Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki nie będą już kserowały naszych dowodów? Jest skarga

81
Podziel się:

Banki mogą być kolejnymi instytucjami, którym zakaże się kopiowania dokumentów tożsamości. Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęła pierwsza skarga obywatela.

Banki nie będą już kserowały naszych dowodów? Jest skarga
(Jacek Bereźnicki)

Banki mogą być kolejnymi instytucjami, którym zakaże się kopiowania dokumentów tożsamości – pisze Dziennik Gazeta Prawna. Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęła pierwsza skarga obywatela.

Według opisanej przez gazetę skargi, obywatel przekonuje, że kopiowanie dowodów tożsamości łamie zasadę minimalizacji wynikającej z przepisów.

RODO nie zawiera co prawda zapisów przewidujących generalny zakaz sporządzania i przechowywania kopii dokumentów zawierających dane osobowe, ale kopiowanie i przechowywanie wykonanej kopii jest przetwarzaniem danych zawartych w tym dokumencie.

Teraz szef UODO podejmie działania, a od tego, co zrobi zależy przyszła działalność banków. Tak jak wcześniej stało się to z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy przez lata przy zawieraniu umów i wymagali kopii dokumentów tożsamości.

ZOBACZ: * *300 przypadków naruszeń RODO w miesiąc. Skargi na... nadgorliwość

Kilkuletnia batalia doprowadzona do Naczelnego Sądu Administracyjnego poskutkowała zmianą praktyki. Dziś na przykład Orange sam informuje na stronie internetowej, że nie gromadzi kopii dowodów osobistych.

Tę samą drogę mogą przejść banki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
franz
3 lata temu
powinni spisywać dane z DO jak kiedyś
Zm
4 lata temu
Zapisując się na studia podyplomowe tez wymagają ksera dowodu osobistego, co z tym
kto zabezpiec...
4 lata temu
A cukrownia w Glinojecku na cieciówce zapisuje do jakiegoś zeszyciku imię ,nazwisko ,adres,numer pesel i uwaga nawet zdjęcia chce robić każdego kto wchodzi na teren twierdząc,że to ich zakład i tu oni ustalają zasady,może czas pokazać burakom czyje przepisy ważniejsze.
otwórz oczy
4 lata temu
Ale to nie rozwiazuje problemu gdy ktos podstawiony zaciągnie kredyt na Ciebie!!!!!!!
nie ma za co
4 lata temu
No to jak teraz beda zaciagac lewe pozyczki i kredyty na lewo gdy nigdzie nie bedzie danych?
...
Następna strona