Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Bez czarnych scenariuszy dla polskich kopalń. Nie trwają żadne rozmowy o ich zamknięciu

7
Podziel się:

Obecnie nie są prowadzone dyskusje o likwidacji którejkolwiek kopalni. Co więcej, zgoda Komisji Europejskiej na finansowanie restrukturyzacji górnictwa przez kolejnych pięć lat jest dla branży pozytywna, uważa wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że nie są prowadzone rozmowy na temat likwidacji kopalni
Grzegorz Tobiszowski zapewnia, że nie są prowadzone rozmowy na temat likwidacji kopalni (STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)

- Mogę powiedzieć jednoznacznie, że nie ma żadnej dyskusji o likwidacji żadnej kopalni, wręcz przeciwnie – zadeklarował wiceminister przed posiedzeniem trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Zespół, skupiający przedstawicieli rządu, pracodawców i związkowców, zebrał się w piątek w Katowicach – informuje serwis branżowy WNP.

Na początku października rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużający czas jej obowiązywania do końca 2023 roku. W tym czasie nadal możliwa będzie pomoc publiczna dla górnictwa - jej łączna wysokość w latach 2015-2023 może sięgnąć prawie 13 mld zł. W lutym br. na wydłużenie możliwości udzielenia przez państwo pomocy na restrukturyzację sektora zgodziła się Komisja Europejska.

Zobacz także: Polacy otwierają kopalnię złota w Afryce. Zaczęło się od wyprawy z maczetą

Budżet państwa może finansować procesy restrukturyzacyjne (likwidację pogórniczego majątku, rekultywację terenów, świadczenia osłonowe) jedynie odnośnie tych kopalń lub ich części, które zostaną przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przed końcem 2018 r. Finansowanie będzie możliwe przez kolejne pięć lat.

Tobiszowski podkreślał, że nie tylko nie ma mowy o likwidacji kopalń, ale też planowane jest wycofanie z pierwszego wniosku notyfikacyjnego, zatwierdzonego przez KE w listopadzie 2016 r. - gliwickiej kopalni Sośnica, która zrealizowała program naprawczy, pozyskała nowe złoża i zaczęła przynosić zyski.

Przed końcem tego roku powinien zostać złożony formalny wniosek o wycofanie Sośnicy z listy kopalń, których majątek ma trafić do SRK.

Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował już przygotowany w resorcie energii projekt nowej ustawy o 10-tysięcznych rekompensatach za utracone prawo do bezpłatnego węgla, który ma objąć m.in. pozbawione deputatu węglowego wdowy i sieroty po zmarłych górnikach, powiedział wiceminister . Szczegóły zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Zuzia
5 lata temu
Komu PiS sprzedał kopalnie Krupiński !!!!
piada
6 lat temu
wydobycie coraz droższe ale co to dla bogatego podatnika może śmiało "zakopać pieniądze"
Kopalnie
6 lat temu
Oddać im górnikom kopalnie za 1zł i niech sobie nimi sami zarządzają. Jedyny sposób na nich a jak nie to zrobić to co Taczer
purp krok
6 lat temu
oj waj popis do kopalni do roboty 25 lat bo wiecej nie wytrzymaja-idziemy po was
Janek1910
6 lat temu
Nie,,oczywiście ze teraz ..dziś nie będą zamykać kopalń.. to się teraz nazywa WYGASZANIE.. po to powstała spółka restrukturyzacji kopalń która będzie wygaszać czyli zamykać kopalnie,,