Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Południowa jezdnia A18 zostanie przebudowana. "Inwestycja oczekiwana od lat"

28
Podziel się:

1,1 miliarda zł będzie kosztowała przebudowa południowej jezdni A18 między Olszyną (Lubuskie) i Golnicami (Dolny Śląsk) i dostosowanie jej do parametrów autostrady - poinformował Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Kierowcy wiele lat czekali na przebudowę południowej nitki trasy A18
Kierowcy wiele lat czekali na przebudowę południowej nitki trasy A18 (Marcin Szala/CC BY-SA 3.0/ Wikimedia)

1,1 miliarda złptych będzie kosztowała przebudowa południowej jezdni trasy A18 między przygraniczną Olszyną i Golnicami i dostosowanie jej do parametrów autostrady - poinformował Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Budowa nowej jezdni o długości 70 kilometrów zostanie podzielona na pięć odcinków. Ogłoszenie postępowania przetargowego dla pierwszych odcinków A18 jest planowane jeszcze w 2018 r. – informuje serwis TVN 24 BiS.

źródło: GDDKiA

Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i będzie finansowana ze środków krajowych. Inwestorem będzie zielonogórski oddział GDDKiA. Koniec prac planowany jest na lata 2021-2023.

- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna – Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłaszając decyzję o budowie południowej jezdni autostrady 9 sierpnia.

Zobacz także: Protest kierowców ciężarówek w praktyce. Sprawdzamy, czy jeździ się gorzej

Dokumentacja już gotowa

Rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA Anna Jakubowska powiedziała, że dokumentacja związana z inwestycją jest gotowa od kilku lat i częściowo wymaga aktualizacji – w zakresie wymogów związanych z ochroną środowiska.

- Analiza ta już została zlecona i ma zakończyć się pod koniec tego roku - powiedziała Jakubowska.

Czego mogą się spodziewać kierowcy po zakończeniu przebudowy? Zostanie zbudowana nie tylko nowa jezdnia o szerokości 11 metrów, ale także miejsca obsługi podróżnych, przejścia dla zwierząt oraz inne elementy infrastruktury niezbędnej w przypadku autostrady.

Droga A18 biegnie przez województwa lubuskie i dolnośląskie, od granicy z Niemcami w miastach Olszyna–Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina), przez obszar Borów Dolnośląskich aż do węzła Krzyżowa koło Bolesławca, gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek od granicy Polski do węzła Krzyżowa ma długość około 78 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Niemiec
5 lata temu
kiedy startujemy dokłdnie ???
Nianius
5 lata temu
Żeby wytrzęsło to jeszcze trzeba za to zapłacić haha
cv
6 lat temu
W Polsce jejst jeszcze wiele takich dróg które pamietają Hitlera.
Piotras
6 lat temu
Nareszcie jakieś dobre wiadomości , jeżdżę tam tędy średnio co dwa tygodnie i tych dwóch pasów w stronę Wrocławia nie można nazwać drogą ! także czas najwyższy
podatnik
6 lat temu
jeszcze 3 pas od Krzyżowej do Wrocka i będzie okej
...
Następna strona