Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Biedronka pokazała słabe wyniki. Widać efekt zakazu handlu

25
Podziel się

Sprzedaż porównywalna w sklepach sieci Biedronka wzrosła w trzecim kwartale o 0,8 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku - poinformował właściciel, spółka Jeronimo Martins Polska. Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby nie zakaz handlu.

Sprzedaż nie rosła w Biedronce zbyt szybko. Przyczyną zakaz handlu
Sprzedaż nie rosła w Biedronce zbyt szybko. Przyczyną zakaz handlu (East News/Artur Szczepanski/REPORTER)
bCYoXLUB

Sprzedaż porównywalna w sklepach sieci Biedronka wzrosła w trzecim kwartale o 0,8 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku - poinformował właściciel, spółka Jeronimo Martins. Wynik mógłby być dużo lepszy, gdyby nie zakaz handlu.

W sumie w lipcu, sierpniu i wrześniu łączna sprzedaż Biedronki wyniosła 2,9 mld euro i była wyższa o 2,6 proc. Ale sprzedaż porównywalna była większa niż rok temu już tylko o 0,8 proc. Jak podała spółka, mogłaby być wyższa jeszcze o 2 pkt procentowe (czyli w sumie 2,8 pkt proc.), gdyby nie zakaz handlu.

Ze względu na nowe prawo sklepy tej sieci były w trzecim kwartale zamknięte przez dodatkowe osiem dni, stąd wolniejszy wzrost sprzedaży.

bCYoXLUD

Firma przyznała też, że presja na obniżki cen doprowadziła w tym czasie do spadku średniej wartości koszyka zakupów w Biedronce o ponad 1 proc.

Zobacz też: Przydrożny handel bez sprzedawcy. Za granicą to działa, sprawdziliśmy jak jest w Polsce

W sumie od stycznia do września sprzedaż Biedronki wzrosła o 6,5 proc. (6,2 proc. w walucie krajowej) do 8,6 mld euro, a sprzedaż porównywalna - o 3,2 proc. W ciągu trzech kwartałów Biedronka wygenerowała 622 mln euro zysku EBITDA. Jest to wynik o 6,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Rentowność wyniosła z kolei 7,2 proc. - tyle samo, co rok wcześniej.

bCYoXLUJ

Jeronimo Martins pochwaliła się też wynikami sieci drogerii Hebe. Tylko w trzecim kwartale sieć ta miała 50 mln euro przychodów, o 21,8 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Tymczasem w ciągu trzech kwartałów tego roku Hebe wygenerowało 144 mln euro przychodów, o 24,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

W sumie spółka ma w tej chwili 207 drogerii i 2850 sklepów Biedronka. W czwartym kwartale planowane jest otwarcie kolejnych 40-50 dyskontów tej marki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bCYoXLVe
KOMENTARZE
(25)
SV
2 lata temu
Ważne, że PKN Orlen dzięki sprzedaży spożywki i alkoholu na stacjach benzynowych pokazał rekordowe wyniki.
Paweł
2 lata temu
Nie zakaz handlu, a kolejki do kasy, bałagan na sklepie, psujące się mięso w lodówkach, brak lub niewłaściwe ceny na półkach
biedronkowe f...
2 lata temu
Wiekszego eldorado niz w Polsce nigdzie nieznajda. Przez te lata na czysto wyciagneli miliardy . Dodatkowo od 3 lat przez program 500+.jeszcze wiecej zyskali. I te wypociny o wynikach to sie nadaja jako papier wc. I jeszcze dodam ze podatek od obrotow nadal jest blokowany w Komisij Europejskiej.
bCYoXLVf
WYZYSKIWANY
2 lata temu
tak juz placza jak zwykle 2500 tys sklepow w calej Polsce miliony przychodow nieplaca podatkow pracownikom ochlapy i jescze im zle bo 0.8 prcenta mniej kapitalistyczne swinie z portugali
mamrut2
2 lata temu
Najważniejszy zysk właściciela. Pracownicy mogą się bujać.
Najnowsze komentarze (25)
Dora
2 lata temu
Oczywiście że niehandlowe niedziele mają na to wpływ. Ale nie tylko. Kiedyś bardzo często robilam zakupy w Biedroncr, bo mam ją dosłownie pod domem. Ale obecnie po przebudowie sklepu, kompletnie nie mogę się odnaleźć. Tracę czas na szukanie tego co potrzebuję. Dlatego od kilku miesięcy chodzę do Biedronki raz w tygodniu,, aby kupić mojej mamie gazetę z programem. Kiedyś w Biedronce tygodnowo zostawialam ok. 100 -150 złotych, a teraz 2 zlote. A wszystkie zakupy robię w osiedlowym sklepiku albo w Aldi.
Normalny
2 lata temu
99 procent ludzi nawet dobrze nie przeczyta tego artykułu nie mówiąc o zrozumieniu a ich komentarze są poniżej krytyki Żal jeszcze raz żal
Piotr
2 lata temu
I tak trzymać ludzie z dała od marketów , od tego badziewa.
Greg
2 lata temu
W Biedronce świeżego mięsa nie kupisz. To wszystko jest zakonserwowane, a kiedy sie odmraża to jest jak jest. Mięso szybko nabiera "zapachu". Nigdy nie kupowałem tego typu towaru w tym sklepie. Współczuję tym co zdrowo się odzywiają kupując w Biedronce. Nie jestem bogaty, ale mam umiar i trzeźwe spojrzenie na sytuację...
Piotr
2 lata temu
Na miejscu handlowców nie tylko z Biedronki , wziąłbym pewne sprawy na spokój i czekał aż w Polsce zacznie robić się normalnie , trudno robić w interesy w kraju tak nie przewidywalnym politycznie jak Polska , gdzie nie ma ciągłość ustaw itp , każdy po wygranych wyborach wszystko wywraca do góry nogami i firmy wszystkie nie tylko te handlowe wstrzymują powietrze bo nie są w stanie wypracować żadnej strategi biznesowej na kilka lat do przodu
Jala
2 lata temu
Nie ma chętnych do pracy to jest i bałagan. Dzięki 500+można siedzieć w domku. Po co pracować.
Maryla
2 lata temu
Przynajmniej polskie sklepy i budżet na tym skorzysta. A właściciel Biedronki z głodu nie umrze. Dzięki Polakom jest najbogatszym Portugalczykiem. A skorzystają na tym polscy pracownicy spędzając czas na relaksie.
SV
2 lata temu
Ważne, że PKN Orlen dzięki sprzedaży spożywki i alkoholu na stacjach benzynowych pokazał rekordowe wyniki.
bCYoXLUX
zdyscyplinowa...
2 lata temu
Niesamowite!!! Obywatele powstrzymują się od jedzenia gdy nie pracują.
Gg
2 lata temu
W tych biedronkach przecież nic nie ma!
to jest chore
2 lata temu
Dla rządzących ,NSZZ Solidarności , oraz kleru , WAŻNE jest ,że prawdopodobnie POPRAWIŁY się wyniki Episkopatu , oraz Świętopietrze wysyłane do Watykanu.
biedronkowe f...
2 lata temu
Wiekszego eldorado niz w Polsce nigdzie nieznajda. Przez te lata na czysto wyciagneli miliardy . Dodatkowo od 3 lat przez program 500+.jeszcze wiecej zyskali. I te wypociny o wynikach to sie nadaja jako papier wc. I jeszcze dodam ze podatek od obrotow nadal jest blokowany w Komisij Europejskiej.
Padre
2 lata temu
Serwis Money powinien zatrudnić jakiegoś specjalistę może bo najpierw piszą o stratach pon że za tanio sprzedają bo ceny rosną a teraz taki babo... Kto jak kto ale bieda skorzystała na zakazie najbardziej, widać to gołym okiem gdzie ludzie kupują, a że zysk mniejszy hmm niech nie inwestuja:)
Beata
2 lata temu
Jak się nie podoba to wacać do Portugalii, pijawki.