Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz krytykuje i ostrzega

0
Podziel się:

Szef banku centralnego Leszek Balcerowicz po raz kolejny zaapelował w czwartek do rządu o przeprowadzenie gruntownej reformy finansów publicznej, by utrzymać obecne tempo rozwoju gospodarczego Polski. / ISB /

Szef banku centralnego Leszek Balcerowicz po raz kolejny zaapelował w czwartek do rządu o przeprowadzenie gruntownej reformy finansów publicznej, by utrzymać obecne tempo rozwoju gospodarczego Polski.

Jego zdaniem, rezygnacja z wchodzącej w skład tzw. planu Hausnera reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), byłby przykładem zaniechania niezbędnych działań.

„Reforma KRUS-u, a konkretnie wydatne zmniejszenie dotacji było niezbędnym elementem uzdrowienia finansów publicznych. Jeżeli ta wiadomość by się potwierdziła, to by oznaczało, że rząd działa w takim układzie parlamentarnym, który ogarnięty gorączką przedwyborczą blokuje zmiany konieczne dla utrwalania rozwoju naszej gospodarki” – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

„Z samego faktu, że udaje się, że nie ma problemu, nie wynika, że problemy znikają. One istnieją, one się spiętrzają” – dodał.

Czwartkowa „Gazeta Wyborcza” podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że rząd zamierza wycofać się z takiej reformy KRUS, która polegałaby na sporych podwyżkach składek płaconych przez rolników i dawałaby oszczędności rzędu 1,1 mld zł. Obecnie, rząd chce przeprowadzić nowelę obecnej ustawy tak, by odzyskać kontrolę nad KRUS-em, napisała gazeta.

Ministerstwo Polityki Społecznej podało w czwartek, że o godz. 13:30 odbędzie się konferencja prasowa wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej na temat autopoprawki do projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników.

Według Balcerowicza jednak, brak reformy KRUS-u nie będzie oznaczać załamania dla budżetu.

„Osobiście sądzę, że samo w sobie – nie, ale każdy, kto patrzy i troszczy się o rozwój gospodarczy Polski - nie w perspektywie paru miesięcy, ale lat, doskonale zdaje sobie sprawę, że bez zdecydowanego przeprowadzenia programu, ograniczającego rozdęte wydatki - Polska nie będzie mogła się szybko przez dłuższy czas rozwijać” – powiedział.

Prezes NBP zaznaczył także, że bez gruntownej reformy finansów publicznych Polsce nie uda się na dłuższą metę utrzymać szybkiego tempa wzrostu gospodarczego.

„Stan finansów publicznych jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój. Jeżeli jest zły stan finansów publicznych, jeżeli deficyt jest duży, a dług się kumuluje, to na dłuższą metę nie można utrzymać szybkiego rozwoju gospodarki” – powiedział Balcerowicz.

Po zakończonym w środę posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymała prognozę wzrostu PKB o 4,5-5,5% w najbliższych dwóch latach, pomimo znacznie gorszych od oczekiwań rynkowych danych o grudniowej produkcji przemysłowej.

Rada podtrzymała także przekonanie, że trwałość wzrostu gospodarczego będzie zależeć od przeprowadzenia reform, które w szczególności dałyby obniżenie wydatków i w konsekwencji -zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych, oraz usunęłyby bariery wzrostu zatrudnienia.

„Uzdrowienie finansów polskiego państwa, oprócz usunięcia biurokratycznych przepisów, które paraliżują, oprócz dokończenia prywatyzacji, oprócz umocnienia głównych instytucji państwowych, to są właśnie te fundamenty niezbędne do zdrowego, trwałego rozwoju” – podsumował szef banku centralnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)