Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjski rząd wygrywa w parlamencie. Na szali Brexit

72
Podziel się:

Brytyjski rząd wygrał w parlamencie pierwsze głosowanie w sprawie Brexitu. Izba Gmin zagłosowała za tym, by legislacja pozwalająca premier Theresie May na formalne rozpoczęcie procedury występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została skierowana do komisji. Głosów "za" było 498, przeciwko -114.

Brytyjski rząd wygrywa w parlamencie. Na szali Brexit
(Reporters/REPORTER)

Brytyjski rząd wygrał w parlamencie pierwsze głosowanie w sprawie Brexitu. Izba Gmin zagłosowała za tym, by legislacja pozwalająca premier Theresie May na formalne rozpoczęcie procedury występowania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej została skierowana do komisji.

Tym samym zakończył się drugi dzień debaty na ten temat, czy rządowy projekt w tej sprawie odrzucić czy skierować do komisji. Prace w komisji i trzecie czytanie odbędą się w przyszłym tygodniu. Kolejne czytanie będzie miało miejsce 8 lutego. Potem jeszcze zgodą na Brexit musi wyrazić Izba Lordów.

Izba Gmin poparła rządowy projekt ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Za rządowym wnioskiem zagłosowało 498 posłów, głównie rządzącej Partii Konserwatywnej, i część deputowanych głównej partii opozycyjnej, Partii Pracy, z jej liderem Jeremym Corbynem. Przeciwko Brexitowi zagłosowało 114 posłów, w tym przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów, a także część polityków Partii Pracy.

W styczniu Sąd Najwyższy orzekł, że rząd nie może samodzielnie uruchomić artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego i że potrzebna będzie uprzednia zgoda posłów i lordów.

Co dalej?

Komisja będzie obradować od szóstego do ósmego lutego. Ósmego lutego odbędzie się w Izbie Gmin trzecia debata, zakończona głosowaniem nad skierowaniem projektu do Izby Lordów.

Brytyjski rząd deklaruje, że chce formalnie rozpocząć Brexit do końca marca, a wtorkowy "Times" pisze, że w Londynie rozważany jest termin 9 marca, podczas szczytu Rady Europejskiej. Więcej czytaj TUTAJ.

Brexit - na jakich warunkach?

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May opowiedziała się za tzw. "twardym Brexitem". To znaczy, że Wyspiarze chcą wystąpić ze wspólnego rynku i kontrolować imigrację do Wielkiej Brytanii. May jest przekonana, że jej kraj po wyjściu ze Wspólnoty będzie dobrym sąsiadem UE. O szczegółach planu May można przeczytać tutaj.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(72)
WYRÓŻNIONE
Brexit jak na...
8 lat temu
Brexit i to jak najszybciej bo bezrobotne Hindusy Pakistany i Bangladesze doczekać się już nie mogą kiedy Polacy Czesi i inni przestaną im prace odbierać bo oni kochają pracować a nie mają tej pracy oni wprost palą się do roboty :) Nareszcie Anglia stanie się potęgą z rzeszą chętnych do roboty arabów którzy leżeli brzuchem do góry zrozpaczeni z braku możliwości podjęcia pracy BOŻE CHROŃ KRÓLOWĄ przed zawałem:)
Bleble
8 lat temu
Ciekawe kto tym tempogłwym będzie robił brudną robotę. Jeszcze będą płakać. Utopią się w swoich brudach, a garnituru będą musieli zamienić na ubranka robocze. Pozdrowienia dla nierobów.
Bfd
8 lat temu
Oni chca kontrolowac Polskow ale juz przeciwko czarnym i sniadym emigrantom nic nie maja przeciw zeby wjezdzali do UK
NAJNOWSZE KOMENTARZE (72)
maras21
8 lat temu
Bardzo słucznie! Każde państwo ma prawo samostanowienia i nikomu do niczego nie jest potrzebna niemiecka hegemonia.
kli
8 lat temu
Dla rządu GB widać, że liczy się głos obywateli własnego kraju a nie internacjonalistów z innych krajów. A w Polsce na 40 udziałów w cukrowniach 25 jest niemieckich a z zakładów pracy wyrzucani są Polacy i zastępowani Ukraińcami. Ot taka mała różnica w polityce ale jaka wielka różnica w efektach.
Ściśćzajajkae...
8 lat temu
Unia powinna traktować Anglie jak wroga przy negocjacjach i po 1 - zwolnić ze struktur UE i deportować wszystkich urzędników .Po 2-wygasić mandaty i wydalić euro posłów .Po 3- wprowadzić wizy dla anglików.Po 4 - bezzwłocznie wprowadzić cła i restrykcje finansowe do czasu nowego układu handlowego. Po 5-zaoferować Szkocji oraz Irlandii pozostanie w UE .
TB
8 lat temu
Nie ma wiecznych przyjaźni, są tylko wieczne interesy - to słowa jednego z historycznych angoli.
Pozdrowienia.
8 lat temu
W polityce nie ma zdrady, tylko interesy i dobro państwa. W tym obywateli. W Wielkiej brytanii tak było i będzie.
...
Następna strona