Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brak pracowników groźny dla polskiej gospodarki. Potrzeba emigrantów

18
Podziel się:

Firmy borykają się z brakiem pracowników, a to zagraża polskiej gospodarce. Rozwiązaniem może być większe otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych. Na to wskazali uczestnicy debaty zorganizowanej w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Szersze otwarcie się na emigrantów zarobkowych może utrzymać wzrost gospodarczy Polski
Szersze otwarcie się na emigrantów zarobkowych może utrzymać wzrost gospodarczy Polski (Wlodzimierz Wasyluk / EastNews)

W debacie wzięli udział przedstawiciele pracodawców, urzędów pracy oraz MRPiPS.

Jak informuje PAP, wiceminister resortu pracy Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że coraz częściej słyszymy o potrzebach pracodawców, którzy mają problemy ze znalezieniem pracowników.

- Dlatego zmienia się także rola Urzędów Pracy. Intencją naszego spotkania jest wypracowanie takiego modelu działania, w którym współpraca pracodawców z urzędami pracy będzie bardziej efektywna - powiedział Szwed.

Dyrektor Departamentu Pracy MRPiPS Ewa Flaszyńska wskazała, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest blisko 950 tys. osób. Według niej są to osoby przede wszystkim trwale bezrobotne, bez doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.

- Mamy bardzo dużo osób niewykorzystanych na rynku pracy. Z drugiej strony mamy też pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretnych pracowników lub zgłaszają fakt, że po prostu tych pracowników w niektórych branżach brakuje - powiedziała Flaszyńska.

Katarzyna Niemyjska ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazała, że rozwiązaniem problemu niedoboru pracowników jest otwarcie rynku pracy na emigrantów zarobkowych. Zaznaczyła, że problem ze znalezieniem pracowników dotyczy każdej branży, nie tylko budowlanki czy transportu.

- Potrzebne są odpowiednie rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby emigrantom zarobkowym przyjazd do Polski. Otrzymujemy informacje, że dużo Ukraińców wyjeżdża już do pracy do Niemiec. Tam dostają darmowe kursy językowe, pracodawcy dają im możliwość przygotowania się do pracy, są szybsze zmiany kwalifikacji. Warto się tym zainspirować, bo niedobory na rynku pracy będą zagrożeniem dla polskiej gospodarki - oceniła Niemyjska, cytowana przez PAP.

Jak dodała, Polska do 2050 r. powinna przyjąć 5 mln emigrantów zarobkowych, by utrzymać obecną skalę wzrostu gospodarczego.

Zobacz także: Zobacz też: Ukraińcy mają dość nielegalnej pracy w Polsce. Piszą do premiera

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu Marzanna Skoczek wskazała, że tylko w tym roku rolnicy i sadownicy z terenu jej powiatu złożyli około 50 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na prace sezonowe cudzoziemców.

- Jesteśmy tym powiatem, który rejestruje najwięcej takich wniosków, zdecydowana większość dotyczy obywateli Ukrainy - podkreśliła Skoczek.

Zwróciła również uwagę, że pracodawcy, którzy zgłaszają się do urzędu pracy, oferują kandydatom zazwyczaj wynagrodzenie minimalne. - Za te stawki trudno znaleźć chętnych do pracy - oceniła.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Małgorzata Pliszka, powołując się na badania Work Service, podkreśliła, że z rynku pracy można uzyskać jeszcze 2 mln osób biernych zawodowo.

Dodała, że dzisiaj osoba bierna zawodowo to przede wszystkim kobieta po 50. roku życia albo osoba długotrwale bezrobotna.

- Nie wykorzystujemy w pełni potencjału, który drzemie w tych osobach. Często musimy długo przekonywać pracodawców, żeby zdecydowali się na zatrudnienie starszych pracowników, oni też najczęściej wracają do naszych rejestrów - wskazała Pliszka.

Spotkanie w MRPiPS odbyło się w ramach Europejskich Dni Pracodawców, które potrwają do 16 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

rynek pracy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Nssn
5 lata temu
I tak już Polski nie ma więc mi to rybka
sbb
5 lata temu
w polsce nie pracuje ponad trzy miliony ludzi ,oni szukaja z zewnatrz niewolnikow ,dac najnizsza i pracuj po dziesiec godzin ,pracoda cy niech siw sami wezma za robote i ich dzieci
Doswiadczony
5 lata temu
A co proponują pracodawcy osobomm55plus wyzysk w biały dzień, niewolnicza pracę z bardzo długim stażem pracy. I za co za minimalna krajowa, w swoim kraju, to jest wstyd i chanba dla Polski. Tak się nie traktuje ludzi z dużym doświadczeniem i potencjałem.
msm to w ...
5 lata temu
O jaki braku pracowników ujadacie po raz kolejny, skończcie juz z tą ohydną tępą propagandą, bo ludzie z waszej kasty durnych dzennikarzyn śmieją. Jaki wy macie odlot, Polscy po prostu maja dosc pracy za 1800 na rękę i batdzo dobrze. Od wielu lat pracuję w niemieckiej firmie transportowej i w polskiej nigdy więcej już nie będę pracował. zarabiam w niej 4 razy tyle co w Polsce a niemiecki szef jeździ gorszymi samochodami niż jeździł polski szef jego żona zato zarobki w Polsce mieliśmy marne i gość oszukiwał nas na czym tylko się dało na dietach na noclegach na przebiegach na naprawach na wszystkim, bo to byl zwykly zlodziej .
MIMIX
5 lata temu
Płać jak się należy to nawet z UK ludzie wrócą Powinno się na raz podnieść minimum do tego co w Niemczech. Ale przecież by pracodawcy musieli konkurować technologią a nie robolami za pół darmo.