Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
11 książąt aresztowanych. Chcieli, aby rząd wznowił opłacanie ich rachunków

11 książąt aresztowanych. Chcieli, aby rząd wznowił opłacanie ich rachunków

Rząd zdecydował się więc na ciecia w wydatków, to wywołało protesty. Fot. East News
Rząd zdecydował się więc na ciecia w wydatków, to wywołało protesty.

Dekretem królewskim Arabia Saudyjska zaprzestała opłacania rachunków za wodę i elektryczność członkom rodziny królewskiej w związku z cięciami budżetowymi. To nie spodobało się książętom, którzy protestowali i okupowali pałac. Trafili za kraty.

Spadki cen ropy na światowych rynkach uderzyły w finanse Arabii Saudyjskiej. Rząd zdecydował się więc na ciecia w wydatków, w ramach których m.in. zaprzestano regulowania rachunków za media członkom rodziny królewskiej – donosi Bloomberg.

W ramach pakietu zmian nałożony został 5 proc. VAT, wzrosły taryfy za prąd i ceny benzyny. To wywołało sprzeciw społeczny. W sobotę Król Salman ugiął się wobec obywateli i zarządził wypłatę 1000 riyalów miesięcznie zasiłku dla Saudyjczyków, przywrócił zawieszone w ubiegłym roku roczne podwyżki płac dla saudyjskich urzędników państwowych i wypłacił premię dla żołnierzy.

Ropa naftowa nie okazała się tak świetną inwestycją finansową, jak to jest oceniane:

Jednak dla rodziny królewskiej nie był tak wyrozumiały. Jak podaje Bloomberg powołujący się na dzennik "Okaz", protestujący książęta zostali potraktowani dość radykalnie. 11 z okupujących pałac zostało aresztowanych i osadzonych w więzieniu Ha'ir, na południe od Rijadu.

Oficjalnie pałac nie komentuje sprawy, ale jak donoszą lokalne media, książęta nie tylko sprzeciwiali się dekretowi królewskiemu, który nakazywał im samodzielne opłacanie rachunków, ale i żądali wypłaty zadośćuczynienia w związku z wyrokiem, jaki zapadł w sprawie jednego z członków rodziny.

W ubiegłym roku w Arabii Saudyjskiej aresztowano kilkudziesięciu członków rodziny królewskiej i wysokich rangą urzędników w związku z zarzutami korupcyjnymi – podaje Bloomberg. Wówczas jednak aresztowani zostali umieszczeni w luksusowych hotelach, a nie więziennych celach.

podatki, ceny ropy, arabia sudyjska, szejkowie
Czytaj także
Polecane galerie
zaza
2018-01-08 14:24
A Tadeusz Rydzyk znowu dosatał 70 mln zł bez naszej zgody
Marcin
2018-01-08 13:47
Z treści wiadomości wynika, że dziennikarze nie wiedzą na jakim świecie żyją. Powtarzają nonsensy o korupcji, a prawda jest taka, że w Arabii Saudyjskiej jest realizowany zamach stanu. Następcą tronu została ogłoszona nie ta osoba, która powinna być zgodnie z prawem. Mamy do czynienia z przemocą i terrorem, również wobec duchownych, którzy się na taką zmianę nie godzą. A tu się powtarza propagandę. Jaki jest poziom dziennikarstwa w Polsce? Poniżej wszelkiego poziomu. Mówi się prawdę, a nie powtarza kłamstwa tamtejszych władz!
HANKA
2018-01-08 13:38
Co nas obchodzi Arabia Saudyjska, popatrzcie jak u nas afera goni afere .Juz u rak palcow brakuje zeby je zliczyc.A ile afer w najblizszym czasie wykryja? tylko czekac.Nie bedzie miesiaca bez afer,
Pokaż wszystkie komentarze (46)