Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Będą większe wymogi wobec węgla sprowadzanego do Polski"

0
Podziel się:

Ministerstwo gospodarki szuka rozwiązań dla borykającego się z problemami polskiego górnictwa.

"Będą większe wymogi wobec węgla sprowadzanego do Polski"
(Artem Merzlenko - Fotolia.com)
bEKJzhWt

Importowany do Polski węgiel będzie musiał spełniać wyższe wymagania, co ograniczy jego napływ - poinformował w Rybniku wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Tomczykiewicz gościł w Rybniku, wspierając kandydata swojej partii posła Marka Krząkałę w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim, które odbędą się 7 września. Obaj byli pytani m.in. o możliwość wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel.

_ - Przygotowaliśmy kilka ustaw, które pozwolą ograniczyć napływ importowanego węgla, poprzez stworzenie większych wymogów dla węgla sprowadzanego zza granicy ze wszystkich kierunków, również tych wschodnich. Będą większe wymagania i to daje nadzieję, że węgiel napływający będzie o takich parametrach, i że będzie dobrze i uczciwie sprzedawany dla konsumentów. Jesteśmy przekonani, że węgiel dzisiaj wpływający tych parametrów nie spełnia _ - powiedział wiceminister Tomczykiewicz.

bEKJzhWv

_ - Jeżeli chodzi o embargo na rosyjski węgiel, musimy zdać sobie sprawę, że ktoś, kto dzisiaj to proponuje, postępuje bardzo nieodpowiedzialnie. Jeśli Polska ma cokolwiek zdziałać i osiągnąć, to musi działać w ramach Unii Europejskiej, takie embargo muszą być w ramach całej UE. Naprawdę dziś jest tak, że siła Polski leży w sile UE _ - dodał Marek Krząkała.

Tomczykiewicz podkreślił, że jego resort szuka również innych rozwiązań dla borykającego się z problemami polskiego górnictwa, które pozwolą zachować najwięcej miejsc pracy i sprawią, że polski węgiel będzie konkurencyjny. _ - Całkowite embargo na węgiel z Rosji nie jest planowane, bo musimy działać w ramach wspólnoty Europejskiej _ - zaznaczył.

Łącznie polskie kopalnie wydobyły w ub. roku 76,5 mln t węgla. Do odbiorców krajowych trafiło 66,9 mln ton, a eksport sięgnął 10,6 mln ton. Mimo to Polska pozostała importerem węgla netto; wciąż konkurencyjny dla nabywców pozostawał węgiel zza granicy - sprowadzono go łącznie 10,8 mln ton, przede wszystkim z Rosji i Czech. W tym roku - według danych Eurostatu - od stycznia do kwietnia do Polski tylko z Rosji trafiło 2,5 mln ton węgla - o 32 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

To już drugie w bieżącej kadencji wybory uzupełniające do Senatu w okręgu rybnickim. W wyborach przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. po śmierci senatora PO Antoniego Motyczki zwyciężył Bolesław Piecha (PiS), który z kolei w maju br. uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

bEKJzhWB

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m306926.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wsparcie;dla;polskiego;gornictwa;trwaja;prace;w;mg,204,0,1604044.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wsparcie dla górnictwa głównym celem MG
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m264571.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornictwo;w;polsce;rosyjski;wegiel;jest;sprzedawany;nieuczciwie,43,0,1599531.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Sprzedaż rosyjskiego węgla to przekręt"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/60/m316988.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/kolejne-spotkanie-premiera-z-gornikami,169,0,1600169.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne spotkanie premiera z górnikami
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m306926.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicza;solidarnosc;przygotowala;postulaty;do;programu;dla;gornictwa,82,0,1591122.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Solidarność wie jak uzdrowić górnictwo?
bEKJzhWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)