Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Walka ze smogiem. Senacka komisja popiera nowe przepisy

6
Podziel się:

Senacka komisja środowiska nie zaproponowała poprawek do nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają poprawić działanie projektów antysmogowych, w tym programów "Czyste powietrze" oraz "Stop smog".

Walka ze smogiem. Senacka komisja popiera nowe przepisy
Senacka komisja popiera zmiany w przepisach antysmogowych. (Pixabay)

Nowelizacja przepisów ma sprawić, aby więcej osób mogło skorzystać z rządowych programów związanych z poprawą jakości powietrza.

Zmiany wprowadzają m.in. zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnioskowanie o środki z programu "Stop smog".

W propozycji zmian znalazło się też zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.

Zobacz także: Kopciuchy pod kontrolą. Producent odda pieniądze i zdemontuje

Autorzy projektu chcą też skrócić z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.

Nowela zakłada też powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Środki zgromadzone w ramach funduszu mają zostać przeznaczone na gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Nowe przepisy zakładają też powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma gromadzić dane o źródłach niskiej emisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
MichalinA
4 lata temu
Kupi co są pieniądze , mówię wam to korzystajcie z programu czyste powietrze i wymieniajcie wszystko co się da . A szczególnie piece . Zaraz zabiorą z powodu covid-a. Ja mam papierologie za sobą . Kotłownia zmodyfikowana z kotłem eei-pellets od kostrzewy ! Spieszcie się !
Justyna
4 lata temu
„Każde ekologiczne rozwiązanie jest dobre po to by ratować klimat i nasze wspólne zdrowie. Osobiście jakiś czas temu wymieniłam kopciucha na certyfikowany kocioł polskiego producenta, lidera kotłów na pellet. Jeśli chodzi o stronę formalną dofinansowania korzystałam z wsparcia programu CzystePowietrze.eu Pomogli wypełnić wniosek i dobrać odpowiednie urządzenie. Zdecydowanie polecam, nie taki diabeł straszny jak mówią o papierologii”
Gosia
4 lata temu
W jednym artykule czytałam ,że będą kary pieniężne za używanie starych kopciuchów i węgla ...ale uważam że to i tak nie zadziała , ludzie są słabo informowani co mogą mieć jeśli wymienią na kocioł ekologiczny , jakie korzyści dla siebie i innych . Powinno być mówione w tv cały czas ! Osobiście polecam eei pellets z firmy Kostrzewa.
Stop smogowym...
4 lata temu
Już dawno głupieli nt szkodliwości PCW, potem wzieli się za azbest na dachach ( ciekawe ,że rur do wody pitnej jakoś nie chciało sie wymieniać ), a teraz oszołomy zwalczają dym, który nazywają smogiem . Przypomne ,że dawniej chociażby parowóz spalał kilka ton węgla na godzinę jazdy i wszyscy jeździli pociągami i nie padali pokotem na dworcach zatruci smogiem.
Gość
4 lata temu
Niech się wezmą za skuterki i inne pierdzikolka. Dlaczego dwukołowe nie płacą jak ciężarówki za euro 1,2,3 itd? Nie spełniają żadnych euro? To niech płacą po 2-3 tysiące. Będzie więcej kasy albo mniej śmierdzieli na drogach. Przejedzie taki i du.pi jeszcze pół godziny po nim.