Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Biedronka może otworzyć się w niedziele. Są wyrwy w ustawie

150
Podziel się:

Sklepy takie jak Biedronka na dworcach mogą być otwarte w niedziele - zdecydowała Państwowa Inspekcja Pracy.

Czy Biedronka otworzy się jednak w niedziele?
Czy Biedronka otworzy się jednak w niedziele? (materiały prasowe)

Okazuje się, że zakaz handlu w niedziele można obchodzić. Zgadza się na to nawet Państwowa Inspekcja Pracy. Podczas konferencji PIP uznała, że sklepy takie jak Biedronka na dworcach mogą być otwarte w siódmy dzień tygodnia.

Poinformował o tym na Twitterze Paweł Jachowski, dziennikarz Wiadomości Handlowych.

Przypomnijmy, firma Jeronimo Martins ze względu na problemy interpretacyjne nie zamierzała otwierać swoich sklepów na dworcach. Teraz ma zielone światło. Jak i inne sieci. Czy skorzystają z możliwości?

Zobacz także: Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Gdzie będą kupować Polacy?

- Od początku mówiliśmy, że nie interesuje nas obchodzenie prawa - odparł zapytany przez nas Arkadiusz Mierzwa, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins. Do kwestii, czy sklep Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie zostanie otwarty, nie odniósł się bezpośrednio. - Decyzje dotyczące szczegółów organizacji pracy naszych sklepów po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele będziemy podejmować po dokładnej analizie konkretnych przypadków - dodał.

Jeszcze w piątek przedstawiciele Jeronimo Martins informowali nas, że Biedronka w związku z zakazem handlu w niedziele wydłuża godziny otwarcia sklepów w piątki i soboty do godz. 22, a w niektórych punktach do 23. W godzinach szczytu, obejmujących piątkowe i sobotnie popołudnia, wszystkie kasy sklepu mają być otwarte. Żeby obsłużyć ten ruch, w placówkach będzie pracowało 5 tys. osób więcej. Zwiększona zostanie też częstotliwość dostaw do sklepów w okolicach weekendów.

Handel będzie odbywał się na pewno w Galerii Metropolia w Gdańsku. - Od samego początku twierdziliśmy, jesteśmy dworcem i dlatego działalność u nas będzie prowadzona. Sformułowanie PIP tylko to potwierdziło - tłumaczył w rozmowie z nami Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia. Jak dodał, dla zwiększenia komfortu podróżnych, w galerii przed pierwszą niehandlową niedzielą zostaną oddane do użytku dwie kasy biletowe.

Zamknięty będzie jednak hipermarket Carrefour zlokalizowany w Galerii Wileńskiej w Warszawie. Jak tłumaczono nam, jest ona objęta zakazem handlu.

Główny Inspektor Pracy przyznał na konferencji, że przepisy ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedziele są trudne do interpretacji. Jak podaje Paweł Jachowski, GIP sugeruje, że wydana wspólnie z MRPiPS "interpretacja" może zostać zmodyfikowana.

Pisaliśmy o niej w tekście: Urzędnicy edukują ws. zakazu handlu. Zostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Z tej interpretacji urzędników PIP i MRPiPS wynikało, że "placówki handlowe usytuowane w galeriach przy dworcach" nie mogą sprzedawać towarów. Brakowało jednak odpowiedzi na pytanie, co z dworcami, których integralną częścią są galerie. W tym samym dokumencie stwierdzono, że sklepy, które będą służyły obsłudze podróżnych, legalnie otworzą swoje podwoje.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(150)
Kamil
6 lat temu
Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju...
Natuśka
6 lat temu
Nie interesuje ich, jak będziesz wracać do domu, po prostu masz być do takiej godziny i koniec. Dodatkowo codziennie nadgodziny, bo niedziela wolna. Tak sobie wymyśliła Pani rejonowa i tak ma być.
Ela
6 lat temu
W nosie mam takie wolne niedzielę gdzie do pracy do Biedronki będę musiała iść w nocy na 01:00 , niestety tak Biedronka potraktowała kobiety które będą cieszyły się nocnymi spacerami po mieście ....gratuluję odwagi sobie i innym kobietom .
Klara
6 lat temu
Za komuny 8 godzin i do domu i walczyliśmy o wolne soboty a niedziela należy się jak psu buda
Klara
6 lat temu
Pracujemy jak ci w sejmie i za ich wynagrodzenie
...
Następna strona