Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAB
|

Ważna informacja od ZUS. Sprawdzisz, czy nie jesteś nic winny

26
Podziel się:

ZUS ruszył z akcją informowania o stanie rozliczeń za 2021 r. Informuje m.in. o saldzie na kontach i rozliczeniu wpłat. Te dane będzie mogło sprawdzić ok. 2,8 mln płatników składek. Będą mogli upewnić się, czy na ich koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata lub zerowe saldo. Zakład idzie na rękę płatnikom z niedopłatą. Można ją rozłożyć na raty.

Ważna informacja od ZUS. Sprawdzisz, czy nie jesteś nic winny
ZUS rozpoczął informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2021 r. (East News, Tadeusz Wypych/REPORTER)

Informacje o saldzie na koncie ZUS i rozliczeniu wpłat dokonanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) będzie można sprawdzić na PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Zakład zaczął je przekazywać płatnikom 8 stycznia 2022 r.

Będą mogli sprawdzić, czy mają nadpłatę, niedopłatę czy zerowe saldo. ZUS poinformuje też, jak wysokie wpłaty płatnik przekazał w 2021 r. i jakie należności zostały nimi rozliczone. Ci, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, dowiedzą się, ile pozostało im do spłaty.

Rozliczenie składek. Niedopłatę można rozłożyć na raty

ZUS informuje, że niedopłatę na koncie płatnika składek można rozłożyć na raty. Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić, powinien złożyć wniosek o ulgę — wskazuje Zakład i podpowiada, że w tej sprawie można zwrócić się o pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń, który "przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia" i pomoże "wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty".

Zobacz także: Money. To się liczy

Jeśli chodzi natomiast o nadpłatę, to można pomniejszyć kwotę składek wpłacanych w najbliższym terminie lub wystąpić z wnioskiem o jej zwrot. Warto pamiętać, że ZUS zwróci nadpłatę na ten numer rachunku bankowego, który został zapisany na koncie płatnika.

Zakład zastrzega, że jeśli ktoś skorygował deklaracje rozliczeniowe lub opłacił składki po 31 grudnia 2021 r., to nie są one uwzględnione we wspomnianej informacji. Przypomina, że aktualny stan rozliczeń konta można sprawdzić na PUE ZUS w "Panelu płatnika", w zakładce "Salda bieżące".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Weronika ludt...
8 miesięcy temu
Mogę założyć tom profilu sprawdzać sfojom sprawę jak się toczy
Zb.B.
2 lata temu
Czekam z zapartym stolcem!!!
Opo
2 lata temu
ZUS to państwo złodziei jak to jest w polsce są trzy typy złodziei rząd ZUS i US a potem komorniki tak kazdego okradaja i zaczeli nowy rok od złodziejstwa
Dzień dobry
2 lata temu
ZUS to największa piramida finansowa w Europie, dzisiejsi 30 i 40 latkowie nie zobaczą emerytury większej niż 400zł, ZUS sam o tym mówi.
vfd
2 lata temu
Zero stabilności prawnej i podatkowej. Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona