Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Pobity kolejny rekord. Tyle osób w Polsce jeszcze nie pracowało

30
Podziel się:

Liczba pracujących wciąż rośnie. W historii badania GUS nie było ich nigdy więcej niż w trzecim kwartale 2018 r. Jeden pracujący ma coraz mniej osób do utrzymania.

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po osoby starsze
Pracodawcy coraz chętniej sięgają po osoby starsze (Jacek Bereźnicki)

Najnowsze badania GUS dotyczące rynku pracy pokazują, że przebiliśmy kolejny poziom. W trzecim kwartale pracowało aż 16,62 mln osób. To najwięcej w historii badania BAEL, które jest prowadzone od 1992 roku.

W kwartale drugim pracujących było 16,57 mln, czyli w trzy miesiące przybyło w Polsce 52 tys. stanowisk pracy. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 107 tysięcy.

Przybyło jednak też bezrobotnych. Było ich 662 tysiące w porównaniu z 617 tys. kwartał wcześniej i 818 tys. rok temu. Te dane różnią się od comiesięcznych informacji GUS, a główna różnica to osoby, które choć zarejestrowane jako bezrobotni, to wcale pracy nie szukają.

16,62 mln pracujących oprócz bezrobotnych utrzymuje jeszcze tych biernych zawodowo. Ich liczba poważnie spadła w trzecim kwartale do 13,14 mln osób. To rekordowo nisko w historii badań GUS. Poprzedni rekord był w pierwszym kwartale. W drugim biernych było 13,25 mln, podobnie zresztą jak rok temu.

Zobacz także: Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc.

500+ a bierność zawodowa kobiet

Wśród biernych zawodowo przeważają kobiety. Stanowią aż 61,8 proc. tej grupy. Rok temu było to 62,1 proc., czyli teza, że 500+ wyrzucił część kobiet z rynku pracy ma słabnące podstawy. Być może podwyżki pensji sprawiają, że bierność kobiet coraz mniej się opłaca?

Większość biernych to emeryci - 54,6 proc. i ich udział wzrósł o 0,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem (53,7 proc.) a o aż 3 pkt. proc. od poprzedniego roku (51,6 proc.). To efekt przywrócenia w 2017 roku poprzedniego wieku emerytalnego.

To dzięki zmniejszeniu liczby biernych zawodowo pracujący mają na utrzymaniu mniej osób, mimo wzrostu bezrobocia. Na tysiąc pracowników przypada 831 osób na utrzymaniu (biernych i bezrobotnych). W poprzednim kwartale było to o sześć osób do utrzymania więcej a rok temu o 21 osób więcej.

Na wyprzedzenie Niemców musimy poczekać

Według danych z półrocza zajmowaliśmy w stopie bezrobocia - tej BAEL - drugie miejsce w ex aequo z Niemcami. Wtedy mieliśmy 3,6 proc. bezrobocia. Niemiecka gospodarka zaczęła przeżywać problemy, a nasza rozwija się szybko i była szansa, żeby drugi stopień podium zajmować już samodzielnie.

Niestety stopa bezrobocia wyliczona według BAEL wzrosła w trzecim kwartale do 3,8 proc. z 3,6 proc. trzy miesiące wcześniej i 4,7 proc. rok temu.

Ogółem pracuje 56,8 proc. ludności, czyli o 0,3 pkt. proc. więcej niż kwartał wcześniej i o 0,1 pkt. proc. więcej niż rok temu. Najwięcej pracy znaleźli mężczyźni - pracuje już 65,5 proc. wszystkich mężczyzn, czyli o 0,6 pkt. proc. więcej niż na koniec czerwca. Trudno nie wiązać tego z pracami budowlanymi.

- Tegoroczna pogoda sprzyjała kontynuowaniu prac w budownictwie i innych sektorach zależnych od warunków meteorologicznych, co patrząc na sytuację z lat ubiegłych, raczej powinno sprzyjać obniżaniu bezrobocia. Utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie z września może oznaczać, że w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać dalszej znaczącej poprawy, a z początkiem nowego roku można spodziewać się nawet wzrostu stopy bezrobocia, który może być nieco wyższy niż w ubiegłych latach - ocenia Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Z ludności w wieku produkcyjnym w wieku 18-59/64 lat pracuje 77,3 proc. najwięcej w grupie wiekowej 35-44 - 88 proc. Dla osób od 45 roku życia wzwyż wskaźnik ten spada do 75 proc., ale w trzecim kwartale statystyki się tu znacznie poprawiły - w drugim kwartale było to 73,6 proc., a rok temu 73 proc. Można z tego wnioskować, że przy niskim bezrobociu pracodawcy przestają wybrzydzać na wiek pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Nie ciesz się...
2 lata temu
Ogółem pracuje 56,8 proc. Polaków A średnia Unii Europejskiej (liczona z Grecją i Polską) ??? 73,1% Jest różnica??!!
GZ
3 lata temu
axel springer ma inne zdanie przed chwilą na jednym z ich portali czytałem że tak źle jeszcze nie było :) i zapaliła mi się kontrolka że AS robi mnie w konia bo szukam człowieka do pracy ponad miesiąc i chętnych nie ma. Coś w tym jest że niektóre media robią Polakom pranie mózgu
Marek
3 lata temu
To znaczy że wyrejestrowali 2 mln osób z listy bo nie chcieli "stażu" w fabryce azbestu za 800 brutto lub czyszczenia prętów w reaktorze atomowym za 1000 złotych brutto z dodatkami. I tak spada bezrobocie.
bzb
3 lata temu
Artykuł kłamliwy. Liczba stanowisk pracy nie przybywa tylko więcej ludzi wyjeżdża z kraju za pracą Takie bzdury każdy może wypisywać. Szkoda słów.
Giiiil
3 lata temu
Ja się dziwię kto się tam jeszcze rejestruje w tym pseudo urzędzie nie pomagają w niczym a oferty te lepsze są rozdawane po znajomych pań które tam pracują ps. Większość i tak wyjeżdża
...
Następna strona