Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Nie tylko zamykanie rachunków. Bankowcy walczą z kryptowalutowymi naciągaczami

41
Podziel się:

Bankowcy, w ślad za NBP i KNF, przestrzegają przed kryptowalutami. Odcinają się od piramid finansowych i chcą pomóc tworzyć prawo, które ukróci m.in. działalność kantorów czy giełd.

Globalny rynek kryptowalut jest wart ok. 780 mld dolarów. I rośnie
Globalny rynek kryptowalut jest wart ok. 780 mld dolarów. I rośnie (Antana / Flickr (CC BY-SA 2.0))

W grudniu Bank Zachodni WBK zaczął wypowiadać umowy firmom handlującym bitcoinami. Jak pisaliśmy w money.pl, to efekt polityki banku przyjętej wobec kryptowalut, które mogą służyć m.in. praniu pieniędzy. Według poniedziałkowego "Pulsu Biznesu" to dopiero początek szeroko zakrojonej akcji.

Zobacz także: Prezes kolejnego banku ostrzega przed kryptowalutami. "To niebezpieczne"

- Popieramy dotychczasowe działania nawołujące do ostrożności w inwestycjach w kryptowaluty. Jesteśmy gotowi włączyć się do prac nad stworzeniem ewentualnych regulacji - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, cytowany przez dziennik.

Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego już w lipcu 2017 roku ostrzegał przed kryptowalutami.

- Obrót "walutami" wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego. Posiadanie "walut" wirtualnych wiąże się jednak z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe - napisano wówczas w komunikacie.

Poza tym NBP i KNF wskazywały, że kupowanie, posiadanie i sprzedawanie "walut" wirtualnych przez podmioty nadzorowane przez KNF byłoby obarczone wysokim ryzykiem i nie zapewniałoby stabilnego i ostrożnego zarządzania instytucją finansową.

- NBP i KNF wskazują również, że instytucje finansowe powinny zachować szczególną ostrożność w zakresie podejmowania i prowadzenia współpracy z podmiotami prowadzącymi obrót "walutami" wirtualnymi, w szczególności w odniesieniu do ryzyka wykorzystania tych podmiotów do prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu - głosi komunikat.

Według "PB" banki będą rozwodziły się z firmami, co do których istnieje niebezpieczeństwo, że są piramidami finansowymi lub niosą zbyt duże ryzyko utraty pieniędzy przez klientów. Chodzi m.in. o kantory handlujące przede wszystkim kryptowalutami czy giełdy, na których się nimi obraca.

Dziennik przypomina, że dziś prawo nie reguluje tego młodego rynku, jednak trwają prace nad nowelizacją ustawy, w której ma się pojawić m.in. definicja kryptowaluty. Nowe rozwiązania mają wejść w życie jeszcze w 2018 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
POLAK MAŁY
6 lat temu
A dawanie kredytów we frankach to nie naciąganie. Żaden bank nie miał franków tylko wirtualne pieniądze to jak kryptowaluta. Banki to najwięksi złodzieje i oszuści
Michał
6 lat temu
Banksterka czuje koniec pewnej epoki. Epoki w której robiła co chciała. Och, jak to dobrze.
Patttkooo
6 lat temu
Poszedłbym do sądu z BZWBK. Czytałem ten artykuł o blokadzie konta, jakiś tuman napisał ten dokument. Boją się banki kryptowalut, oj boją. Sam inwestuję/wydobywam krypto. Z inwestowaniem słabo. Zainwestowałem 1000 $, zarobiłem jakieś 7 $ w 3 tygodnie, ale nie znam się na tym zbytnio i nie mam czasu siedzieć, obserwować. Wydobywam - owszem, trzeba było zainwestować sporo kasy, bo chyba 150 tyś w koparki, ale teraz dziennie daje nam ( mi i koledze ) 1500 zł :) Sprzęt się już zwrócił, teraz czysta kasa. Pozdrawiam
koko_polak
6 lat temu
nie znam osobiscie wiekrzego naciagacza niz bank hahaahah co za hipokryzja!!!!!!!!!!!!!
szybki
6 lat temu
banki będą rozwodziły się z firmami, co do których istnieje niebezpieczeństwo, że są piramidami finansowymi lub niosą zbyt duże ryzyko utraty pieniędzy przez klientów ROZUMIEM ŻE PRZESTANĄ WSPÓŁPRACOWAĆ Z ZUS-em
...
Następna strona