Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Branża budowlana w zapaści, a oni sobie z tego nic nie robią. Budimex podał wyniki

2
Podziel się:

Budownictwo przeżywa w tym roku ciężkie chwile. Opóźnienia w realizacji inwestycji ze środków unijnych sprawiły, że sprzedaż usług budowlanych w pierwszych dziewięciu miesiącach była niższa o 14,9 proc. niż rok wcześniej. Wyniki Budimeksu pokazują jednak co innego. Spółka coraz bardziej rozpycha się na kurczącym się rynku.

Branża budowlana w zapaści, a oni sobie z tego nic nie robią. Budimex podał wyniki
(TOMASZ HOLOD / Polska Press / EastNews)

Budownictwo przeżywa w tym roku ciężkie chwile. Opóźnienia w realizacji inwestycji ze środków unijnych sprawiły, że sprzedaż usług budowlanych w pierwszych dziewięciu miesiącach była niższa o 14,9 proc. niż rok wcześniej. Wyniki Budimeksu pokazują jednak co innego. Spółka coraz bardziej rozpycha się na kurczącym się rynku.

Budimex podał wyniki trzeciego kwartału. Zysk netto wzrósł o 76 proc. do 92 mln zł, a przychody o 13,5 proc. do 1,6 mld zł. Na tle branży narzekającej na spadek inwestycji wspieranych środkami unijnymi - to wynik bardzo dobry.

Wyniki grupy Budimex (mln zł)
mln zł 3 kw. 2016 3 kw. 2015 zmiana % 1-3 kw. 2016 1-3 kw. 2015 zmiana %
Przychody 1 610 1 418 13,5 3 877 3 519 10,2
Wynik operacyjny EBIT 116 66 75,4 260 175 47,9
EBITDA 121 71 71,9 276 190 45,4
zysk netto 92 52 76,0 245 150 63,4
marża EBITDA % 7,5 5,0 2,6 7,1 5,4 1,7
marża netto % 5,7 3,7 2,0 6,3 4,3 2,1
przepływy operacyjne 332 296 12,1 5 270 -98,2
przepływy inwestycyjne -11 -8 -44,6 2 -7 136,6
przepływy finansowe -3 -4 24,2 -217 -166 -30,9
Źródło: raporty kwartalne Budimeksu

To nie działalność deweloperska, która ma ostatnio swoje najlepsze chwile w historii przysparza największego wzrostu wyników Budimeksowi, ale właśnie budownictwo. W trzecim kwartale zyski spółki z działalności budowlanej wzrosły o 88 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To dużo lepszy wynik niż w pierwszej połowie roku, kiedy notowano dynamikę 52-procentową.

Portfel zamówień Grupy Budimex wypełnia się coraz większą liczbą zleceń. Na koniec września miał wartość 8,7 mld zł, a od początku roku podpisano umowy za 4,1 mld zł. Rok temu spółka informowała o portfelu o wartości 7,4 mld zł.

Największe z inwestycji realizowanych przez Budimex, na które umowy podpisano w tym roku to budowa drogi ekspresowej S51, czyli obwodnicy Olsztyna o wartości 742 mln zł oraz 41-kilometrowego odcinka A4 pomiędzy Rzeszowem a Jarosławiem o wartości 401 mln zł.

W trzecim kwartale spółka podpisała kontrakty na budowę bloku elektrociepłowni opalanej odpadami na Litwie (86,4 mln euro) oraz Trasy Niepodległości w Białymstoku (dwa etapy za łącznie 286 mln zł).

- Mieliśmy dobre trzy kwartały, myślę, że nie zniszczymy tego w czwartym kwartale, więc raczej rok przewidywalny. W przyszłym roku będziemy walczyli o poprawę naszych wyników, tylko trzeba uważać na perspektywę rynku, bo ona nie będzie jeszcze taka jak w niektórych prognozach. Jeżeli będzie wzrost całego rynku, to bardzo symboliczny - powiedział Dariusz Blocher podczas konferencji prasowej.

- Wydaje się, że przyszły rok będzie trudny dla branży, jeśli chodzi o przychody. Nasz portfel pozwala patrzeć jednak z optymizmem - dodał prezes.

Budimex patrzy na Litwę

- Teraz patrzymy na trzy kraje, głównie Litwę. Podpisaliśmy tam kontrakt warunkowy na spalarnię śmieci i przyglądamy się budowie dwóch dróg w systemie koncesyjnym, choć to inna forma koncesji niż u nas - powiedział Blocher podczas konferencji prasowej. - Patrzymy też na projekt budowy stadionu w Wilnie i na rozbudowę nabrzeża w Kłajpedzie. Pojawiają się też projekty, takie jak rozbudowa pasa startowego lotniska w Wilnie i tu złożymy ofertę. Są też projekty długoterminowe, takie jak koncesja mieszana na zarządzanie tym lotniskiem - temu z naszym partnerem z Hiszpanii chcielibyśmy się przyjrzeć. Na Litwie jest ogółem 7-8 projektów, które analizujemy i prawdopodobnie będziemy w nich uczestniczyli.

Poza litewskimi projektami prezes wymienił kolejne, którymi zainteresowana jest spółka: dwa projekty drogowe na Słowacji i jeden budowlany w Niemczech.

- Negocjujemy kontrakt budowlany w Niemczech, niedużej wielkości - ok. 10 mln euro - żeby zobaczyć, jak na tym rynku można pracować jako generalny wykonawca. My tam jesteśmy, ale na razie tylko w roli podwykonawcy - wyjaśnił Blocher.

W dalszej perspektywie Budimex nadal ma działalność na Wschodzie, do której jednak "trudniej przekonać właścicieli" ze względu na sytuację gospodarczą i polityczną.

- Mamy duże rygory, jeżeli chodzi o wybór kraju do którego idziemy i na razie żaden z tych krajów na wschód tego nie spełnia, więc zobaczymy. Ale widać ewidentnie, że będziemy musieli zintensyfikować naszą działalność w wychodzeniu za granicę - tam, gdzie będą inwestycje - podkreślił szef Budimeksu.

Pytany o udział zagranicy w budowaniu przychodów w kolejnych latach, odpowiedział, że "wydaje mi się, że 10 proc. jest osiągalne, ale nie stawiamy sobie takiego celu. Takie małe kraje, jak Litwa realizujemy projekt po projekcie. Dużym rynkiem mogłaby być Rosja, Ukraina, za ileś lat" - podsumował prezes.

Budimex - jedna z największych spółek budowlanych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial.

giełda
wydarzenie
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Hure
6 lat temu
Chłopaki tankują na faktury na swoje firmy robią koszty dla szefa wystarczy dodać faktur tyle ze on nie ma kiedy wyjeździć takiej ilości paliwa ale pijar nowa droga i komunikat sukces budimaeksu i polityków
robol
6 lat temu
Pracuję jako zbrojarz, kilka razy w firmie podwykonawczej "pod Budimexem" To nie jest polska firma a hiszpańska. Jak działa Budimex? Proste jak pręt zbrojeniowy. 1)Składa ofertę z najniższą ceną, nierealną dla innych. 2) Wygrywa przetarg. 3) Bierze podwykonawców i całą odpowiedzialność zrzuca na nich 4) Podwykonawca żeby wyjść na swoje zatrudnia na czarno, przewaznie chłopków na Krusie. 5) Chłopki za 10 zł na godzinę pracują zadowoleni, nie płacąć podatków. Zadowolony Budimex chwali sie wynikami, zadowolony właściciel firmy podwykonawczej kupuje nową brykę, zadowolony chłopek bo nie płaci podatków, zadowolony wojewoda bo zaoszczędził na inwestycji, zadowoleni urzędnicy bo dostali premie za oszczędności. Podsumowując w d...pę dostaje państwo czyli my dopłacając do zusu, deficytu budżetowego