Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Pobity kolejny rekord. Tyle osób w Polsce jeszcze nie pracowało

30
Podziel się

Liczba pracujących wciąż rośnie. W historii badania GUS nie było ich nigdy więcej niż w trzecim kwartale 2018 r. Jeden pracujący ma coraz mniej osób do utrzymania.

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po osoby starsze
Pracodawcy coraz chętniej sięgają po osoby starsze (Jacek Bereźnicki)
bDJcQVeJ

Najnowsze badania GUS dotyczące rynku pracy pokazują, że przebiliśmy kolejny poziom. W trzecim kwartale pracowało aż 16,62 mln osób. To najwięcej w historii badania BAEL, które jest prowadzone od 1992 roku.

W kwartale drugim pracujących było 16,57 mln, czyli w trzy miesiące przybyło w Polsce 52 tys. stanowisk pracy. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 107 tysięcy.

bDJcQVeL

Przybyło jednak też bezrobotnych. Było ich 662 tysiące w porównaniu z 617 tys. kwartał wcześniej i 818 tys. rok temu. Te dane różnią się od comiesięcznych informacji GUS, a główna różnica to osoby, które choć zarejestrowane jako bezrobotni, to wcale pracy nie szukają.

16,62 mln pracujących oprócz bezrobotnych utrzymuje jeszcze tych biernych zawodowo. Ich liczba poważnie spadła w trzecim kwartale do 13,14 mln osób. To rekordowo nisko w historii badań GUS. Poprzedni rekord był w pierwszym kwartale. W drugim biernych było 13,25 mln, podobnie zresztą jak rok temu.

Zobacz także: Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc.

500+ a bierność zawodowa kobiet

Wśród biernych zawodowo przeważają kobiety. Stanowią aż 61,8 proc. tej grupy. Rok temu było to 62,1 proc., czyli teza, że 500+ wyrzucił część kobiet z rynku pracy ma słabnące podstawy. Być może podwyżki pensji sprawiają, że bierność kobiet coraz mniej się opłaca?

bDJcQVeR

Większość biernych to emeryci - 54,6 proc. i ich udział wzrósł o 0,9 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem (53,7 proc.) a o aż 3 pkt. proc. od poprzedniego roku (51,6 proc.). To efekt przywrócenia w 2017 roku poprzedniego wieku emerytalnego.

To dzięki zmniejszeniu liczby biernych zawodowo pracujący mają na utrzymaniu mniej osób, mimo wzrostu bezrobocia. Na tysiąc pracowników przypada 831 osób na utrzymaniu (biernych i bezrobotnych). W poprzednim kwartale było to o sześć osób do utrzymania więcej a rok temu o 21 osób więcej.

Na wyprzedzenie Niemców musimy poczekać

Według danych z półrocza zajmowaliśmy w stopie bezrobocia - tej BAEL - drugie miejsce w ex aequo z Niemcami. Wtedy mieliśmy 3,6 proc. bezrobocia. Niemiecka gospodarka zaczęła przeżywać problemy, a nasza rozwija się szybko i była szansa, żeby drugi stopień podium zajmować już samodzielnie.

bDJcQVeS

Niestety stopa bezrobocia wyliczona według BAEL wzrosła w trzecim kwartale do 3,8 proc. z 3,6 proc. trzy miesiące wcześniej i 4,7 proc. rok temu.

Ogółem pracuje 56,8 proc. ludności, czyli o 0,3 pkt. proc. więcej niż kwartał wcześniej i o 0,1 pkt. proc. więcej niż rok temu. Najwięcej pracy znaleźli mężczyźni - pracuje już 65,5 proc. wszystkich mężczyzn, czyli o 0,6 pkt. proc. więcej niż na koniec czerwca. Trudno nie wiązać tego z pracami budowlanymi.

bDJcQVeT

- Tegoroczna pogoda sprzyjała kontynuowaniu prac w budownictwie i innych sektorach zależnych od warunków meteorologicznych, co patrząc na sytuację z lat ubiegłych, raczej powinno sprzyjać obniżaniu bezrobocia. Utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie z września może oznaczać, że w kolejnych miesiącach nie należy oczekiwać dalszej znaczącej poprawy, a z początkiem nowego roku można spodziewać się nawet wzrostu stopy bezrobocia, który może być nieco wyższy niż w ubiegłych latach - ocenia Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Z ludności w wieku produkcyjnym w wieku 18-59/64 lat pracuje 77,3 proc. najwięcej w grupie wiekowej 35-44 - 88 proc. Dla osób od 45 roku życia wzwyż wskaźnik ten spada do 75 proc., ale w trzecim kwartale statystyki się tu znacznie poprawiły - w drugim kwartale było to 73,6 proc., a rok temu 73 proc. Można z tego wnioskować, że przy niskim bezrobociu pracodawcy przestają wybrzydzać na wiek pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJcQVfm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Ja
2 lata temu
Liczba niewolników wciąż rośnie.Bo płaca na poziomie poniżej 2 tyś.zł to niewolnictwo
Tgv
2 lata temu
Prawdxiwe bezrobocie jest duzo wyzsze, ststystyka ujawnia tylko zarejestrowanych, nierejestrowanych jest min drugie tyle. Jesli nie zarabia sie min 2.500 brutto to jest to wspolczesne niewolnictwo. Duda przyrzekal wyzsz kwote wolna od podatku dla wszystkich i co??? Kwota ta winna byc na poziomie min min 16 tys zl, poslowie maja 30 tys wolnych od podatku. Gdzie jest ta rownosc obywateli???
jo
2 lata temu
Napiszcie jeszcze za ile pracują i jak ceny poszybowały w górę...
bDJcQVfn
---
2 lata temu
Polska to jest kraj montowni, niewolników i biedaków
Robotnik
2 lata temu
A gdzie trolle? Że to niby zasługa peło, alias totalnej niedyspozycji? A obecny rząd nic nie robi w tej sprawie? Pytam się - gdzie są trolle? Ciężko myślą, jak z tego wybrnąć?
...
Następna strona