Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rodo
28.08.2018 07:45

Banki nie będą już kserowały naszych dowodów? Jest skarga

Banki mogą być kolejnymi instytucjami, którym zakaże się kopiowania dokumentów tożsamości. Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęła pierwsza skarga obywatela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Banki mogą być kolejnymi instytucjami, którym zakaże się kopiowania dokumentów tożsamości – pisze Dziennik Gazeta Prawna. Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęła pierwsza skarga obywatela.

Według opisanej przez gazetę skargi, obywatel przekonuje, że kopiowanie dowodów tożsamości łamie zasadę minimalizacji wynikającej z przepisów.

RODO nie zawiera co prawda zapisów przewidujących generalny zakaz sporządzania i przechowywania kopii dokumentów zawierających dane osobowe, ale kopiowanie i przechowywanie wykonanej kopii jest przetwarzaniem danych zawartych w tym dokumencie.

Teraz szef UODO podejmie działania, a od tego, co zrobi zależy przyszła działalność banków. Tak jak wcześniej stało się to z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy przez lata przy zawieraniu umów i wymagali kopii dokumentów tożsamości.

ZOBACZ: * *300 przypadków naruszeń RODO w miesiąc. Skargi na... nadgorliwość

Kilkuletnia batalia doprowadzona do Naczelnego Sądu Administracyjnego poskutkowała zmianą praktyki. Dziś na przykład Orange sam informuje na stronie internetowej, że nie gromadzi kopii dowodów osobistych.

Tę samą drogę mogą przejść banki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rodo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2018

ewaNiech najpierw PROKURATURA zabroni udzielania pożyczek przez INTERNET i TELEFON !!!!!

28-08-2018

PodatnikCo za KRETYNIZM połaczony z IMBECYLIZMEM!!!!!! Ciekawe jak zatem bank ma rozpoznac że ja to ja gdy ja lub ktos inny podszywajacy sie pode mbie … Czytaj całość

28-08-2018

TomekNajwyższy czas aby banki skończyły udzielać pożyczek na podstawie ksero dowodu osobistego.

Rozwiń komentarze (81)