Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Wejście Ukrainy do UE. Jest ważna rezolucja Parlamentu Europejskiego

Podziel się:

Parlament Europejski we wtorek przyjął rezolucję, która "wzywa instytucje UE do podjęcia starań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE". To pierwszy, deklaratywny krok do podjęcia działań na rzecz włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Rezolucja PE nie jest jednak wiążąca i nie oznacza jeszcze formalnego rozpoczęcia ścieżki przyjęcia tego kraju do UE.

Wejście Ukrainy do UE. Jest ważna rezolucja Parlamentu Europejskiego
PE przyjął specjalną rezolucję ws. Ukrainy (EASTNEWS, Jan Graczynski)

PE przyjął rezolucję, która "wzywa instytucje UE do podjęcia starań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, zgodnie z art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej i na podstawie osiągnięć, a w międzyczasie do kontynuowania prac na rzecz jej integracji z jednolitym rynkiem UE zgodnie z układem o stowarzyszeniu".

Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Ukrainy

- Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Nie oznacza to jednak, wbrew wielu doniesieniom, formalnego przyjęcia aplikacji Ukrainy do Unii. Nie jest to też rezolucja wiążąca, a jedynie deklaratywna. Jak opisywaliśmy, teraz o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE musi zadecydować Rada Unii Europejskiej. W głosowaniu nad tym musi ona być jednomyślna.

Zobacz także: Łukaszenko wyśle białoruskie wojsko do Ukrainy? Ekspert: Jest zakładnikiem Putina

Również we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że UE wesprze Ukrainę kwotą miliarda dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl