Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska w czołówce europejskich państw z najniższym bezrobociem. Są jednak znaki ostrzegawcze

115
Podziel się:

7,1 proc. wynosiło w marcu średnie bezrobocie w Unii - wynika z danych Eurostatu. Z wynikiem 4,4 proc., Polska jest na 7. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia. Pojawiają się też niepokojące doniesienia - lepiej już może nie być.

Polska zajmuje 7. miejsce wsród unijnych krajów o najniższej stopie bezrobocia
Polska zajmuje 7. miejsce wsród unijnych krajów o najniższej stopie bezrobocia (MIKOLAJ NOWACKI/FOTONOVA)

7,1 proc. wynosiło w marcu średnie bezrobocie w Unii Europejskiej - wynika z danych Eurostatu. Z wynikiem 4,4 proc., Polska jest na 7. miejscu wśród krajów o najniższej stopie bezrobocia. Pojawiają się jednak znaki ostrzegawcze - lepiej już może nie być.

Stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu utrzymała się na tym samym poziomie, co w poprzednim miesiącu. Jak wynika z danych Eurostatu, bez pracy było 754 tys. Polaków. W porównaniu do marca 2017 bezrobocie spadło 0,7 pkt. proc.

Czesi liderem, najgorzej w Grecji

Najniższą stopę bezrobocia we Wspólnocie mają Czechy (2,2 proc.). Nasz kraj wyprzedają także: Malta (3,3 proc.), Niemcy (3,4 proc.), Węgry (3,7 proc.), Holandia (3,9 proc.) i Wielka Brytania (4,1 proc.).

Na końcu rankingu znajdują się natomiast trzy kraje, które osiągnęły dwucyfrowe bezrobocie: Grecja (20,6 proc.), Hiszpania (16,1 proc.) i Włochy (11,0 proc.).

Perspektywy mniej optymistyczne

Niepokojące mogą być natomiast Wskaźnik Rynku Pracy, a także Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, które przygotowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Eksperci BIEC spodziewają się sezonowego wzrostu bezrobocia. Wskaźnik Rynku Pracy zwiększył się w kwietniu o 0,5 punktu. To pierwszy wzrost od sześciu miesięcy.

Zobacz także: Zobacz: Pracy bez Facebooka nie znajdziesz

"W ubiegłym roku w drugim kwartale również odnotowano wzrost wartości wskaźnika, co może wskazywać, iż również teraz będziemy mieli do czynienia z jedynie krótkim, tymczasowym wzrostem wartości stopy bezrobocia, głównie o charakterze sezonowym, nie zaś z odwróceniem pozytywnych tendencji występujących od dłuższego czasu" - można przeczytać w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Z kolei Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w miesiąc spadł z kolei o 2,3 pkt proc.

Eksperci BIEC wskazali, że przyczyniły się do tego: gorsze niż przed miesiącem nastroje wśród menadżerów przedsiębiorstw, spadek tempa napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych i nie najlepsze nastroje wśród inwestorów giełdowych.

"Na razie trudno powiedzieć, na ile to załamanie sygnalizuje odwrót od dotychczasowych pozytywnych tendencji i jest zwiastunem nadchodzącej dekoniunktury. Niewątpliwie ostatnie spadki wskaźnika odzwierciedlają schłodzenie koniunktury gospodarczej u naszego największego partnera zagranicznego, jakim są Niemcy" - czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(115)
mar
5 lata temu
Przecież w Polsce nie może być normalnie, tak ustalono w 89 r i później przy wstępowaniu do UE. Niemożliwym jest żeby wszystkim było dobrze. Są narody bogate i są takie na których się bogacą te pierwsze.
estrghgf
5 lata temu
Polska Kronika Filmowa powtorka z rozrywki
Koti
5 lata temu
Jakbyśmy mieli pierwsze miejsce to można się chwalić a tak to czym? Przy takich stawkach płacowych w porównaniu do reszty uni to żadne osiągnięcie. Mieścimy się w średniej.
axe
5 lata temu
MOJ SYN NIEMCY moja córak Szwecja kto pracuje na MOJA EMERYTURĘ?
Kuba1
5 lata temu
W momencie gdy gospodarka zachodu przyśpieszyła zatrudnienie znalazło tutaj wiele osób i z polski także .Gdyby ci ludzie wrócili jesteśmy na szarym końcu pod względem bezrobocia. Nie czarujmy się.
...
Następna strona