Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Andrzej Sapkowski kontra CD Projekt. Prawnicy spodziewają się lawiny pozwów

66
Podziel się:

Ewentualna wygrana, lub korzystna dla Sapkowskiego ugoda, może doprowadzić do lawiny podobnych pozwów - pisze Puls Biznesu. - U wielu twórców może pojawić się myśl, aby dodatkowo podnosić roszczenia - mówią prawnicy.

Andrzej Sapkowski domaga się 60 mln zł od CD Projekt. Mógł rozpocząć lawinę żądań
Andrzej Sapkowski domaga się 60 mln zł od CD Projekt. Mógł rozpocząć lawinę żądań (Piotr Kamionka/REPORTER)

"Byłem głupi" - przyznawał rok temu Andrzej Sapkowski, komentujący sprzedaż praw do "Wiedźmina". Nieoficjalnie mówi się, że dostał od Metropolis Software, czyli spółki, którą CD Projekt przejęło w 2008 roku, kwotę równą przeciętnemu rocznemu wynagrodzeniu. Wtedy było to około 15 tys. zł, a na dzisiejsze realia to 58 tys. zł brutto lub 41 tys. zł netto.

Prawnicy Sapkowskiego domagają się od twórców gry 60 mln złotych. W piśmie wzywającym do zapłaty powołują się na art. 44 prawa autorskiego: "W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd".

Jak mówią w rozmowie z Pulsem Biznesu prawnicy, to przepis bardzo rzadko wykorzystywany. Spór pomiędzy Sapkowskim a CD Projekt byłby pierwszą dużą sprawą, wytoczoną z tego artykułu.

- Orzecznictwo związane z tym artykułem jest bardzo skąpe. Zaledwie kilka spraw było rozstrzyganych w oparciu o wspomniany art. 44. Uczestniczyłam w jednej z nich, w której autor ilustracji do lektury szkolnej domagał się podwyższenia wynagrodzenia. Pozew został oddalony, ponieważ nie było żadnych przesłanek co do tego , że to właśnie ilustracje wpłynęły na sukces sprzedażowy - mówi prof. dr hab. Elżbieta Traple z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Zdaniem prawników, wyrok korzystny dla Sapkowskiego może oznaczać lawinę podobnych pozwów. Zwłaszcza, że w branży kreatywnej panuje duża konkurencja, a twórcy często poszukują dodatkowych źródeł finansowania.

- Często zgłaszają się do nas podmioty z problemami wynikającymi z tego, że umowy, na podstawie których nabyli kiedyś prawa autorskie, zawierały luki, które starali się wykorzystać zbywcy takich praw. Jeśli teraz na rynek pójdzie mocny sygnał: "sprawdźcie, ile zarobił producent na waszych utworach, a ile wy", to może doprowadzić do wielu sporów, które nie są dobre dla stabilności obrotu - mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Mikołaj Sowiński z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

CD Projekt uważa, że żądanie Sapkowskiego jest bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. "Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia" - wyjaśnia CD Projekt w komunikacie.

Firma deklaruje, że zależy jej na utrzymywaniu dobrych relacji z autorem dzieł, które stały się inspiracją dla jej twórczości, a jej zarząd dołoży szczególnych starań, sprawa została rozwiązana polubownie. Zastrzega jednak, że takie rozwiązanie musi szanować wcześniej uzgodnione intencje stron i zawarte umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
MałyMiś
4 lata temu
Przepis jest zasadny, ale w przypadku całkowitego zbycia praw np. napisałem książkę, sprzedałem całość praw wydawnictwu, jednorazowo otrzymałem 15 tyś. zł, a wydawnictwo dalej sprzedaje moją książkę/prawa do obcojęzycznych wydań, prawa do ekranizacji itp. na całym świecie i zarabia setki milionów nie ponosząc właściwie żadnych kosztów. Tu S. sprzedał CDR tylko pomysł, przecież nadal wydaje kolejne nakłady książek, pisze kolejne części, sprzedaje prawa do przekładów za granicą itp. Jeżeli producent makaronu kupi prawa do wizerunku Reksia za 10 tyś., a na makaronie z naklejkami Reksia zarobi 10 milionów, to jeszcze milion powinien oddać?
dźoni trol
4 lata temu
trole potranformacyjne nie mogą znieść że handlarze bazarowi są potencjalnie zagrożeni roszczeniami hahahahaha
Ech
4 lata temu
Niewiele zysku z wiedzmina pochodzi z Polski, a poza Polską twórczość Sapkowskiego jest nieznana, więc to raczej Sapkowski powinien zapłacić za reklamę. Dlatego zgodził się na takie marne pieniądze, swoją drogą czy ktoś wie ile otrzymał za prawa do filmu?
Maciuś
4 lata temu
Jak dla mnie to te artykuły to ciągle taki odgrzewany kotlet nic nowego.
zorro
4 lata temu
prowadę klub miłośników tej gry , ludzie kupują u mnie napoje , Mam sie dzielić zyskami z panem Sapkowskim ?
...
Następna strona