Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo pracy: 8,5 proc. w lutym

5
Podziel się:

8,5 proc. wyniosła na koniec lutego stopa bezrobocia w Polsce, o 0,1 punktu procentowego mniej niż w styczniu - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo pracy: 8,5 proc. w lutym
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

8,5 proc. wyniosła na koniec lutego stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce, o 0,1 punktu procentowego mniej niż w styczniu - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W styczniu - według GUS - stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż wynikało z szacunków MRPiPS.

Liczba bezrobotnych w lutym spadła o 12,8 tys. - poinformowała szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę, że zazwyczaj w tym miesiącu bezrobocie wzrasta. - Taka sytuacja nie zdarzyła się od 2008 r. - podkreśliła.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 384,3 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,2 tys. osób, czyli o 0,3 proc. - poinformowało MRPiPS. Z kolei natężenie bezrobocia (w analogicznym okresie ub. roku) nie uległo zmianie (utrzymało się na poziomie 10,2 proc.). Poziom stopy bezrobocia w lutym br. był zatem o 1,7 pkt. proc. niższy niż w lutym ub. roku.

Spadek stopy bezrobocia w lutym br. w porównaniu ze styczniem br. wystąpił w 12 województwach. "Począwszy od 1992 r. nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski" - podkreśliło w komunikacie MRPiPS.

Resort poinformował, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 134,7 tys. i w porównaniu do stycznia wzrosła o 12 tys. (o 9,7 proc.). Jednocześnie liczba ofert zgłoszonych w lutym br. była o 4,6 tys. (3,5 proc.) wyższa niż rok temu.

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w lutym w porównaniu do stycznia odnotowano w 13 województwach i oscylował on w granicach od 5,9 proc. (o 0,4 tys. ofert) w województwie kujawsko-pomorskim do aż 52,5 proc. (o 2,1 tys. ofert) w województwie lubelskim. W trzech województwach miał miejsce spadek liczby wolnych miejsc pracy i były to województwa: mazowieckie (spadek o 16,5 proc. - o 3,4 tys. ofert), wielkopolskie (spadek o 3,4 proc., czyli o 0,3 tys. ofert) i zachodniopomorskie (spadek o 5,4 proc., tj. o 0,4 tys. ofert).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
taki sobie cz...
5 lata temu
dużo kobiet przez 500+ wyszło z obiegu rynkowego i dlatego bezrobocie się zmniejszyło. Dzień dobry XViii w. 3 x Kinder, Küche, Kirche. Dobre pany
Ferdek
5 lata temu
Podnieśli zasiłek i jeszcze bezrobocie im spadło. Dobra zmiana. Cud malina i jeszcze starcza pracy dla przyjaciół Ukraińców.
nio
5 lata temu
No i na pewno to zasługa tego rządu ,ci fachowcy nie mają pojęcia co się dzieje w polskiej gospodarce i dopóki nie zaczną ulepszać to mamy szansę że wytrwamy do zmiany
Anka
5 lata temu
Ktoś jeszcze wierzy w te dane? przecież ludzie się nie rejestrują w urzędach pracy.
Nisina
5 lata temu
bo co - skreślili ich z listy bezrobotnych hehehe