Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska w czołówce europejskich państw z najniższym bezrobociem. Są jednak znaki ostrzegawcze

7,1 proc. wynosiło w marcu średnie bezrobocie w Unii - wynika z danych Eurostatu. Z wynikiem 4,4 proc., Polska jest na 7. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia. Pojawiają się też niepokojące doniesienia - lepiej już może nie być.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MIKOLAJ NOWACKI/FOTONOVA)
Polska zajmuje 7. miejsce wsród unijnych krajów o najniższej stopie bezrobocia

7,1 proc. wynosiło w marcu średnie bezrobocie w Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. Z wynikiem 4,4 proc., Polska jest na 7. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia. Pojawiają się jednak znaki ostrzegawcze - lepiej już może nie być.

Stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu utrzymała się na tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu. Jak wynika z danych Eurostatu, bez pracy było 754 tys. Polaków. W porównaniu do marca 2017 bezrobocie spadło 0,7 pkt. proc.

Czesi liderem, najgorzej w Grecji

Najniższą stopę bezrobocia we Wspólnocie mają Czechy (2,2 proc.). Nasz kraj wyprzedają także: Malta (3,3 proc.), Niemcy (3,4 proc.), Węgry (3,7 proc.), Holandia (3,9 proc.) i Wielka Brytania (4,1 proc.).

Na końcu rankingu znajdują się natomiast trzy kraje, które osiągnęły dwucyfrowe bezrobocie: Grecja (20,6 proc.), Hiszpania (16,1 proc.) i Włochy (11,0 proc.).

Perspektywy mniej optymistyczne

Niepokojące mogą być natomiast Wskaźnik Rynku Pracy, a także Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, które przygotowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Eksperci BIEC spodziewają się sezonowego wzrostu bezrobocia. Wskaźnik Rynku Pracy zwiększył się w kwietniu o 0,5 punktu. To pierwszy wzrost od sześciu miesięcy.

Zobacz: Pracy bez Facebooka nie znajdziesz

"W ubiegłym roku w drugim kwartale również odnotowano wzrost wartości wskaźnika, co może wskazywać, iż również teraz będziemy mieli do czynienia z jedynie krótkim, tymczasowym wzrostem wartości stopy bezrobocia, głównie o charakterze sezonowym, nie zaś z odwróceniem pozytywnych tendencji występujących od dłuższego czasu" - można przeczytać w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Z kolei Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w miesiąc spadł z kolei o 2,3 pkt proc.

Eksperci BIEC wskazali, że przyczyniły się do tego: gorsze niż przed miesiącem nastroje wśród menadżerów przedsiębiorstw, spadek tempa napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych i nie najlepsze nastroje wśród inwestorów giełdowych.

"Na razie trudno powiedzieć, na ile to załamanie sygnalizuje odwrót od dotychczasowych pozytywnych tendencji i jest zwiastunem nadchodzącej dekoniunktury. Niewątpliwie ostatnie spadki wskaźnika odzwierciedlają schłodzenie koniunktury gospodarczej u naszego największego partnera zagranicznego, jakim są Niemcy" - czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie w ue, bezrobocie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-05-2018

PoczekamyWyrzucili ludzi ze statusu bezrobotnego, pod różnymi przyczynami i mówią że bezrobocie maleje. Jest to też pretekst do ściągania bez żadnej kontroli … Czytaj całość

04-05-2018

Re:Skoro nie ma bezrobocia to zlikwidować Urzędy Pracy, które kosztują wiele miliardów złotych.

03-05-2018

babolZlikwidować urzędy pracy.

Rozwiń komentarze (115)