Notowania

Nord Stream 2. Gazprom ma pieniądze na budowę

Koncern Shell, niemieckie Wintershall i Uniper, francuskie Engie i austriacki OMV przelały na konto należącej do Gazpromu spółki Nord Stream 2 po 950 mln euro. Rosyjski gigant ma więc już pieniądze, by ruszać z budową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)

Nord Stream 2 to nic innego, jak rozbudowa biegnącego po dnie Bałtyku Gazociągu Północnego. Druga nitka ma być gotowa do końca 2019 roku. W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina konsekwentnie sprzeciwiają się projektowi. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk deklarował ostatnio, że celem polskiego rządu jest zahamowanie budowy.

Zobacz też: po co Putinowi Nord Stream 2?

Polska ma też niespodziewanego sojusznika w walce z Nord Stream 2. Budowę chcą zablokować ekolodzy. Organizacje Greenpeace i Client Earth domagają się, by fińskie władze wydały negatywną decyzję w sprawie przebiegu gazociągu.

Negocjować w sprawie stosowania podstawowych zasad prawa UE do morskiej części Nord Stream 2 chce także Komisja Europejska.

Na Gazpromie jednak to wszystko nie robi wrażenia. Jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na agencję TASS, rosyjski gigant gazowyutrzymał już od zachodnich koncernów pieniądze na inwestycję. Porozumienie o finansowaniu inwestycji stanowi, że zachodnie firmy udzieliły spółce Nord Steram 2 kredytu. Wkład własny Gazpromu musi wynosić również 950 mln euro.

Ewentualne opóźnienie budowy mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt gazu przez Ukrainę. Na razie jednak nie ma sygnałów, by Gazprom wstrzymywał budowę.

Tagi: nord stream 2, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2017

lewbrawo rosja nic bez was

18-06-2017

super!!brawo EU!je,,,ć głupich polaczków z ich faszystowskim rzadem!!

19-06-2017

b1a co na to Pan Tusk?, popiera Niemcy i ich układy z Rosją, a na Polskę karze nakładać kary ot i cała prawda o PO

Rozwiń komentarze (55)