Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autostrady w Polsce. PiS chce pomóc budowlańcom

0
Podziel się:

Posłowie PiS przygotowali projekt specustawy ws. firm budowlanych poszkodowanych przy budowie autostrad A2 i A4.

Autostrady w Polsce. PiS chce pomóc budowlańcom
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie PiS przygotowali projekt specustawy ws. firm budowlanych poszkodowanych przy budowie autostrad A2 i A4. _ - Projekt jeszcze w czwartek trafi do laski marszałkowskiej _ - poinformowała wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Projekt zostanie przesłany też do ministra transportu. Parlamentarzyści PiS apelują o jak najszybsze przyjęcie zaproponowanych przez nich rozwiązań.

_ - Postanowiliśmy pomóc panu ministrowi transportu. Przygotowaliśmy projekt ustawy. Prześlemy go panu ministrowi. Mamy nadzieję, że pan minister zechce go przyjąć i będziemy mogli w ciągu bardzo krótkiego czasu pomóc podwykonawcom _ - powiedziała Szydło.

Poseł PiS Paweł Szałamacha przedstawił założenia projektu. PiS proponuje wprowadzenie możliwości dochodzenia przez podwykonawcę należności za roboty budowlane lub dostarczone materiały bezpośrednio od inwestora, czyli GDDKiA.

Projekt umożliwia również podwykonawcy potrącenie kwoty długu niewypłacalnego wykonawcy od należności wobec fiskusa. _ - Jeżeli firma budowlana wykonała roboty budowlane, dostarczyła materiałów za 1 mln zł i co jest udokumentowane fakturami, a wykonawca nie płaci, o taką samą kwotę przedsiębiorca budowlany będzie mógł potrącić podatki należne Skarbowi Państwa - PIT, CIT, VAT, składki etc. _ - tłumaczył Szałamacha.

W środę po południu minister transportu Sławomir Nowak spotkał się z przedstawicielami podwykonawców firmy DSS. Po zakończeniu spotkania poinformował dziennikarzy, że ustawa regulująca płatności między wykonawcami inwestycji a pracującymi na ich rzecz firmami może być uchwalona w ciągu dwóch miesięcy. Wtedy mają ruszyć też wypłaty pieniędzy dla podwykonawców.

W połowie kwietnia Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki DSS, która budowała odcinek autostrady A2 Stryków-Konotopa. DSS w konsorcjum z czeską firmą Bogl a Krysl przejęło budowę odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa w połowie ub.r. - po tym, jak GDDKiA odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum Covec. Spółka DSS ma problemy z płatnościami wobec swoich podwykonawców. Wiele z tych firm jest na krawędzi bankructwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą, by ABW nadzorowała autostrady. Po co? SLD złoży pismo do ABW z pytaniem, czy Agencja prowadzi jakiekolwiek postępowanie w związku z budową dróg i autostrad w Polsce.
Nie dostali zapłaty, chcą jej od państwa To Skarb Państwa powinien był sprawdzić swoich kontrahentów i dać przedsiębiorstwom gwarancje poprawnego przebiegu inwestycji.
Będą ułatwienia na płatnej autostradzie Będą ułatwienia na płatnej autostradzie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)