Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: Zdusimy deficyt w ciągu trzech lat

0
Podziel się:

Dług ma zostać obniżony do poziomu 3 procent PKB. Ma pomóc prywatyzacja i dywidendy.

Boni: Zdusimy deficyt w ciągu trzech lat
(kprm.gov.pl)

Zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 procent PKB jest bardziej realne w 2013 roku, niż w zakładanym dotychczas 2012 roku - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

Jego zdaniem przychody z prywatyzacji w 2011 roku mają wynieść ponad 20 mld zł, a podwyżka VAT o 1 pkt proc. i wpływy z dywidendy dadzą w sumie ok. 10 mld zł. Rząd liczy także na zysk Narodowego Banku Polskiego.

_ - W programie konwergencji były dwa scenariusze ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych. Zejście poniżej 3 procent deficytu w 2012 roku to scenariusz optymistyczny. Bardzie realny jest scenariusz, który przesuwa to na rok 2013. Pracujemy na tym scenariuszu _ - powiedział Boni w wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _.

Zdaniem Boniego w przyszłym roku przychody z prywatyzacji mogą wynieść ponad 20 mld złotych.

_ - Dodatkowe wpływy z prywatyzacji mają w 2011 roku wynieść przeszło 20 mld zł. Mamy nadzieję na zysk z NBP, więc dług publiczny uda się utrzymać na poziomie poniżej 55 procent PKB. Poprawiamy też sytuację dochodową budżetu poprzez wzrost VAT o 1 punkt procentowy, a także poprzez dywidendy - co w sumie da około 10 mld zł _ - uważa minister.

_ - Chodzi m.in. o możliwą dywidendę z BGK, jeśli sprzeda posiadane przez siebie akcje PKO BP i zysk przeznaczy na dywidendę _ - dodaje.

Boni informuje także, że rząd może zwiększyć skalę sprzedaży ziemi Agencji Nieruchomości Rolnych. - _ 100 tysięcy hektarów więcej to przeszło 1,5 mld złotych _ - wylicza szef doradców premiera.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t102898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;najblizsze;piec;lat;nie;mamy;szans;na;obnizenie;podatkow,21,0,650005.html) Przez najbliższe pięć lat nie mamy szans na obniżenie podatków Rząd zamiast szukać pieniędzy w naszych kieszeniach powinien obniżać podatki - uważa opozycja. Ekonomiści na to, że w najbliższych latach dziura budżetowa na obniżanie obciążeń nie pozwoli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t91696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rybinski;polityka;gospodarcza;rzadu;to;katastrofa,181,0,650677.html) Rybiński: Polityka gospodarcza rządu to katastrofa Zdaniem byłego wiceprezesa NBP, podniesienia VAT uderzy w młodych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)