne wyzwania w kwestii redukcji zapóźnień cywilizacyjnych w postaci smogu i zanieczyszczeń powietrza – przyznał minister klimatu Michał Kurtyka. Zapowiedział wzrost znaczenia fotowoltaiki i wiatru w polskim miksie energetycznym. Odniósł się też do sprawy kaucji na plastikowe butelki.

Minister klimatu Michał Kurtyka.
Minister klimatu Michał Kurtyka. (Wikimedia/Flickr/Public Domain, Ministerstwo Energii - Flickr/Public Domain)

- Udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie się obniżał – zapewnił minister klimatu Michał Kurtyka na antenie Polsat News. - Będzie za to rósł udział fotowoltaiki, mamy też plany na rozwój energii z wiatru na morzu - dodał.

Jak podkreślił, mamy jako kraj przed sobą potężne wyzwania w kwestii zapóźnień cywilizacyjnych” w postaci smogu i zanieczyszczeń powietrza.

- Musimy patrzeć w stronę energetyki, która będzie dbała o jakość powietrza, ale mamy też obowiązek dbania o bezpieczeństwo energetyczne kraju – zaznaczył minister Kurtyka.

Zobacz także: Absurdy programu Czyste Powietrze. Ekspert: "Trzeba się zapożyczyć, aby dostać pożyczkę"

Podkreślił również, że wyzwanie, jakim jest walka o czyste powietrze, jednoczy. Odniósł się do też do wypowiedzi młodej aktywistki Grety Thunberg. – W tej dyskusji mogą pojawić się różne głosy i interesy, ale cel mamy wspólny - mówił.

Pytany o plany polskiego rządu w kwestii transformacji energetycznej i neutralności przypomniał programy, które realizuje rząd. - Mamy program ”Czyste powietrze” i program ”Mój prąd”, które mają pomóc w transformacji energetycznej do neutralności.

Minister zapowiedział również, że wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą obieg plastiku powinno zająć jeszcze kilka miesięcy. Wiąże się to z "poszerzeniem odpowiedzialności producenta". Jak dodał, do połowy przyszłego roku jego resort przedstawi propozycje ustawowe wprowadzające system kaucyjny za jednorazowe butelki z plastiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(16)
Twój nick to ...
2 lata temu
Ekologia to koszt dla obywatela a dla firm zysk. Dobry biznes na dojenie naiwnych.
kol90
2 lata temu
Tylko niech tak zrobią jak na zachodzie że klient będzie mógł bardzo łatwo odzyskać kaucję oddając butelki w sklepie. Inaczej kupujący dwa razy zapłaci za to samo. I chyba ten wariant nam szykuje władza.
lolololololol...
2 lata temu
Kaucje na plastikowe butelki... czyli lobbyści zadziałali:) W jakiej równoległej rzeczywistości żyją ci ludzie?:) Nie lubicie szkła?:)
Gosia
2 lata temu
To są bardzo dobre plany , zobaczymy w praktyce jak to wyjdzie , moim zdaniem powinni uprościć to co wprowadzili , mam na myśli teraz program czyste powietrze, bo sama z niego skorzystałam i mam kocioł EEI PELLETS, program jest dobry ale dużo jest tej papierologi i nie wszyscy chcą się w to bawić
Rrr
2 lata temu
To pis zatrzymał elektrownie wiatrowe