Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Morawiecki zabiera głos ws. 10 tys.+. "Zaczekajmy na konkretne propozycje"

Morawiecki zabiera głos ws. 10 tys.+. "Zaczekajmy na konkretne propozycje"

Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Ministerstwo Rozwoju, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Finansów analizują bardzo wiele różnych wariantów i żadne decyzje, żadne projekty jeszcze nie powstały - tak wicepremier Mateusz Morawiecki odniósł się do doniesień na temat planów wprowadzenia tzw. 10 000+ dla emerytów.

- Zaczekajmy, aż będą jakieś konkretne propozycje na stole - powiedział Morawiecki w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów był pytany o publikacje na temat zachęt do nieprzechodzenia na emeryturę i o to, czy są jakieś decyzje w tej sprawie. - W gazetach pojawia się bardzo dużo różnych rzeczy - skomentował.

Poniedziałkowy "Puls Biznesu" napisał: "10 000+. Takim bonusem, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował o takim bonusie. Jak podał "DGP", został on wyliczony "jako połowa wszystkich danin (podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i rentowe - z wyłączeniem składki emerytalnej), jakie w ciągu dodatkowych lat pracy odprowadziłby ktoś zarabiający medianę pensji w gospodarce". Jak czytamy, w zaokrągleniu premia wynosiłaby - po minimum dwóch latach - około 10 tys. zł. "A kto chciałby pracować jeszcze dłużej, temu z każdym kolejnym rokiem by rosła. Czyli za trzyletnią pracę powyżej wieku emerytalnego dostałby już 15 tys. zł, za czteroletnią - 20 tys. zł" - napisano.

We wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu o programie 10 000+ wypowiedziała się także premier Beata Szydło.

- Dyskutujemy różne pomysły, jest też raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wywołuje dyskusje, ponieważ jest tam dużo uwag i wniosków - powiedziała premier. Jak mówiła, "rząd zastanawia się w tej chwili nad możliwymi wariantami, cały czas dyskutujemy".

Z kolei Ministerstwo Rozwoju pytane o doniesienia prasowe na temat 10 000+, odpowiedziało: "Dłuższe pozostawanie na rynku pracy jest pozytywne dla przyszłego emeryta, gdyż oznacza wyższą kwotę świadczenia. Dlatego istotna jest edukacja w tym zakresie i rozważane są ewentualne zachęty. Na tę chwilę nie ma jednak decyzji, co do konkretnej propozycji".

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała we wtorek rano w "Sygnałach Dnia" , że jej resort na razie nie uczestniczy w przygotowaniu pomysłu 10 000+. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział we wtorek w TVP1 "nie jest to pomysł rządu". - Pomysły są bardzo różne, pomysł rządu pojawia się wtedy, kiedy jest już konkretny projekt legislacyjny, staje na Komitecie Stałym - wyjaśnił.

Zobacz wyliczenia WP money dotyczące pomysłu 10 tys.+.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
al405
2017-03-16 15:30
Już nic nie rozumiem , przecież to była już propozycja - oferta . 2 lata dłużej pracuję i mam dostać 10000+ . A jesli teraz ten pan minister ,, dyzio marzyciel,, zmienia zdanie , to będzie jak zwykle. I pomyśleć że kierowal bankiem . Najlepiej jest rozdawać nie swoje bez odpowiedzialności.
Obserwator.
2017-03-15 17:22
500+ ,1000+, 15000+ i co jeszcze ?...skąd to K......BRAĆ ? ( z szafy ? )
absurd
2017-03-15 16:46
To po co było obniżać wiek emerytalny???
Pokaż wszystkie komentarze (18)