Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Południowa jezdnia A18 zostanie przebudowana. "Inwestycja oczekiwana od lat"

Południowa jezdnia A18 zostanie przebudowana. "Inwestycja oczekiwana od lat"

Kierowcy wiele lat czekali na przebudowę południowej nitki trasy A18 Fot. Marcin Szala/CC BY-SA 3.0/ Wikimedia
Kierowcy wiele lat czekali na przebudowę południowej nitki trasy A18

1,1 miliarda złptych będzie kosztowała przebudowa południowej jezdni trasy A18 między przygraniczną Olszyną i Golnicami i dostosowanie jej do parametrów autostrady - poinformował Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze.

Budowa nowej jezdni o długości 70 kilometrów zostanie podzielona na pięć odcinków. Ogłoszenie postępowania przetargowego dla pierwszych odcinków A18 jest planowane jeszcze w 2018 r. – informuje serwis TVN 24 BiS.


źródło: GDDKiA

 

Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku i będzie finansowana ze środków krajowych. Inwestorem będzie zielonogórski oddział GDDKiA. Koniec prac planowany jest na lata 2021-2023.

- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna – Golnice jest zły. Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest odczuwalne podczas podróży. Nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłaszając decyzję o budowie południowej jezdni autostrady 9 sierpnia.

Protest kierowców ciężarówek w praktyce. Sprawdzamy, czy jeździ się gorzej


 

Dokumentacja już gotowa

Rzeczniczka zielonogórskiego oddziału GDDKiA Anna Jakubowska powiedziała, że dokumentacja związana z inwestycją jest gotowa od kilku lat i częściowo wymaga aktualizacji – w zakresie wymogów związanych z ochroną środowiska.

- Analiza ta już została zlecona i ma zakończyć się pod koniec tego roku - powiedziała Jakubowska.

Czego mogą się spodziewać kierowcy po zakończeniu przebudowy? Zostanie zbudowana nie tylko nowa jezdnia o szerokości 11 metrów, ale także miejsca obsługi podróżnych, przejścia dla zwierząt oraz inne elementy infrastruktury niezbędnej w przypadku autostrady.

Czytaj też: Drogi ekspresowe i autostrady opóźnione. Sprawdziliśmy, które trasy otworzą się jeszcze w wakacje

Droga A18 biegnie przez województwa lubuskie i dolnośląskie, od granicy z Niemcami w miastach Olszyna–Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina), przez obszar Borów Dolnośląskich aż do węzła Krzyżowa koło Bolesławca, gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek od granicy Polski do węzła Krzyżowa ma długość około 78 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

autostrady, gddkia
Czytaj także
Polecane galerie
Piotras
2018-08-19 17:57
Nareszcie jakieś dobre wiadomości , jeżdżę tam tędy średnio co dwa tygodnie i tych dwóch pasów w stronę Wrocławia nie można nazwać drogą ! także czas najwyższy
podatnik
2018-08-19 17:15
jeszcze 3 pas od Krzyżowej do Wrocka i będzie okej
oli
2018-08-19 17:04
Polska potrzebuje S-10
Pokaż wszystkie komentarze (25)