Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Budowlany boom w samorządach. Polskie miasta i gminy idą na inwestycyjny rekord

8
Podziel się:

Nowe drogi, aquaparki, szkoły, przedszkola. Samorządowcy wzięli się w tym roku ostro za budowanie. Jeżeli tak dalej pójdzie, samorządowe inwestycje mogą przebić pułap 72 mld zł.

W pierwszych 6 miesiącach 2018 r. nakłady inwestycyjne są w miastach i gminach aż o 87 proc. wyższe niż przed rokiem.
W pierwszych 6 miesiącach 2018 r. nakłady inwestycyjne są w miastach i gminach aż o 87 proc. wyższe niż przed rokiem. (Wojciech Pacewicz)

To szybkie tempo widać również - jak informuje „Rzeczpospolita” - w porównaniu do tego co działo się przed rokiem. W pierwszych 6 miesiącach 2018 r. nakłady inwestycyjne są w miastach i gminach aż o 87 proc. wyższe.

Według ustaleń dziennika są też miasta w Polsce gdzie buduje się jeszcze szybciej i jeszcze więcej. Przykładem może być tu Zielona Góra, gdzie udało się już wydać 111 mln. W zeszłym roku w tym samym czasie było to 11 mln.

Zobacz także: Problemy w budowlance a Mieszkanie plus. "Czy to będzie 12 zł za metr, tego nie wiem"

Boom jest też widoczny w decyzjach zarządzających samorządami. M.in. marszałek Podlasia podwoił wydatki prorozwojowe, a prezydent Katowic zwiększył je o całe 150 proc.

Co ciekawe przepytani przez „Rzeczpospolita” samorządowcy zapewniają, że to budowlane powszechne poruszenie nie ma nic wspólnego ze zbliżającymi się wyborami.

Jak już pisaliśmy w money.pl, boom budowlany nie dotyczy tylko samorządów. Liczba oddawanych do użytku nowych mieszkań rośnie z roku na rok i deweloperzy w tym roku pobiją kolejny rekord. Równie ostro buduje się również na kolei, tutaj inwestycyjnym liderrem jest PKP Cargo.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
TW Mariolka z...
6 lat temu
Bo przez osiem lat politycy Platformy nie wsłuchiwali się i nic nie robili......
ja
6 lat temu
niech inwestują i tworzą miejsca pracy, ale emerytury i tak będą niskie. Musimy zatroszczyć się sami o siebie. Edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Słyszeliście o książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o tym jak więcej zarabiać, o budowaniu majątku? Fajnie się czyta i opisuje wiele praktycznych przykładów w polskich realiach.
koliber
6 lat temu
Gdyby wybory były co roku Polska byłaby drugim Dubajem a w każdej wsi powstałby aquapark. Być może też drugą Grecją...
piada
6 lat temu
"efekt roku wyborczego" a potem zęby w ścianę i zadłużanie w parabankach tylko czekać na następną gminę ,która zostanie "zlikwidowana"
POLAK :
6 lat temu
MON TEŻ WYDAŁ NAJWIĘCEJ OD 30 LAT NP NA MALOWANIE STARYCH HEŁMÓW.