Notowania

Walka ze smogiem. Solidarność: "Program nie działa, wymaga gruntownych zmian"

Na Śląsku w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono do tej pory zaledwie 14 tys. wniosków. - Trzeba uczciwie powiedzieć, że program nie działa i, jeśli chcemy naprawdę pozbyć się smogu i niskiej emisji, wymaga gruntownych zmian - przekonuje Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Smog nad Polską. Program walki o czyste powietrze nieskuteczny?

Związkowcy z śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" krytycznie oceniają program "Czyste Powietrze". Ich zdaniem, walka ze smogiem na Śląską jest nieskuteczna. Chcą więc zmian. Swoje propozycje przesłali do ministra klimatu Michała Kurtyki oraz prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego.

- W naszym województwie w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono do tej pory zaledwie 14 tys. wniosków. Trzeba uczciwie powiedzieć, że program nie działa i, jeśli chcemy naprawdę pozbyć się smogu i niskiej emisji, wymaga gruntownych zmian – przekonuje Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskich związkowców.

Eksperci uważają, że Polska przegrywa walkę ze smogiem
"Fatalne wykonanie programu Czyste Powietrze". Zrealizowano jedynie 1 proc. celu

12 tys. zł dotacji do wymiany starego pieca, bez progów dochodowych i rozwój ciepła sieciowego to główne propozycje modyfikacji rządowego programu.

Promocja ciepła sieciowego powinna - według związkowców - polegać na zwiększeniu tzw. kosztów kwalifikowanych wynikających z przyłączenia domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych. Drugim elementem miałyby być bezpośrednie dopłaty do rachunków za energię cieplną z sieci dla najuboższych.

Program Czyste Powietrze. "Robiony w pośpiechu przed wyborami. Powinien być bardziej dostępny"

"Ciepło systemowe oraz kogeneracja energii elektrycznej i cieplnej to jedne z najbardziej optymalnych metod walki z niską emisją" – napisali napisali członkowie prezydium.

Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego przypada coraz wcześniej
Program "Czyste Powietrze" zmieniony. Dostęp ma być łatwiejszy

Związkowcy "Solidarności" zwracają też uwagę na konieczność ograniczenia biurokracji, która towarzyszy staraniom o udział w programie "Czyste Powietrze". To odstrasza wielu chętnych do przystąpienia. Dlatego też chcą uproszczenia procedur związanych ze składaniem wniosków o dotacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

Chester CopperpotA jaka jest róznica w spalaniu syfu w domowym piecu czy w elektrowni? Hipokryci z solidarności bronia węgla jak niepodleglosci i chca miec czyste … Czytaj całość

27-02-2020

ZK590Obserwuję, że ubodzy w tym kraju żyją lepiej jak ci co pracują lub pracowali 40-50 lat. KTO zarządził, że ten co mu się nie … Czytaj całość

27-02-2020

KarlusNowotwór nie wybiera dzieci górników też chorują od spalanego węgla

Rozwiń komentarze (6)