Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Weryfikacja szczepień. Muller: od stycznia przepisy będą obowiązywać

34
Podziel się:

- Projekt ustawy umożliwiającej m.in. weryfikację tego, czy pracownicy są zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie, został we wtorek złożony w Sejmie. Liczę, że początek stycznia to jest realna data od kiedy przepisy będą mogły obowiązywać - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Weryfikacja szczepień. Muller: od stycznia przepisy będą obowiązywać
- Ta ustawa została wczoraj złożona, liczę na to, że w tym tygodniu zostanie przegłosowana, później Senat, więc liczę na to, że to początek stycznia to jest realna data wejścia w życie - powiedział Müller (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Rząd nie przewiduje problemów ws. przyjęcia ustawy

- Ta ustawa została wczoraj złożona, liczę na to, że w tym tygodniu zostanie przegłosowana, później Senat, więc liczę na to, że to początek stycznia to jest realna data - powiedział Müller.

Zobacz także: Pracodawca sprawdzi paszport covidowy? Woś o stanowisku partii Ziobry

Przyznał, że nie pamięta terminu wejścia w życie projektowanej ustawy.

Pytany, co się będzie działo, jeśli pracownik nie pokaże tzw paszportu covidowego, Müller odparł, że pracownik "ma przede wszystkim możliwość zbadania się również testem".

- Jeżeli jest zaszczepiony, to pracodawca nie może go zobligować do przeprowadzenia testu, ale jeżeli nie jest zaszczepiony, nie okaże tej informacji o zaszczepieniu, to może być zobligowany przez pracodawcę, by pokazywać aktualny test, który może być refundowany przez państwo, jeżeli pracodawca będzie sobie tego życzył - powiedział rzecznik rządu.

Zapytany jak duży jest opór w PiS przeciwko wprowadzeniu możliwości sprawdzania przez pracodawców paszportu covidowego stwierdził, że "po tych dyskusjach, które odbywały się w ostatnim czasie i tym projekcie, który w tej chwili leży na stole, te wątpliwości są dużo mniejsze".

- Nie spodziewam się, żeby był jakikolwiek problem z przyjęciem tej ustawy - powiedział Müller.

Pracownik wykona bezpłatny test

W połowie listopada posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik przedstawili założenia projektu ustawy, która pozwala pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Hoc zapytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie o dalszy los projektu, odpowiedział, że "będzie na tym posiedzeniu Sejmu". Poseł dodał, że ma taką obietnicę, że propozycja będzie procedowana.

Złożony we wtorek projekt daje m.in. możliwość wykonywania przez pracownika lub osobę pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2.

Możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Toyy
2 lata temu
A dlaczego ja, który chce podjąć pracę nie mam możliwości sprawdzić pracodawcę?
moje zdanie
2 lata temu
Szanse na uniknięcie tego nawet nie szaleństwa...wojny z ludzmi otwarcie powiedzmy: konfederacja i to , że zaszczepieni zaczną szybko być na "ostatniej prostej"... co już ma miejsce...
Inna
2 lata temu
Każdy rząd będzie taki sam najpierw obietnice a potem jak dojdzie do władzy czuje się pewny i robi co chce a My Naród im na to pozwalamy.
Nick
2 lata temu
Biorąc pod uwagę tego typu pomysły rządzących, czarno widzę ich dalsze rządy. Ciekawe kiedy naród polski powie dość rządzącym i podziękuję im za współpracę.
Ewa
2 lata temu
Historia zatacza kolejne koła. Niewolnictwo było legalne, apartheid był legalny, obozy koncentracyjne były legalne…. Za parę lat ci co najgłośniej krzyczeli za segregacją będą się tłumaczyć, że nie wiedzieli…
...
Następna strona