Notowania

Walka ze smogiem. Michał Kurtyka: Udział węgla będzie malał

- Mamy przed sobą potężne wyzwania w kwestii redukcji zapóźnień cywilizacyjnych w postaci smogu i zanieczyszczeń powietrza – przyznał minister klimatu Michał Kurtyka. Zapowiedział wzrost znaczenia fotowoltaiki i wiatru w polskim miksie energetycznym. Odniósł się też do sprawy kaucji na plastikowe butelki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia/Flickr/Public Domain)
Minister klimatu Michał Kurtyka. (Fot: Ministerstwo Energii - Flickr/Public Domain)

- Udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie się obniżał – zapewnił minister klimatu Michał Kurtyka na antenie Polsat News. - Będzie za to rósł udział fotowoltaiki, mamy też plany na rozwój energii z wiatru na morzu - dodał.

Jak podkreślił, mamy jako kraj przed sobą potężne wyzwania w kwestii zapóźnień cywilizacyjnych” w postaci smogu i zanieczyszczeń powietrza.

- Musimy patrzeć w stronę energetyki, która będzie dbała o jakość powietrza, ale mamy też obowiązek dbania o bezpieczeństwo energetyczne kraju – zaznaczył minister Kurtyka.

Szczyt klimatyczny COP25. Polska przekazała prezydencję

Absurdy programu Czyste Powietrze. Ekspert: "Trzeba się zapożyczyć, aby dostać pożyczkę"

Podkreślił również, że wyzwanie, jakim jest walka o czyste powietrze, jednoczy. Odniósł się do też do wypowiedzi młodej aktywistki Grety Thunberg. – W tej dyskusji mogą pojawić się różne głosy i interesy, ale cel mamy wspólny - mówił.

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie ONZ.
Szczyt klimatyczny COP25. Morawiecki: "Polska wypełnia zobowiązania"

Pytany o plany polskiego rządu w kwestii transformacji energetycznej i neutralności przypomniał programy, które realizuje rząd. - Mamy program ”Czyste powietrze” i program ”Mój prąd”, które mają pomóc w transformacji energetycznej do neutralności.

Minister zapowiedział również, że wprowadzenie rozwiązań, które ograniczą obieg plastiku powinno zająć jeszcze kilka miesięcy. Wiąże się to z "poszerzeniem odpowiedzialności producenta". Jak dodał, do połowy przyszłego roku jego resort przedstawi propozycje ustawowe wprowadzające system kaucyjny za jednorazowe butelki z plastiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

Markno skoro minister powołuje się na maóletnia aktywistke kierowaną przez nie wiadomo kogo to ja już nie wiem .....

09-12-2019

agrestNie prościej zakazać produkcji plastikowych butelek?

09-12-2019

witpanie ministrze to po co budujemy nową elektrownię węglową?

Rozwiń komentarze (16)