Notowania

ceny nieruchomości
28.12.2011 11:04

Ceny mieszkań nadal będą spadać

Maksymalne spadki na rynku pierwotnym i wtórnym osiągnęły w tym roku około 7 procent. Tendencja spadkowa utrzyma się w 2012 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shironosov/iStockphoto)

*Maksymalne spadki na rynku pierwotnym i wtórnym osiągnęły w tym roku około 7 procent. Tendencja spadkowa utrzyma się w 2012 roku - przewidują analitycy.*

_ - __ Są to dane szacunkowe, wynikające z porównania na koniec roku 2010 i 2011, bez pełnych danych za listopad i grudzień 2011 _ - podkreśla Katarzyna Lubaś, analityk centrum analiz AMRON, należącego do Związku Banków Polskich.

Wiceminister Piotr Styczeń powiedział z kolei, że na rynku mieszkań mamy do czynienia z nadpodażą. - _ Rynek oczekuje obniżki na poziomie 10-15 proc. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie ceny ofertowe mieszkań zostały nadmiernie zawyżone _.

W 2011 r. spadek średnich cen w największych aglomeracjach wynosił od 50 do 100 złotych za m kw. w ciągu kwartału. Może to oznaczać, że spadek w ciągu całego roku osiągnie nawet 300-400 zł za m kw., najwięcej w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Katowice i Wrocław. Wyjątkowy spadek cen, sięgający nawet 300 zł za m kw., zanotowano w III kw. we Wrocławiu.

Według danych GUS w okresie styczeń-listopad 2011 r. oddano do użytku 114 tys. 40 mieszkań, tj. o 6,2 proc. mniej niż w 2010 r. i o 20,8 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. W okresie jedenastu miesięcy br. rozpoczęto budowę 153 tys. 88 mieszkań, tj. o 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 168 tys. 772, tj. o 4,8 proc.
Według prezesa zarządu CEE Property Group dr Pawła Grząbki, do spadku cen mieszkań przyczynił się z jednej strony wzrost podaży nowych mieszkań, obserwowany od połowy 2010 r., z drugiej - zmniejszenie popytu na skutek wygaszania programu _ Rodzina na Swoim _.

_ - Nic nie wskazuje na to, aby ten trend na rynku w odniesieniu do cen mieszkań miał ulec zmianie w najbliższych miesiącach 2012 r. _ - twierdzi Grząbka.

O wpływie na rynek programu _ Rodzina na swoim _ mówi także prezes firmy doradczej REAS Kazimierz Kirejczyk. _ - Zapowiedzi zmian w programie zmobilizowały nabywców i banki do finalizowania transakcji w II i III kwartale, zaś ich uchwalenie zmniejszyło realny popyt w okresie po 1 września _ - uważa. Dodał, że na sytuację na rynku w 2012 r. największy wpływ będą miały banki i skala kredytowania rynku - zarówno nabywców, jak i deweloperów.

Zdaniem Jacka Bieleckiego z Polskiego Związku Firm Deweloperskich rynek mieszkań w 2011 r., wbrew wcześniejszym prognozom, był dość stabilny. Deweloperzy, dostosowując się do oczekiwań klientów, oferowali mieszkania mniejsze i tańsze. _ Spowodowało to spadek średnich cen o około 5 proc. w skali roku _ - powiedział Bielecki.

W mijającym roku spadły też ceny mieszkań używanych, w niektórych miastach (Gdańsk, Wrocław, Łódź) nawet o 10 proc. Zdaniem prezesa agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy Mariusza Kani utrudniony dostęp do kredytów z pewnością będzie mieć przełożenie na pogorszenie tempa sprzedaży mieszkań w 2012 r. _ Dodatkowo wśród klientów wyraźnie widać wyczekiwanie na kolejne spadki cen _ - podkreślił.

Podobnego zdania jest pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń. _ W najbliższym czasie raczej nie grozi nam wzrost cen nieruchomości, dlatego warto przemyśleć zakup mieszkania lub domu _ - powiedział PAP.

Analityk serwisu Szybko.pl Marta Kosińska uważa, że dalsze obniżki cen są nieuniknione, więc nie ma sensu śpieszyć się z zakupem. _ - Wszystko wskazuje na to, że w 2012 r. mieszkania nadal będą tanieć _ - przewiduje.

O rynku nieruchomości czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t20614.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wynajem;mieszkan;bedzie;coraz;bardziej;oplacalny,56,0,996408.html) Analitycy zdradzają, jak zarobić na rynku nieruchomości Eksperci wskazali segment, którego perspektywy na przyszły rok są najlepsze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t20611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;mieszkan;w;2012;roku;spadna;nawet;o;15;procent,137,0,990601.html) Ceny mieszkań spadną. Zobacz, o ile - _ Inaczej kupców nie znajdą te, które są w ofercie _ - uważa podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t129490.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/anglicy;irlandczycy;i;niemcy;wykupuja;mieszkania;w;polsce,56,0,983352.html) Zastój na rynku? Oni kupują mimo wszystko Najczęściej na polskim rynku inwestują Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Hiszpanie i Włosi. Dużych zakupów dokonywały też zagraniczne fundusze inwestycyjne.
Tagi: ceny nieruchomości, mieszkania, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, pap, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz