Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CBA uczciło "Dzień bez łapówki". Wpadli pośrednicy, biznesmen i lekarz

CBA uczciło "Dzień bez łapówki". Wpadli pośrednicy, biznesmen i lekarz

23 lutego obchodzony jest "Dzień bez łapówki". Na pewno będzie takim dla zatrzymanych w Krakowie Fot. EAST NEWS
23 lutego obchodzony jest "Dzień bez łapówki". Na pewno będzie takim dla zatrzymanych w Krakowie

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w Krakowie cztery osoby zamieszane w ustawianie przetargów. Jest wniosek o areszt.

Aktualizacja: 12:39

Akcja CBA rozegrała się w restauracji w centrum Krakowa. Tam miejscowi funkcjonariusze nakryli na gorącym uczynku uczestników korupcyjnego procederu.

- Zatrzymali cztery osoby. Dwie z nich to pośrednicy, jeden biznesmen i krakowski lekarz. Pośrednicy powoływali się na wpływy w krakowskiej administracji krakowskiej. Podczas śledztwa ustaliliśmy, że w zamian za łapówki podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu najmu albo też kupna mieszkań i lokali użytkowych - usłyszeliśmy w CBA.

Zobacz też: CBA: 5 zatrzymanych ws. korupcji na ponad 1 mln zł


 

Jak poinformował nas Janusz Hnapko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie do zatrzymania doszło po wielomiesięcznym śledztwie. Dotyczyło nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie nieruchomości w ścisłym centrum Krakowa - w okolicach rynku i pod Wawelem.

- Do zatrzymania doszło w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za spowodowanie wygrania przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę - tłumaczy prokuratura.

 

 

Zatrzymanym Małgorzacie P. (45 lat) i Robertowi F. (46 lat) przedstawiono zarzuty "szeregu przestępstw płatnej protekcji". Grozi za to do 8 lat więzienia. I właśnie za kratkami spędzą najbliższe dni, ponieważ prokurator skierował do sądu wniosek o ich tymczasowe aresztowanie, a sąd do wniosku się przychylił.

- Sąd wziął pod uwagę wysoką karę grożącą zatrzymanym oraz obawę matactwa - tłumaczy prokuratura.

Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. trzyletnie porsche cayenne o wartości kilkuset tysięcy złotych. Należy do Roberta F., który formalnie nie ma żadnych dochodów.

Prokuratura zapewnia, że śledztwo jest "rozwojowe" i planowane są kolejne zatrzymania.

kraków, cba
Czytaj także
Polecane galerie
laik z lasu
2018-02-26 10:28
Korupcja to cecha naturalna wielu ludzi . W Polsce tak było zawsze i jest nadal i długo będzie pomimo że od czasu do czasu kogoś złapią. To się dzieje od najwyższych sfer począwszy { korupcja to nie zawsze pieniądze } poprzez wszystkie pośrednie dziedziny życia . Trawi mnie jedno pytanie, czy korupcję jest także to kiedy wysoki urzędnik podpisuje wszystko aby mieć poparcie i stanowisko i gdyż za to pieniędzy nie dostaje bezpośrednio ? Czy jest korupcją popieranie jednych polityków no w kościołach, środkach masowego przekazu za to że się odwdzięczą dotacjami i przywilejami a szkalowanie innych którzy nie są tak chętni do obdarowywania ? Jaka jest definicja ?
asd
2018-02-24 12:32
rozwojowe to dlaczego łapówkarzy z urzędu ostrzegają przez internet???
Vigilante
2018-02-24 11:46
I dobrze, lapac biale kolnierzyki udajacych prawych