Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Ceny ropy na światowych rynkach biją rekordy

0
Podziel się:

Ceny ropy na światowych rynkach osiągnęły historyczne poziomy. Za baryłkę płacono prawie 80 dolarów.

Ceny ropy na światowych rynkach biją rekordy
(PAP/EPA)
bELgWTYl

Ceny ropy na światowych rynkach osiągnęły historyczne poziomy. Za baryłkę płacono prawie 80 dolarów.

Rekordowy poziom to dokładnie 78,84 dol. za baryłkę słodkiej ropy naftowej (light, sweet crude oil), która najczęściej handluje się na rynkach terminowych w USA. Kontrakty na ropę zaczęły być notowane w 1983 roku.

Cena osiągnęła rekordowy poziom, pomimo decyzji OPEC o zwiększeniu wydobycia tego surowca o 500 tys. baryłek dziennie. Decyzja kartelu okazała się niewystarczająca aby zaspokoić globalny popyt: dzienne wydobycie ropy krajów zrzeszonych w OPEC sięga 22,6 mln baryłek.

bELgWTYn

Bezpośrednią przyczyną pobicia rekordu były jednak dane z USA o zapasach surowca w poprzednim tygodniu, które spadły więcej niż się spodziewano do poziomu 322,6 mln baryłek.

_ Nie bez znaczenia były i są występujące coraz częściej huragany jak np. ostatni o nazwie "Humberto", który uformował się nad wybrzeżami Meksyku. _

Międzynarodowa Agencja Energii w swoim najnowszym raporcie prognozuje, że globalny popyt na ropę naftową zwiększy się w tym roku o 1,4 proc. do 85,9 mln baryłek dziennie. W przyszłym roku wzrost ma wynieść 2,1 procent.

Według niektórych specjalistów są to zawyżone prognozy. Nie wiadomo także jak na popyt wpłynie spowolnienie gospodarcze spowodowane kryzysem kredytowym w Stanach Zjednoczonych.

bELgWTYt

Ceny ropy od początku tego roku, gdy akurat wtedy notowano dołek na tym surowcu, wzrosły o prawie 23 procent. Na początku 2002 r. jej cena oscylowała wokół 20 dol. za baryłkę. Najniższa cena surowca to 10,42 dol. za baryłkę w marcu 1986 roku. Natomiast za początek długotrwałej hossy na tym rynku można przyjąć rok 1999.

ZOBACZ TAKŻE:

bELgWTYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)