Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu zostanie ukończona do końca przyszłego roku

0
Podziel się:

Minister skarbu państwa wraz z ambasadorem Włoch Riccardo Guariglią odwiedził dziś teren budowy.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu zostanie ukończona do końca przyszłego roku
(roy.luck / Flickr (CC BY SA 3.0))
bECGrUYB

Terminal powinien zostać ukończony do końca grudnia 2014 roku - powiedział dziś dziennikarzom minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Karpiński wraz z ambasadorem Włoch Riccardo Guariglią odwiedził teren budowanego w Świnoujściu terminalu LNG. _ - Nie przewidujemy teraz zakończenia kontraktu poza 31 grudnia 2014 r. _ - powiedział dziennikarzom minister.

Karpiński nazwał harmonogram przewidujący nową datę oddania do eksploatacji terminalu LNG na koniec 2014 _ racjonalnym _. - _ Ten plan jest bardzo ambitny, ma wiele punktów krytycznych, ale cały czas jest zarządzany tak, jak to zostało wpisane w harmonogramie. Spotkanie z przedstawicielami wykonawców i inwestorem było bardzo owocne i wspólnie z ambasadorem chcielibyśmy przekazać informację, że rząd włoski i polski wykazują pełną determinację, aby ta kooperacja zmaterializowała się tym, bardzo wysoko technologicznym projektem, największym w tej części Europy _ - powiedział.

bECGrUYD

Karpiński mówił, że współpraca inwestora i wykonawcy jest coraz lepsza, co nie znaczy, że nie ma ryzyka. Wyraził nadzieję, że włoski wykonawca _ dołoży wszelkich starań, aby projekt zmaterializował się z sukcesem _.

Minister podkreślał, że w przypadku tak wielkiej budowy zawsze pojawiają się jakieś problemy, ale po to uruchomiono wszystkie dostępne narzędzia, żeby je szybko rozwiązywać i minimalizować zagrożenie.

Ambasador Guariglia podkreślił wagę inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Wyraził zadowolenie, że terminal wykonuje firma z jego kraju i zapewnił, że włoska strona robi wszystko, żeby harmonogram został dotrzymany.

We wrześniu br. spółka Polskie LNG i budujące terminal konsorcjum pod włoskim kierownictwem Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, zgodnie z którym terminal LNG w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Jednocześnie wartość kontraktu wzrosła o 67,5 mln euro.

bECGrUYJ

Wcześniejsza umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 r. W kwietniu wiceminister skarbu Paweł Tamborski mówił o 2-4 miesiącach opóźnienia w budowie.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Czytaj więcej w Money.pl

bECGrUZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)