Notowania

Bielecki: Próg długu publicznego jest kuriozalny

Ustawowy limit wynosi 55 proc. Były premier radzi, by go podnieść.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bank Pekao SA)

*_ - Warto rozważyć podwyższenie ustawowego limitu długu publicznego do PKB _ - mówi Money.plJan Krzysztof Bielecki(na zdjęciu), prezes banku Pekao SA i były premier. *

Polski dług publiczny nieubłaganie zbliża się do ustawowych progów w relacji do PKB. W tym roku może sięgnąć już 52 procent.Tymczasem ustawowy limit wynosi 55 proc. Po jego przekroczeniu ustawa wymusza radykalne cięcia wydatków. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polski dług publiczny Polski w przyszłym roku przekroczy ten poziom.

Zdaniem prezesa Pekao SA, Jan Krzysztof Bieleckiego, w obecnej sytuacji powinniśmy wykazać elastyczność.

Gomułka: Deficyt? Rząd może podać dowolną kwotę- _ Uważam, że trzymanie się poziomu 55 proc. jako bariery, której przekroczenie powodowałoby niezależnie od sytuacji światowej, konieczność dramatycznych cięć w celu doprowadzenia do zrównoważenia budżetu jest wręcz kuriozalne przy obecnym kryzysie _ - zaznacza Jan Krzysztof Bielecki.

Jego zdaniem należy zachować bardzo ostrożną postawę, gdyż kryzys pokazał że wszyscy byli zachłyśnięci złotymi czasami niskiej inflacji i łatwego dostępu do kredytu.

- _ Każdy deficyt jest zły i taki dług oznacza rachunek wystawiony przyszłym pokoleniom. Jednak rzeczywistość i doświadczenia innych krajów pokazują, że w obecnej sytuacji trzeba do tego podchodzić zdroworozsądkowo lub inaczej mówiąc elastycznie _- dodaje Jan Krzysztof Bielecki.

Konieczność radykalnych cięć wydatków państwa może może pociągnąć za sobą ogromne koszty społeczne. Prof. Witold Orłowski, ekonomista PricewaterHouse Coopers, także przyznaje, że _ zapis o dopuszczalnym limicie w relacji długu publicznego do PKB w Polskiej ustawie jest niesłychanie sztywny. _

ZOBACZ TAKŻE:

Skrzypek: Próg bezpieczeństwa jest zagrożony
- _ To dlatego, że w założeniu miał on być straszakiem dla rządzących, by nawet nie przyszło im do głowy zbliżanie się do tego poziomu. Jednak okazało się, że w Polsce to wcale w ten sposób nie działa i w końcu stanęliśmy na progu. Możemy stanąć w obliczu sytuacji, że uelastycznienie tego limitu pewnie będzie potrzebne _ - zaznacza profesor Orłowski.

Według ustawy o finansach publicznych przekroczenie progu ostrożnościowego w wysokości 55 proc. rocznego PKB powoduje, że kolejny budżet musi być taki, aby zapewnić spadek relacji długu do PKB. Oznacza to radykalne cięcia wydatków.

* [ Chlebowski: Dług publiczny przekroczy 50 proc. PKB ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chlebowski%3Bdlug%3Bpubliczny%3Bprzekroczy%3B50%3Bproc%3Bpkb,31,0,445727.html )
* [ Dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlug;publiczny;przekroczy;55;proc;pkb,49,0,493873.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: dług publiczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz