Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Najbliższe tygodnie decydujące dla OFE

0
Podziel się:

Jego zdaniem, propozycje zmian mają zwiększyć efektywność działania funduszy.

Boni: Najbliższe tygodnie decydujące dla OFE
(kprm.gov.pl)

Zdaniem Michała Boniego proponowane przez rząd zmiany w OFE mają obniżyć ryzyko narastania długu publicznego oraz zwiększyć efektywność działania funduszy. Przez najbliższe tygodnie ma być prowadzona dyskusja na ten temat.

W ubiegłym tygodniu ministrowie finansów Jacek Rostowski oraz pracy Jolanta Fedak zaproponowali przesunięcie do ZUS części składek, które teraz spływają do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ich zdaniem byłaby to drobna korekta systemu, na której skorzystaliby przyszli emeryci. Eksperci ostro skrytykowali te propozycje.

_ - Intencją premiera jest znaleźć takie rozwiązanie, które nie zakłóci reformy emerytalnej, ale zarazem radykalnie poprawi efektywności funkcjonowania OFE - _mówił Boni.

_ - Intencją jest także znalezienie takich rozwiązań, które ograniczą zagrożenia związane z narastaniem długu publicznego, ale też spowodują efektywniejsze działanie funduszy _- powiedział szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.
[

Zmiany w OFE nie zaszkodzą prywatyzacji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;nie;zaszkodza;prywatyzacji,244,0,557556.html )_ _

_ - Kolejnym elementem, przy którym należy się zastanowić jest to jaki ma być portfel inwestycyjny OFE, który byłby bezpieczny dla gospodarki, ale także taki, który by pozwalał, wtedy kiedy można i trzeba, sensownie inwestować, aby te stopy zwrotu były wyższe _ - dodał. Obecnie OFE mogą inwestować 40 proc. środków w akcje na giełdzie, 60 proc. w tzw.instrumenty bezpieczne, czyli np. obligacje.

W poniedziałek rano, na antenie TVN24 Boni powiedział, że _ jego zdaniem nie będzie tej zmiany (w systemie emerytalnym)i nie wejdzie ona w życie _. Jednocześnie dodał, że w kwestii zmian w OFE odbędzie się dyskusja.

Boni powiedział też, że celem premiera jest przegląd systemu i jego usprawnienie, by w przyszłości emerytury były wyższe. - _ Intencją pana premiera jest znalezienie rozwiązań, które nie będą straszyły kogokolwiek, kto zaufał państwu podpisując swoją umowę (z OFE) _- zapewnił w TVN24.

| Jak miałby zmienić się system emerytalny |
| --- |
| Przedstawiona na początku listopada przez ministrów finansów i pracy propozycja zakłada, że zamiast 7,3 proc. składki, z ZUS do OFE trafiałoby 3 proc. Pozostałe 4,3 proc. trafiałoby na dodatkowe indywidualne konto w ZUS i pieniądze w dalszym ciągu byłyby inwestowane w papiery skarbowe. |

ZOBACZ TAKŻE:

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)