Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polki nie chcą same badać piersi. Braster przestawia się na lekarzy

5
Podziel się:

Braster to kolejny start-up, który sprzedaje na razie marzenia. Produkt jest teoretycznie dobry, tylko klientów nie udało się zachęcić. A konkretnie kobiet, które nie decydują się na samodzielne badanie piersi. Być może na zakup zdecydują się lekarze.

Teraz lekarze będą grupą docelową, która miałaby kupować Brastery
Teraz lekarze będą grupą docelową, która miałaby kupować Brastery (Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta)

Braster to kolejny start-up, który sprzedaje na razie marzenia. Produkt jest teoretycznie dobry, tylko klientów nie udało się zachęcić. A konkretnie kobiet, które nie decydują się na samodzielne badanie piersi.

Do Arrinery, spółki, która wyprodukowała trzy piękne samochody wyścigowe, ale nie sprzedała ani jednego i miała wielkie międzynarodowe plany rozwoju, dołącza ostatnio Braster. Kurs jego akcji zszedł w piątek nawet do poziomu 3,80 zł, a wartość samej spółki do 36 mln zł. Do historycznego minimum z kwietnia (3,55 zł) zostało już niewiele. Humorów inwestorom nie poprawiły informacje sprzedażowe za drugi kwartał.

Jeszcze na koniec pierwszego kwartału notowany na giełdzie Braster miał 19,5 mln zł środków pieniężnych, czyli o 5,6 mln zł mniej niż na koniec ub. roku. Jeśli kapitał będzie się kurczył w tym tempie, to starczy pieniędzy do końca roku. A produkt zachęcił jak dotąd niewiele klientek.

Braster Tester to medyczny tester termograficzny, służący do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi. Liczba badań, które wykonały kobiety przy użyciu urządzenia Braster wyniosła 1 329 w drugim kwartale 2018 r. - podała spółka.

Zobacz także: Zobacz też: Polski wynalazek umożliwi samodzielne wykrywanie raka piersi

Problem w tym, że pieniędzy dla samej spółki z tego nie ma. Sprzedaż w drugim kwartale osiągnęła zaledwie osiem urządzeń i dwadzieścia pakietów badań, wynika z danych otrzymanych z wewnętrznych systemów analitycznych spółki.

- Od początku wprowadzenia produktu na rynek do końca drugiego kwartału 2018 roku, spółka sprzedała łącznie 2 754 urządzeń i 1 189 abonamentów oraz 1 661 pakietów badań, natomiast z prawa zwrotu skorzystało 12 osób, a apteki łącznie zwróciły 215 urządzeń - napisano w komunikacie.

Słabsze wyniki sprzedażowe w drugim kwartale 2018 roku to według spółki skutek decyzji o zminimalizowaniu od kwietnia wsparcia marketingowego dla sprzedaży konsumenckiej. Zarząd po długim czasie prób zauważył, że ten model biznesowy nie działa.

Skoro kobiety nie, to może lekarze?

Teraz spółka planuje „rozszerzyć portfolio produktowe” o wyrób „Braster Pro - system profilaktyki raka piersi”, który skierowany jest już nie bezpośrednio do konsumentek, ale do środowiska medycznego. Ma być używany przez lekarzy w gabinetach lekarskich - podała spółka w komunikacie.

Zainteresowanie urządzeniem Braster Pro teoretycznie jest duże. Spółka wskazuje tak atrakcyjne kierunki, jak Chiny i Indie. Deklaruje nawet prowadzenie zaawansowanych rozmów z potencjalnymi partnerami. W lipcu podpisano umowy dystrybucyjne na Węgrzech, w kwietniu uruchomiono e-sklep w Holandii, w grudniu ub. roku rozpoczęto pilotaż w Wielkiej Brytanii. Ale nie wyszło.

- Spółka w drugim kwartale 2018 roku prowadziła intensywne prace mające na celu stworzenie nowego wyrobu medycznego dedykowanego lekarzom oraz wprowadzenie tego wyrobu do komercyjnej sprzedaży w Polsce i na świecie. Prace polegały m.in. na dostosowaniu całego systemu telemedycznego do zastosowania profesjonalnego, na opracowaniu opakowania na potrzeby nowego produktu, przygotowano również platformę e-learningową, aby lekarze mogli pogłębić swoją wiedzę na temat termografii oraz funkcjonowania całego systemu Braster - podała spółka.

Prace nad Braster Pro zakończyły się w czerwcu 2018 roku. Spółka 1 sierpnia zgłosiła ten wyrób medyczny do odpowiedniego urzędu. Po 14 dniach od dokonania zgłoszenia (przy braku zastrzeżeń urzędu) spółka będzie mogła wprowadzić wyrób do obrotu na rynku polskim i europejskim oraz rozpocząć procedurę zgłoszeniową w krajach Unii Europejskiej, w których jest to wymagane oraz na wybranych rynkach zagranicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
patrycja
2 lata temu
ja do badania piersi polecam specjalną rekawice femiglov, ta rekawice zwieksza czułość dzieki czemu lepiej wyczujemy ewentualne zmiany
ehhh
4 lata temu
Braster - jaka jest cena? Są trzy opcje. Opcja pierwsza zakłada zapłatę symbolicznej złotówki na początku oraz 45 zł miesięcznego abonamentu przez dwa lata. Druga możliwość zakłada wniesienie 195 zł opłaty początkowej za urządzenie oraz 29 zł miesięcznego abonamentu przez dwa lata. Jest jeszcze trzecia możliwość - jednorazowo za urządzenie i dwuletni pakiet badań można zapłacić 891 zł. Gdy zakończy się okres dwuletniej umowy, urządzenie Braster będzie własnością pacjentki. Natomiast jeżeli nadal będzie chciała ona się badać, korzystając z Brastera, będziesz musiała wykupić abonament na same badania.
gfhgf
4 lata temu
Kwestia tego ile kosztuje produkt... znając politykę start-up to za byle najprostszy i pomysłowy wynalazek, którego produkcja może kosztować choćby 1 dolar, często żądają krocie. Potem się dziwią, że coś marnie się sprzedaje. Jeśli ten produkt kosztuje np. 2 tys. zł zamiast 200 zł, to większość Polek nawet jeśli by chciała mieć coś takiego, to by nie kupiła ze względów finansowych. Piersi mogą przebadać u lekarza. Najwidoczniej produkt jest za drogi w stosunku do możliwości czy oczekiwań klientek. To nie USA gdzie ludzie chapią wszystko jak leci bo ich stać na takie duperele. Polak zastanowi się wielokrotnie nad zakupem.
jan
4 lata temu
gdzie te ustrojstwa wszystkie trzymac w domu, śmietnik się robi. przeciez ludzie nie beda co godzine badac peirsi bo to paranjoja życia.
ja
4 lata temu
To ta spółka nie wie o tym, że żeby odnieść sukces na świecie, to trzeba uzyskać wszystkie wymagane zgody w USA i tam zacząć sprzedawać? Wtedy zamówienia z reszty świata, w tym z Europy, spłyną jak lawina. Zaczynanie sprzedaży w Chinach, Indiach i Polsce od razu ustawia tę firmę w kategorii badziewia z III świata, choćby był to jak najlepszy wyrób.