Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Użytkowanie wieczyste zostanie na osiedlach. Będą opłaty za korzystanie z dróg i podwórek

95
Podziel się:

Z osiedli nie zniknie użytkowanie wieczyste. Właściciele, którzy się uwłaszczą, nadal będą musieli płacić za korzystanie z dróg czy podwórek.

Użytkowanie wieczyste zostanie na osiedlach. Będą opłaty za korzystanie z dróg i podwórek
(East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Po Nowym Roku zmieni się prawo użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Czasu jest mało, a wątpliwości narastają, m.in. dotyczące obrotu nieruchomościami, uwłaszczenia lokali użytkowych czy podziemnych garaży.

Miasta zapewniają gotowość na uwłaszczenie, jedank jest "ale". - Zdajemy sobie sprawę, że nie w każdym przypadku będzie ono przebiegało gładko. Przepisy przekształceniowe są kiepskiej jakości, ich interpretacja jest trudna - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

- Poza tym wiele nieruchomości ma niejasny stan prawny. Jego prostowanie wymaga czasu - dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Z kolei wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski ostrzega, że nieuniknione są rozczarowania i niejeden właściciel mieszkania odejdzie z kwitkiem.

- Dotyczy to głównie osób mieszkających w budynkach, w których dominują lokale usługowe. W ich przypadku do przekształcenia nie dojdzie. Tego rodzaju niespodzianek przepisy zawierają jednak znacznie więcej - podkreśla Bielawski.

Jak się okazało, przekształcenie nie będzie dotyczyć: podwórek, dróg wewnętrznych na osiedlach, chodników, placów zabaw, a nawet w niektórych przypadkach altan śmietnikowych - podaje piątkowa "Rz".

- Wystarczy, że podwórko czy droga ma założoną odrebną księgę wieczystą, a tak jest w większości przypadków - tłumaczy Mirosław Gdesz, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Jak już pisaliśmy w money.pl, ok. 2 mln Polaków 1 stycznia 2019 r. staną się właścicielami gruntów, na których stoją ich domy lub bloki mieszkalne. Dzięki ustawie o automatycznym przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, zniknie ten sposób traktowania gruntów. Są bowiem one formalnie własnością państwa lub samorządu, ale w zamian za rokrocznie uiszczaną opłatę mogą korzystać z niej przez 99 lat - niemal jak z własności - firmy lub osoby prywatne. Mogą nawet "odsprzedawać" prawo do użytkowania wieczystego formalnym właścicielom ziemi.

Gorszą wiadomością jest ta, że za uzyskanie pełnego prawa do takiego gruntu użytkownicy będą musieli zapłacić. A dokładnie przez 20 lat powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste. Właśnie ta zasada wywołała falę podwyżek – Skarb Państwa i samorządy tylko do końca tego roku mogą niemal dowolnie kształtować jej wysokość. Od 2019 r. będą mogły stawkę jedynie "aktualizować" raz na trzy lata zgodnie z tym, jak drożeć będą grunty na wolnym rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(95)
janosik
rok temu
Ranic to mzna zwyklego obywatela
janosik
rok temu
Tak zlodziejskiego Kraju daleko szukac w EU
janosik
rok temu
Zad moze wszystko a Obywatel nic
janosik
rok temu
Zad moze wsystko a obywatel nic
zojka
5 lata temu
Kto i dlaczego chce uwłaszczyć polaków?Wydaje mi się że to tylko pułapka dla wyciągnięcia pieniędzy od polaków.Księgi wieczyste były dobre.
...
Następna strona