Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Byli prezesi NBP murem za zatrzymanymi urzędnikami KNF. "Rażące naruszenie sprawiedliwości"

68
Podziel się:

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka opublikowali wspólne oświadczenie, w którym zaprotestowali przeciw zatrzymaniu Marka Jakubiaka, Wojciecha Kwaśniaka i pozostałych byłych wysokich urzędników KNF.

Szczecin, 06.12.2018. Doprowadzenie do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie jednego z byłych wysokich urzędników KNF
Szczecin, 06.12.2018. Doprowadzenie do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie jednego z byłych wysokich urzędników KNF (PAP/Marcin Bielecki)

Troje byłych szefów Narodowego Banku Polskiego uznało zatrzymanie siedmiorga byłych urzędników KNF za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

"Szokujące zatrzymanie przez prokuraturę ludzi, którzy zwalczali nadużycia w układzie SKOK, jest kolejnym ciosem wymierzonym w reputację Polski, a w tym zwłaszcza w organy nadzoru nad strategicznie ważnym sektorem finansowym" - czytamy w oświadczeniu.

Gronkiewicz-Waltz, Balcerowicz i Belka zwracają uwagę, że "KNF objęło nadzorem SKOK-i dopiero pod koniec 2012 roku, po długich latach obstrukcji stosowanej przez PiS". Dodają, że "zatrzymani doprowadzili w krótkim czasie do ujawnienia ogromnych strat, zwłaszcza w SKOK Wołomin".

"Już w maju 2013 roku zgłosili do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia tam przestępstwa" - przypominają byli prezesi NBP. "Po ponownej kontroli na początku 2014 roku W. Kwaśniak został ciężko pobity przez bandytów nasłanych przez mocodawcę ze SKOK Wołomin" - dodają.

Według trojga byłych szefów NBP działania prowadzącego dochodzenie prokuratora Adama Gołucha i jego zwierzchników "rażąco kontrastują z biernością prokuratury wobec osób, które do 2013 r. odpowiadały za sytuację w układzie SKOK".

Oburzenie zatrzymaniem byłych urzędników KNF w piątek wyraził także Związek Banków Polskich, który jednocześnie zadeklarował gotowość poręczenia za zatrzymanych.

"Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF" - oświadczył ZBP.

Zdaniem zarządu ZBP, działanie służb wobec byłego szefostwa KNF w sprawie tzw. afery SKOK Wołomin "uderza w wiarygodność tej instytucji, której reputacja tak dotkliwie została naruszona w ciągu ostatnich tygodni. Podważa też zaufanie do krajowego systemu finansowego".

ZBP przypomniał, że zatrzymani zostali wysocy urzędnicy nadzoru, którzy "stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym".

"Związek Banków Polskich w poczuciu sprawiedliwości oraz w przekonaniu co do uczciwości i zgodnego z prawem działania zatrzymanych osób deklaruje gotowość udzielenia poręczenia na warunkach określonych w przepisach prawa” - oświadczył zarząd Związku Banków Polskich.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka i sześciu podległych mu urzędników. Na liście jest Wojciech Kwaśniak, który kilka lat temu został brutalnie pobity na terenie swojej posesji. Zarzuty w tej sprawie usłyszały osoby związane ze SKOK Wołomin.

- Na myśl przychodzi mi tylko jedno skojarzenie. PRL. Mówienie, że prokuratura ma naciągniętą tezę to kłamstwo. Prokuratura ma całkowicie zmyśloną tezę, wszystko od początku do końca jest w tej sprawie wymyślone. To decyzja czysto polityczna. Dowody? Nie ma ich, ale najwidoczniej dla niektórych nie są istotne - mówił money.pl Jerzy Naumann, mecenas reprezentujący m.in. Wojciecha Kwaśniaka. - Cała ta sprawa to szaleństwo - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(68)
obywatel
5 lata temu
Brawo dla obrońców ! Brawo dla tych zatrzymanych- ludzi PRZYZWOITYCH! Nie pozwolimy by PiS zrobił z Polski państwa na wzór Rosji Putina ,gdzie fabrykuje się dowody i na każde jego skinienie ręki zatrzymuje i oskarża się ludzi w celach uzyskania korzyści politycznych. Ta zakłamana opcja PiS popierająca i kradnąca garściami ze SKOKów musi odejść , bo niszczy i rujnuje Polskę.
obywatel
5 lata temu
Brawo dla obrońców ! Brawo dla tych zatrzymanych- ludzi PRZYZWOITYCH! Nie pozwolimy by PiS zrobił z Polski państwa na wzór Rosji Putina ,gdzie fabrykuje się dowody i na każde jego skinienie ręki zatrzymuje i oskarża się ludzi w celach uzyskania korzyści politycznych. Ta zakłamana opcja PiS popierająca i kradnąca garściami ze SKOKów musi odejść , bo niszczy i rujnuje Polskę.
Lex
5 lata temu
HGW,Balcerowicz i Belka zeczywiscie to są prawdziwe autorytety tego Kraju HGW powinna dawno siedzieć za kamienicę, Balcerowicz za wyprzedaż majątku narodowego a Belka za finansowanie wyborów
lBolek
5 lata temu
A Marka Jakubiaka za co? Te browary to ze SKOK'ów?
josef
5 lata temu
Ta trojca jest najmniej wiarygodna by wypowiadac jakiekolwiek opinie.Balcerowicz -absolutny destruktor,zasługuje na kal.7,62 mm.Belka to brak szacunku do polskiej złotowki,opodatkował oszczędności wczesniej już opodatkowane-wróg narodowy.Gronkiewicz niszczyciel spółdzielczości bankowej,/pomijam złodziejstwo/.Po niżej krytyki.
...
Następna strona