Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankructwo Grecji. Tak miałoby wyglądać

0
Podziel się:

Szturm na banki, eksplozja przestępczości - efekty głosowania w greckim parlamencie?

Bankructwo Grecji. Tak miałoby wyglądać
(PAP/EPA)

W Atenach najgroźniejsze od wielu miesięcy zamieszki. Płonie kilka budynków, w tym kino, kafejki i sklepy. Demonstranci rzucający koktajlami mołotowa utworzyli przed policją ścianę ognia. Tymczasem grecka gazeta _ To Thema _ zamieszcza scenariusz tego, co spotkałoby Greków w razie niekontrolowanego bankructwa ich kraju.

aktualizacja 07.56

Czarny scenariusz przewiduje, że w ciągu 72 godzin po ogłoszeniu bankructwa Grecji rozpocząłby się szturm jej obywateli na banki. W ciągu dwóch tygodni wystąpiłyby problemy z dostawami paliw. Pracownicy sektora publicznego nie otrzymaliby z końcem miesiąca poborów. Trzy miesiące po bankructwie zaczęłyby się coraz większe przerwy w dostawach prądu.

W ciągu pół roku doszłoby do _ eksplozji przestępczości _. Zagranica musiałaby przyjść Grekom z pomocą humanitarną. W ciągu roku załamałaby się obronność kraju. Bezrobocie przekroczyłoby 35 proc.

Money.pl przepytał natomiast analityków, jak bankructwo Grecji odbiłoby się polskiej giełdzie i złotym. Oto ich przewidywania na dwa scenariusze - upadku kontrolowanego, czyli takiego, w którym świat umarza część długu tego kraju, i niekontrolowanego, czyli bankructwa bez umorzenia.

Jak zareaguje giełda i waluty na bankructwo Grecji
Ekonomista Instytucja Bankructwo kontrolowane Bankructwo niekontrolowane
Rafał Benecki ING BSK Ulga, ale nieznacząca. Krótkoterminowe wzrosty Sytuacja bardzo trudna do przewidzenia. Na początku zdecydowanie negatywna reakcja. Potem może pojawić się czynnik (np. pomoc EBC lub Niemiec), który przywróci wzrosty
Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers Prawie żadna. Maksymalnie jednodniowe wzrosty, które niewiele zmienia Sytuacja będzie cięższa. Spadki maksymalnie kilkutygodniowe , ponieważ ożywienie gospodarcze i wdrażane cięcia pomogą załagodzić nastroje
Grzegorz Maliszewski Bank Millennium Polepszenie nastrojów, kilkuprocentowe wzrosty Bardzo zła informacja dla rynków. Odwrót inwestorów od ryzykownych walut, giełd i surowców. Na rynku akcji trzeba się liczyć nawet ze spadkami 20-, 30-procentowymi. Tym bardziej że ostatnio notowaliśmy wzrosty
Marek Rogalski DM BOŚ Reakcja pozytywna, jednodniowe wzrosty Możliwe rozprzestrzenienie się kryzysu. Waluty mogą zdrożeć nawet do kursów z grudnia, w tym euro do poziomów 4,4-4,5 złotego

Źródło: Money.pl na podstawie opinii ekonomistów

Parlament radzi, a Grecy protestują

Grecki parlament obraduje dziś natomiast nad rządowym programem oszczędnościowym, od którego przyjęcia uzależniona jest dalsza pomoc finansowa tzw. trojki- Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Gdy parlament obraduje, sto tysięcy Greków - 80 000 w Atenach i 20 000 w Salonikach - demonstruje na ulicach przeciw planom oszczędnościowym rządu uzgodnionym z _ trojką _, nad którymi obraduje parlament.

Po tym, gdy policja otaczająca kordonem budynek parlamentu użyła wobec napierających na nią tłumów gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, część demonstrantów zaatakowała siły policyjne z wzmożoną furią. W kierunku policji poleciały kamienie, odłamki marmuru i kawałki asfaltu z potrzaskanej jezdni, a także butelki z płynem zapalającym. Ulice sąsiadujące z parlamentem zamieniły się w pole bitwy - pisze AFP.

W alejach Panepistimiu i Stadiu wybijano witryny sklepów, podłożono ogień w banku i w jednej z kawiarni, z której trzeba było ewakuować klientów. Według stacji telewizyjnej Skai, demonstranci podpalili w śródmieściu Aten kilka sklepów. Straż pożarna interweniowała z dużym opóźnieniem. Na demonstrację przybyły całe kilkupokoleniowe rodziny.

_ - Ludzie nie ustąpią, a deputowani będą żałować, że głosowali za posunięciami, które doprowadzą do śmierci Grecji _ - wołał uczestniczący w demonstracji znany grecki kompozytor Mikis Theodorakis. Reuters pisze, że niedzielna demonstracja na ateńskim placu Syntagma jest największa od miesięcy

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ WALKI Z POLICJĄ:

Uczestnicy protestu podkreślają, że zwykli Grecy ponieśli już dość wyrzeczeń. Natomiast techniczny rząd Lukasa Papademosa i popierające go dwie największe partie - Pasok i Nowa Demokracja - ostrzegają, że jeśli parlament nie przyjmie programu oszczędnościowego, Grecja zbankrutuje. Prowadziłoby to do chaosu gospodarczego, pogłębienia recesji, wzrostu bezrobocia i wybuchów niezadowolenia społecznego; Grecja musiałaby opuścić strefę euro..

Czytaj więcej o problemach Grecji
Takie będą efekty bankructwa Grecji Nikt, kto nie zgadza się z programem oszczędności, nie może pozostać w rządzie - oświadczył Lukas Papademos.
Co się stanie kiedy upadną Włochy Prof. Dariusz Filar ujawnia czy Europa jest w stanie obronić Rzym przed plajtą.
Upokorzeni i szantażowani. Negocjują pomoc - _ Grecja nie powinna być kozłem ofiarnym kryzysu _- uważa grecki minister finansów Evangelos Wenizelos.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)