Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcja ratownicza w "Halembie" trwa

0
Podziel się:

Stężenie metanu w kopalni spadło do poziomu umożliwiającego ratownikom kontynuowanie akcji.

Akcja ratownicza w "Halembie" trwa
(PAP/Piotr Grygiel)

W kopalni "Halemba" stężenie metanu spadło do poziomu umożliwiającego ratownikom kontynuowanie akcji. Pod ziemię zjeżdżają ratownicy.

"Ponieważ stężenie metanu w wyrobisku grozi ponownym wybuchem, ratownicy nie mogą dotrzeć w pobliże zaginionych górników. Ciągle trwają prace wentylacyjne, dzięki którym stężenie metanu ma spaść do bezpiecznych wartości. Wymaga to czasu" - powiedział ratownik dziennikarzom zgromadzonym przed kopalnią "Halemba" w Rudzie Śląskiej.

Wcześniej dwukrotnie wstrzymano akcję ratowniczą ze względu na zbyt duże stężenie metanu i duże zagrożenie dla ratowników.

Zbigniew Madej mówił koło południa, że grozi to ponownym wybuchem, więc dla bezpieczeństwa ratowników wycofano ich z akcji. Ratownicy uszczelnią najpierw zniszczone wybuchem tamy wentylacyjne i pompę wodną. To z kolei umożliwi lepszą wentylację, przewietrzenie chodnika i akcja ratunkowa będzie mogła być wznowiona.

Rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy Halemba, dodał, że na powierzchnię wydobyto ciała 6 górników. Jak dodał, ratownicy widzieli też dwóch górników, którzy nie dawali oznak życia, ale ich ciał nie wydobyto dotąd na powierzchnię.

Zbigniew Madej zapewnił, że Kompania Węglowa nie oszczędza na pracy górników. Wyjaśnił, że w miejscu wybuchu pracowało 15 pracowników z firmy zewnętrznej. Tłumaczył, ze był zorganizowany przetarg i przy ocenie firm uczestniczyli fachowcy. Jak dodał, jeżeli firma wygrywa, to widocznie była lepsza od innych.

Caritas Archidiecezji Katowickiej uruchomiła konto bankowe na rzecz pomocy ofiarom tragedii. Pieniądze można wpłacać na konto nr 90 1560 1111 0000 9070 0011 6398 z dopiskiem "Halemba".

Caritas Polska uruchomiła też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc dla rodzin ofiar tragedii w Rudzie Śląskiej Bank Millenium 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: "Halemba".

| 0 800 158 800 |
| --- |
| Każdy, kto w związku z katastrofą potrzebuje pomocy, może zadzwonić pod ten bezpłatny numer telefonu, do Ośrodka Dyspozycyjnego prezydenta Rudy Śląskiej. |

ZOBACZ TAKŻE

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)