Notowania

Miliard złotych straty rocznie w budżecie. E-handel z Chinami uderza po kieszeni

Chińskie platformy zakupowe podbiły serca Polaków. Towary ze Wschodu płyną do kraju coraz szerszym strumieniem. Zgodnie z prawem od tych zamówień powinien zostać odprowadzony VAT i opłacone cło. System jest jednak nieszczelny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(aliexpress.com)
Kupujesz na AliExpress, powinieneś zapłacić VAT.

W Polsce działa ponad 30 tys. sklepów internetowych. Wielkie platformy zakupowe zyskują coraz więcej klientów. Szczególnie aktywne stały się chińskie serwisy, które oferują tanie produkty z Azji – pisze "Rzeczpospolita".

Większość kupujących towary o małej wartości (mniejszej niż 22 euro lub 45 euro, jeśli zadeklarujemy, że jest to "prezent") np. z Chin - choćby za sprawą platformy zakupowej AliExpress, Gearbest czy Zapal - mylnie sądzi, że nie musi płacić cła, ale i VAT – zauważa dziennik.

Tracą na tym firmy, ale i państwo. Ile? Według nieoficjalnych informacji ”Rz”, szacunki urzędników Ministerstwa Finansów mówią o około miliardzie złotych rocznie straty z niezapłaconego VAT i opłat celnych. Resort oficjalnie nie odniósł się do tych wyliczeń, ale ma już prowadzić prace nad uszczelnieniem systemu.

E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa:

Skala się powiększa bowiem chińskie serwisy stale zyskują nowych klientów. Jak pisaliśmy w money.pl, chińską platformę kojarzy już 30 procent internautów, którzy robią zakupy w sieci, co potwierdza raport firmy Gemius. Z raportu Gemiusa wynika, że z różnych zagranicznych serwisów korzysta już w Polsce 23 proc. internautów. Dwa lata temu z takich e-sklepów korzystało zaledwie 10 proc. badanych. Z badania wynika też, że już co drugi polski internauta robi zakupy w sieci.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl* *

Tagi: e-handel, budżet, cła, chiny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2018

JacekTrzeba wprowadzić cła zaporowe , Tracą na tym wszyscy Polacy .Traci polska gospodarka , Zwiększa się bezrobocie w Polsce, Ja raz kupiłem chiński … Czytaj całość

05-09-2018

AdamChińczycy się śmieją i wyciągają szerokim strumieniem pieniądze, taka jest prawda. Europa nic z tym nie robi. Chińczyk nie płaci VAT, cła, podatków, … Czytaj całość

05-09-2018

SyjonistaW polsce tak drogo, że trzeba kupować na aliexpres :) Najśmieszniejsze jest to, że zegarek który kosztuje na ali 50 gr w Polsce na allegro kosztuje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)