Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Amerykańskie bazy wojskowe w Polsce. "W Stanach to popularna idea"

0
Podziel się:

Fakt, że Amerykanie przegrali przetarg na śmigłowiec dla polskiej armii, przeszedł w Stanach Zjednoczonych w zasadzie bez echa.

Amerykańskie bazy wojskowe w Polsce. "W Stanach to popularna idea"
(WP.TV)
bEKgFlGZ

Fakt, że Amerykanie przegrali przetarg na śmigłowiec dla polskiej armii, przeszedł w Stanach Zjednoczonych w zasadzie bez echa - mówi Ryszard Schnepf, ambasador Polski w USA, z którym portal Money.pl rozmawiał podczas tegorocznego Wrocław Global Forum. - Ważniejsze, że zainwestowaliśmy w rakiety Patriot.

Za dostarczenie wojsku 34 śmigłowców Caracal francuski Aribus zainkasuje 13 miliardów złotych. O intratne zamówienie starał się również amerykański koncern Sikorsky z produkowaną przez należący do niego zakład PZL Mielec wersją śmigłowca Black Hawk. Wybór francuskiej maszyny - ostro oprotestowany przez związki zawodowe i oferentów, którzy odpadli w wyścigu o kontrakt - przedstawiany był niejednokrotnie jako cios w dobre stosunki, nie tylko wojskowe, ze Stanami Zjednoczonymi.

bEKgFlHb

Ryszard Schnepf, ambasador Polski w USA, zapewnia jednak, że taki wpływ porażki amerykańskiej firmy w przetargu na śmigłowce dla wojska to demonizowanie problemu.

- To się nie odbiło echem w Stanach Zjednoczonych, poza krótkimi informacjami - mówi ambasador portalowi Money.pl. Podkreśla, że z kolei inna decyzja, dotycząca uzbrojenia polskiej armii, ucieszyła amerykańskich polityków. - Dominuje satysfakcja z wyboru rakiet Patriot, która jest postawieniem na sprawdzone systemy bojowe.

Pod koniec kwietnia rząd wybrał zestawy średniego zasięgu Patriot koncernu Raytheon, na system obrony powietrznej naszego kraju. Tym razem Amerykanie pokonali francuskie konsorcjum Eurosam.

Ambasador Schnepf podkreśla, że decyzja odbierana jest za oceanem jako wzmocnienie sojuszu Polski z USA, ale korzyści jest znacznie więcej: transfer technologii, rozwój produkcji towarzyszących i program offsetowy. Podpisanie międzyrządowej umowy w tej sprawie planowane jest na przyszły rok.

bEKgFlHh

Bazy wojskowe w Polsce to popularna idea

- O stałej obecności amerykańskich wojsk w Polsce mówi się nie tylko w naszym kraju. Mówi się też w Stanach Zjednoczonych, głównie w Kongresie - stwierdza dla portalu Money.pl ambasador Schnepf. - Idea zwiększenia obecności w całej wschodniej flance jest bardzo popularna w niektórych kręgach politycznych.

Zdaniem polskiego dyplomaty, szansa na stałe bazy Amerykanów w Polsce istnieje. Tym bardziej, że niektóre kwestie mamy już zagwarantowane.

- Mowa jest o wzmocnieniu obecności rotacyjnej, ulokowanie na naszym terytorium zasobów, które pozwolą na szybsze podejmowanie działań - wylicza Ryszard Schnepf. - Odpowiedź Amerykanów będzie jednak adekwatna do rozwoju sytuacji na wschodzie.

bEKgFlHi

_ Tegoroczne Wrocław Global Forum, organizowane od 11 do 13 czerwca obejmowało, tematyką najważniejsze problemy, przed którymi stoi dziś Europa, zarówno w nawiązaniu do kryzysu w strefie euro, jak i konfliktu na Ukrainie, polaryzacji politycznej w Europie oraz zwiększającego się wpływu gospodarek azjatyckich. Więcej informacji w serwisie specjalnym Wrocław Global Forum w Money.pl _.

ZOBACZ POZOSTAŁE CZĘŚCI WYWIADU Z RYSZARDEM SCHNEPFEM:

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m356658.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-podsluchowa-w-po-schetyna-to-nie-beda,102,0,1828198.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Schetyna: To nie będą dla nas łatwe wybory
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m356710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/garri-kasparow-oskarza-zachod-wasze-sankcje,80,0,1828176.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kasparow: "Wasze sankcje są nic niewarte"
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m356666.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tomasz-siemoniak-liczy-na-wzmocnienie,177,0,1827761.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO wzmocni wschodnią flankę? Jest apel
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m356636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc-dla-frankowiczow-minister-szczurek-jej,205,0,1827533.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister finansów o pomocy dla frankowiczów
bEKgFlHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)