Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie rośnie prawie we wszystkich województwach

0
Podziel się:

W listopadzie stopa bezrobocia zmalała jedynie w Małopolsce.

Bezrobocie rośnie prawie we wszystkich województwach
(PAP/Andrzej Zbraniecki)
bEKCINmd

Stopa bezrobocia wzrosła na koniec listopada 2008 roku do 9,0 proc. z 8,8 proc. odnotowanych przed miesiącem i wobec 11,2 proc. rok wcześniej, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

_ - Wzrost stopy bezrobocia (od 0,1 do 0,5 punktu) odnotowano w 15 województwach. Bezrobocie zmalało jedynie w województwie małopolskim (o 0,2 punktu procentowego) _ - tłumaczy ministerstwo.

Liczba bezrobotnych wyniosła 1.394 tys. osób i wzrosła o 41,7 tys. osób w ujęciu miesięcznym (3,1 proc.). Od początku roku liczba ta jednak spadła o 352,6 tys. osób,czyli o 20,2 procent.

bEKCINmf

Jak tłumaczy ministerstwo wzrost bezrobocia wynika z faktu, że listopad to okres, w którym kończą się prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie. Ponadto wśród rejestrujących się w urzędach pracy są także osoby zwalniane na podstawie wcześniejszych, zgłaszanych przez pracodawców, zwolnień grupowych oraz pracownicy z mniejszych zakładów pracy, z którymi pracodawcy nie zdecydowali się przedłużyć umów zawartych na czas określony.

ZOBACZ TAKŻE:

Według ministerstwa wpływ na wzrost bezrobocia miała także zwiększająca się liczba rejestrujących się osób powracających z zagranicy.

bEKCINml

Coraz mniej ofert pracy

Pracodawcy w listopadzie zgłosili 60,9 tys. ofert pracy - o 29,5 tys. (32,7 proc.) mniej, niż w październiku. Spadek liczby ofert odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy względny w województwie lubelskim (o 42,3 proc., czyli o 1,9 tys. ofert).

Według projektu budżetu 2009, stopa bezrobocia wyniesie na koniec tego roku 9,1%, a na koniec 2009 roku - 8,5%.

bEKCINmG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)