Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie może nie spaść o tyle jak planuje rząd

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów szanse na to, że stopa bezrobocia spadnie pod koniec roku do 12,3 procent, jak przewiduje rząd w ustawie budżetowej na ten rok, są znikome.

Bezrobocie może nie spaść o tyle jak planuje rząd
(Pryzmat/Dreamstime)

W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 13,5 procent z 13,2 procent w styczniu - wynika z szacunków resortu pracy. W ocenie Małgorzty Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan bezrobocie jeszcze urośnie i zbliżymy się do 14 procent._ _

_ - W okresie letnim, kiedy zaczynają się prace sezonowe, poziom bezrobocia będzie niższy niż obecnie ale później, w miesiącach zimowych, znowu wzrośnie _-podkreśliła Rusewicz. Równocześnie zaznaczyła, że obecnie powodem ograniczania zatrudnienia przez przedsiębiorców jest wzrost cen paliw i surowców oraz wzrost składki rentowej o 2 punkty procentowe i płacy minimalnej do 1500 złotych.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY RUSEWICZ:

źródło: IAR

Zdaniem Andrzeja Bąka z Krajowej Izby Gospodarczej przybywaniu miejsc pracy sprzyjałoby uaktywnienie służb zatrudnienia. Jak wyjaśnił ekspert
teraz są one rozliczane na podstawie liczby prowadzonych programów i obsługiwanych bezrobotnych, natomiast nie mówi się o efektach.

_ - Rozwiązaniem, które warto byłoby wprowadzić jest rozliczanie służb zatrudnienia w zależności od tego ile osób, które są pod opieką danego urzędu pracy zdobędzie zatrudnienie _ - podkreślił Andrzej Bąk.

Przedstawiciel Izby dodał, że potrzebne są też ułatwienia dla przedsiębiorców, takie jak ograniczanie biurokracji i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

O sytuacji na rynku pracy czytaj w Money.pl
Rekordowe bezrobocie w strefie euro Bez pracy jest obecnie 16,9 miliona obywateli strefy euro.
Minister rozda 60 mln. Też możesz je dostać? 60 milionów złotych na programy wsparcia dla bezrobotnych wyda ze swojej rezerwy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Plaga bezrobocia. Bez Euro 2012 byłoby gorzej Ponad 2 miliony Polaków nie ma pracy.* Money.pl* sprawdził czy może się to zmienić oraz czy możemy liczyć na podwyżki płac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)