Nowelizacja przepisów ma sprawić, aby więcej osób mogło skorzystać z rządowych programów związanych z poprawą jakości powietrza.
Zmiany wprowadzają m.in. zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnioskowanie o środki z programu "Stop smog".
W propozycji zmian znalazło się też zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.
Autorzy projektu chcą też skrócić z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.
Nowela zakłada też powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Środki zgromadzone w ramach funduszu mają zostać przeznaczone na gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.
Nowe przepisy zakładają też powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma gromadzić dane o źródłach niskiej emisji.