Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cena ziemi rolnej. Grunty z Agencji Nieruchomości Rolnych podrożały o 17 procent

0
Podziel się:

Nieruchomości rolne wciąż drożeją. W ubiegłym roku średnia cena hektara z ANR wyniosła już 25,6 tys. zł

Cena ziemi rolnej. Grunty z Agencji Nieruchomości Rolnych podrożały o 17 procent
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
bEUajkoR

W Wielkopolsce ziemia rolna jest dwukrotnie droższa niż na Podlasiu. Ale w skali kraju ceny gruntów z państwowej agencji wzrosły o niemal jedną piątą.

W 2013 r. ceny państwowej ziemi wzrosły o 13 proc. Ceny gruntów rosną systematycznie od 2004 r., czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W 2000 r. hektar ziemi kosztował ok. 3,5 tys. zł, a w 2004 r. ok. 4,6 tys. zł.

Według ANR, na wzrost cen gruntów w ubiegłym roku miały wpływ m.in. zmniejszająca się podaż na rynku pierwotnym oraz możliwość nabywania ziemi przez rolników na zasadach preferencyjnych tj. z niskooprocentowanymi kredytami (3,75 proc. w skali roku) oraz rozkładaniem przez ANR ceny sprzedaży na raty.

bEUajkoT

ANR zauważa, że w Polsce jest duże regionalne zróżnicowanie cen nieruchomości rolnych. Najwyższe ceny uzyskiwane są w województwach: opolskim i wielkopolskim - ponad 35 tys. zł/ha, natomiast w województwie podlaskim i świętokrzyskim były one ponad dwukrotnie tańsze i wynosiły odpowiednio: 16,0 tys. zł/ha i 16,5 zł/ha. Stosunkowo niedrogie są działki w woj. lubelskim i podkarpackim.

Najwięcej płacono za nieruchomości o powierzchni 300 ha i więcej - 28,3 tys. zł/ha, a najmniej kosztowały działki 1-10 hektarowe - 21,2 tys. zł /1ha.

Podaż ziemi z ANR jest coraz mniejsza, ponieważ co rok sprzedawane jest ponad 100 tys. ha gruntów. W 2014 r. Agencja sprzedała 121 tys. ha. Najwięcej w województwach: zachodniopomorskim (ok. 21 tys. ha), warmińsko-mazurskim (17 tys. ha) i dolnośląskim (ok. 16 tys. ha). Natomiast najmniej ziemi zakupiono na terenach województw: świętokrzyskiego i małopolskiego.

bEUajkoZ

W 2014 r. zawarto prawie 12,7 tys. umów kupna-sprzedaży. Ponad 80 proc. umów dotyczyło nabycia działek do 10 hektarów. Obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jest prawie 1,5 mln ha, z czego 1,09 mln ha jest w dzierżawie, a 266 tys. ha czeka m.in. na sprzedaż.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUajkpu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)