Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
klimat
05.10.2012 06:35

Albo ekologia albo przemysł. Jak to połączyć?

Przesadna polityka ochrony klimatu może mieć bardzo groźne dla przemysłu skutki - ostrzegł komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Przesadna polityka ochrony klimatu może mieć bardzo groźne dla przemysłu skutki - ostrzegł komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger. Chwalił natomiast politykę energetyczną USA za wykorzystanie złóż gazu łupkowego.

Zdaniem Oettingera w Europie w szybkim tempie następuje proces _ deindustrializacji _, a udział przemysłu w tworzeniu wartości dodanej w krajach UE systematycznie spada. _ - Jesteśmy na równi pochyłej _ - powiedział. Niemcy Zachodnie i Południowe, podobnie jak Belgia, Holandia i częściowo Luksemburg, a także Polska należą do nielicznych jeszcze istniejących ośrodków przemysłowych.

Za przyczynę tego zjawiska komisarz uznał rosnące ceny energii. Podrażanie energii poprzez nakładanie nowych podatków _ sięgnęło szczytu _ - ocenił komisarz. _ - Koszty energii stały się niebezpiecznie wysokie _ - powiedział.

Jego zdaniem polityka energetyczna jest zbyt jednostronnie związana z polityką ochrony klimatu. - _ Moim celem jest powiązanie polityki energetycznej także z polityką przemysłową _ - zadeklarował komisarz. _ - Oprócz linku do ochrony klimatu konieczny jest link do strategii przemysłowej, uzupełnionej o politykę socjalną oraz badania naukowe _ - wyjaśnił.

_ - Jeżeli Europejczycy przesadzą z ochroną środowiska, doprowadzi to do konfliktu pomiędzy energochłonnymi a niskoenergetycznymi gałęziami przemysłu, a także do społecznych napięć, gdy właściciel małego domu dostanie do zapłacenia rachunek za prąd _ - mówił Oettinger.

Zdaniem komisarza wyznaczone wcześniej cele obniżenia do roku 2020 emisji CO2 o 20 procent, zwiększenie o tyle samo udziału energii ze źródeł odnawialnych, jak również zwiększenie o 20 procent wydajności energetycznej są celami realnymi._ - Zdecydowanie odradzałbym jednak zwiększenie tych wskaźników, co postuluje Parlament Europejski _ - powiedział.

Oettinger chwalił politykę energetyczną USA, które należały dawniej do największych importerów surowców energetycznych na świecie, a obecnie, między innymi dzięki wydobyciu gazu łupkowego, pokrywają zapotrzebowanie na gaz z własnych złóż. W dodatku za gaz trzeba zapłacić w Ameryce jedynie jedną czwartą tego, co płacą Europejczycy.

Politykę klimatyczną UE krytykowali przedstawiciele niemieckiego przemysłu. Jeżeli dotychczasowy kurs w polityce ochrony klimatu będzie kontynuowany, dojdzie do likwidacji miejsc pracy lub do wyprowadzenia produkcji do innych krajów - ostrzegł przedstawiciel koncernu ThyssenKrupp Heinrich Hiesinger. _ - Albo ekologia albo przemysł _ - mówił Peter Willbrandt reprezentujący jednego z największych producentów miedzi na świecie - Aurubis AB.

Oettinger wziął udział w dyskusji podczas spotkania zorganizowanego w stolicy Niemiec przez Europejską Partię Ludową (EPL).

Czytaj więcej w Money.pl
Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki Analitycy spodziewali się wzrostu o niecałe dwa procent wynik okazał się niemal cztery razy niższy.
Fatalne dane z Azji. Najwięksi ostro hamują Zarówno w Chinach jak i w Japonii, gospodarka rozwija się znacznie gorzej od prognoz.
Globalna gospodarka mocno spowalnia. Polska nie jest zieloną wyspą To druga fala kryzysu. Najnowsze dane ze światowego przemysłu są najgorsze od 3 lat.
Tagi: klimat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz