Notowania

związki zawodowe
07.09.2018 14:39

Będzie protest Solidarności w siedzibie PGE. Za dyskryminowanie związkowców

5 października Solidarność zorganizuje protest w siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej. Związkowcy zarzucają władzom spółki utrudnianie działalności związkowej i dyskryminację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karol Makurat / EastNews)
Związkowcy zapowiadają protest w siedzibie PGE

O planowanej pikiecie poinformowała Polska Agencja Prasowa. Z zarzutami związkowców nie zgadzają się władze Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Zapewniają o prowadzonym dialogu i nie widzą podstaw do protestu.

- Należy z całą stanowczością stwierdzić, że zarzuty kierowane pod adresem Grupy Kapitałowej PGE nie są poparte żadnymi merytorycznymi argumentami i sztucznie wywołują niepokoje społeczne, które przede wszystkim nie służą pracownikom – mówi rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk.

Tymczasem o braku dialogu oraz dyskryminacji związkowców w Grupie PGE lider Solidarności Piotr Duda mówił podczas obchodów 38. rocznicy podpisania tzw. porozumień jastrzębskich w Jastrzębiu-Zdroju.

- To nie jest dobra zmiana, to jest zła zmiana – stwierdził Duda, adresując te słowa do obecnego na uroczystościach premiera Mateusza Morawieckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dwa dni później Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność podjęła uchwałę o przeprowadzeniu dwóch akcji protestacyjnych.

5 października związkowcy zamierzają pikietować siedzibę PGE w Warszawie. Jeśli to nie przyniesie zakładanego przez nich efektu – dwa tygodnie później chcą zorganizować znacznie większą, ogólnopolską manifestację przed siedzibą Ministerstwa Energii, które nadzoruje PGE – informuje PAP.

Związkowcy domagają się dymisji szefów spółek z Grupy PGE, którym zarzucają próbę osłabienia Solidarności.

- Od dawna upominamy się i apelujemy o przywrócenie normalnych zasad prowadzenia dialogu społecznego w PGE i jej poszczególnych podmiotach. Szczególnie mamy tutaj na uwadze spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - mówił przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Jarosław Grzesik

Zobacz też: 2255 płacy minimalnej w 2019? "Tą gumę można rozciągać, ale gdzieś jest granica"

Zdaniem związkowców, owa dyskryminacja w PGE i próba osłabienia „Solidarności” ma polegać zastępowaniu pracowników należących do „S” osobami nieprzygotowanymi do sprawowania funkcji, a głównym powodem takich decyzji są - zdaniem „związkowców”- osobiste ambicje decydentów.

- Standardem jest promowanie organizacji społecznych i związkowych, które w zamian za stanowiska i podwyżki dla swoich przedstawicieli gotowe są do wystąpień negatywnie oceniających NSZZ Solidarność” - napisała w przyjętej w kwietniu br. uchwale Komisja Krajowa związku.

**PGE odpiera zarzuty**

Rzecznik Grupy PGE Maciej Szczepaniuk poinformował, że wszystkie sygnały płynące od pracowników, które mogą dotyczyć łamania praw pracowniczych, są przyjmowane przez władze spółki "z zaniepokojeniem i wielką uwagą".

- Na bieżąco monitorujemy wszelkie informacje mogące wskazywać na ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie – zapewnia Szczepaniuk.

Dodał jednak, że do odpowiednich działów nie wpłynęły w tej kwestii dotąd żadne zgłoszenia czy skargi.

Czytaj także: Spór o pracowników Tesco. Związkowcy: Propozycja zarządu nie do przyjęcia
W PGE działa specjalny Departament Dialogu i Relacji Społecznych, który ma czuwać "nad prawidłowym przebiegiem współpracy partnerów społecznych w Grupie PGE", w kontakcie m.in. ze związkowcami i zarządami spółek z Grupy PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: związki zawodowe, grupa pge, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2018

RODOSolidarność bojówka PiS-u chce protestować śmiechu warte !!!

07-09-2018

JamkoA co to takiego ta solidarność?

07-09-2018

EgonZwolnić wszystkich protestujących.

Rozwiń komentarze (6)