Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Allegro ma pomysł, jak okiełznać e-zakupy z Chin. Uderza jednak w Pocztę Polską

136
Podziel się:

Przesyłki z Chin bez podatku VAT i cła to zmora do największej w Polsce platformy zakupowej i wielu przedsiębiorców. Polacy bowiem pokochali e-zakupy na azjatyckich serwisach. Allegro opracowało koncepcję uszczelnienia systemu, ale jednocześnie naraziło się Poczcie Polskiej.

Kupujesz na AliExpress, zapłać VAT. Allegro ma już rozwiązanie.
Kupujesz na AliExpress, zapłać VAT. Allegro ma już rozwiązanie. (Poczta Polska)

Przesyłki z Chin bez podatku VAT i cła to zmora dla największej w Polsce platformy zakupowej i wielu przedsiębiorców. Polacy bowiem pokochali e-zakupy na azjatyckich serwisach. Allegro opracowało koncepcję uszczelnienia systemu, ale jednocześnie naraziło się Poczcie Polskiej.

Z pomysłami ekspertów Allegro już zapoznali się urzędnicy resortu cyfryzacji – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Teraz koncepcja rozwiązań, które uszczelniłyby pobór VAT od przesyłek z Azji, trafia do Ministerstwa Infrastruktury.

Sprowadzane z Chin towary o małej wartości (mniejszej niż 22 euro lub 45 euro, jeśli zadeklarujemy, że jest to "prezent") w wielu krajach UE nie są objęte cłem i podatkiem. W Polsce jednak VAT trzeba od nich zapłacić. Niewielu jednak ma tego świadomość, jeszcze mniej to robi. Tu przeczytasz, jak należy płacić VAT od tych produktów.

Allegro, które zmaga się z rosnącą konkurencją, zwłaszcza chińskiego AliExpress, próbuje przekonać rząd do zaostrzenia regulacji. Sposobem miałoby być wprowadzenie tzw. domniemania do polskiego prawa celno-podatkowego.

Na czym miało by to w praktyce polegać? Jak tłumaczy "Rz", każda przesyłka np. z Chin, o grubości powyżej 20 mm zostałaby potraktowana jako przesyłka z towarem. Poczta Polska pobierałaby od niej VAT i ewentualne dodatkowe wynagrodzenie za dokonanie czynności celno-podatkowych. Jak informuje dziennik, Allegro zakłada, że Poczta otrzymałaby status agenta celnego i dokonywałaby odpraw towarów.

Kłopot w tym, że to oznaczałoby dodatkowe koszty i obowiązki dla Poczty Polskiej. Mało tego, każdy cios w przesyłki z Chin, to strata dla krajowego operatora, który w nich zyskał spore źródło dochodów. Jak duże? "Rzeczpospolita" przywołuje przykład Szwecji, gdzie wprowadzono opodatkowanie od przesyłek z Chin. Momentalnie ich liczba spadła ze 160 tys. do 15 tys. dziennie – zaznacza dziennik.

Zobacz także: Sklepy internetowe na celowniku fiskusa:

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, jak pisze "Rz", że autorem rozwiązań Allegro bijących w Pocztę Polską są ludzie, którzy wcześniej byli związani z InPostem walczącym "o rynek listów" państwowym operatorem.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl* *

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(136)
pająk
2 lata temu
Chinoli trzeba tępić bez względu na aktualne koszta. Bo cena może być w przyszłości o wiele straszniejsza niż nam się wydaje.
jadwinin
2 lata temu
95% ofert na Allegro to importowane z AliExpress towary. Widzę, że dominują tu handlowcy z Allegro krytykujący import bezpośredni z ChRL. Jeżeli chcecie zaszkodzić skutecznie to protestujcie przeciw darmowym dostawą bo to was kładzie na łopatki. Ale tu mamy poważny problem ... Darmowe dostawy do Polski finansuje Komunistyczna Partia Chin a nie Poczta Polska. Dlaczego ? To proste ! Kupują w ten sposób wiedzę o polskim rynku. Dziś wiedzą jakie są trendy i jaki będzie popyt i na co w Polsce za dwa lata. Chodzi o cały rynek UE + GB/NORWAY/Swiss ... Czy to jest sprytne ? No chyba nie. Ich po prostu na to stać bo mają kapitał na który pracowali ciężko przez lata.
rb
4 lata temu
Ci z PO ze strachu już dawno by podatek, cło nałożyli byli tylko kasa na zachód płynęła :)
X
4 lata temu
Przeciez wiekszosc rzeczy na allegro pochodzi z aliexpres, a w butikach 100% z aliexpres.
Ebay11
4 lata temu
poco Wy kupujecie na Allegro , EBAY jest o wiele tańszy.
...
Następna strona