Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boni: Wykaz ubezpieczonych ułatwi życie pacjentom

0
Podziel się:

Minister cyfryzacji i administracji Michał Boni mówi, że dzięki centralnemu wykazowi ubezpieczonych procedury związane z wizytą u lekarza będą prostsze.

Boni: Wykaz ubezpieczonych ułatwi życie pacjentom
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Po południu w Kancelarii Premiera odbędzie się prezentacja projektu ustawy, dzięki której powstanie centralny wykaz ubezpieczonych. W konferencji prasowej weźmie udział minister cyfryzacji i administracji.

Michał Boni powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki wykazowi zostaną uproszczone procedury związane z wizytą pacjenta u lekarza.

-_ Dzisiaj Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje centralnym wykazem ubezpieczonych, natomiast chodzi o to żeby ZUS, bo przecież przez ZUS płacimy składkę zdrowotną, informował o tym, czy aktualnie jesteśmy ubezpieczeni. Żeby wykazy były stale aktualne. Trzeba stworzyć warunki, aby dostęp do centralnego wykazu ubezpieczonych był w każdej rejestracji w jednostkach służby zdrowia _- tłumaczy minister Boni.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m200748.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;milion;polakow;bez;ubezpieczenia;to;ich;boja;sie;lekarze;i;aptekarze,84,0,1006164.html) *Minister Arłukowicz się mocno pomylił * Minister zdrowia stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.

Rejestr ma pomóc także w sytuacjach nagłych. - _ Chodzi o to, aby w sytuacjach, w których lekarz nie może mieć dostępu do portalu, bo jedzie na przykład do chorego w domu i nie jest w stanie potwierdzić czy dana osoba jest ubezpieczona, żeby chory mógł przedstawiać oświadczenie dotyczące tego, że jest ubezpieczony _- wyjaśnia Boni.

Michał Boni przypomniał, że dzisiaj trzeba w przychodni, u lekarza, pokazywać jakiś dowód ubezpieczenia: _ legitymację, druk poświadczający, że płacimy składki, odcinek renty. Wkrótce - za sprawą wykazu - lekarzowi odpadnie problem sprawdzania, czy ubezpieczenie jest aktualne, a i dla pacjenta będzie prościej _ - przekonywał minister w rozmowie z Polskim Radiem.

Przypomniał też, że w 2004 roku ZUS przekazywał bieżące dane Narodowemu Funduszowi Zdrowia, ale _ później te instytucje uznały, że będą same dysponowały pełnymi danymi, bo nie było dobrej współpracy _.

Wykaz umożliwiający szybkie przekazywanie informacji o ubezpieczonym pacjencie ma powstać do 1 lipca.

O zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
"Tak drakońskich kar nie ma nigdzie na świecie" Według Bolesława Piechy aptekarze wybrali mało uciążliwą dla pacjentów formę protestu.
Kidawa-Błońska przyznaje: Nie mamy dobrych prawników Posłanka PO zdradza, skąd biorą się buble legislacyjne.
Prezes ich oszukał, dlatego premier musi... W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej prezes NFZ oszukał środowisko lekarskie i premier powinien go odwołać.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)