Notowania

energetyka
18.10.2018 16:43

Certyfikaty emisji CO2 windują ceny energii. Minister zapewnia, że to koniec wzrostów

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że ceny emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie powinny przekroczyć 20 euro za tonę. Jego wypowiedź sprzed kilku tygodni poświęcona właśnie tym certyfikatom wywołały gwałtowną reakcję w całej UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemysław Piątkowski)
Krzysztof Tchórzewski już raz wpłynął na ceny certyfikatów

- Wejście (cen za emisję tony CO2 do atmosfery – red.) powyżej 20 euro może być dużym kłopotem gospodarczym w całej Europie - powiedział szef resortu energii cytowany przez agencję ISB News. Dodał, że po rozmowach w Brukseli jest przekonany, że cena nie przekroczy wspomnianych 20 euro.

- Moje zdanie popiera też kilka innych krajów - podkreślił. Wiadomo, że w tym gronie są m.in. Grecja, Rumunia i Hiszpania.

Problem ze skokowym wzrostem cen uprawnień emisji CO2 wpływa od kilku miesięcy na gwałtowne podwyżki cen energii m.in. na Warszawskiej Giełdzie Towarowej. Podczas, gdy jeszcze na początku tego roku kosztowały niespełna 10 euro za tonę, tak we wrześniu trzeba było zapłacić nawet 25 euro. Obecnie ceny kształtują się na poziomie 18-19 euro.

Ceny prądu uderzą w firmy. Co zamierza zrobić rząd?

Ten gwałtowny wzrost stanowił podstawę do złożenia w ubiegłym tygodni przezPolskę wniosku do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji.

- Stabilne funkcjonowanie rynku ETS ma bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego, opartego w dużym stopniu na węglu. Według przepisów dyrektywy ETS sytuacja, w której w określonym czasie cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie odpowiednio mocno, upoważnia Komisję do interwencji. Moim zdaniem takie warunki zostały już spełnione, oczekujemy od Komisji podjęcia zdecydowanych kroków – mówił wówczas Tchórzewski.

Co ciekawe, już samo wspomnienie o konieczności zbadania sprawy, wywołało kilkudziesięcioprocentowy spadek cen certyfikatów w całej Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, co2, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2018

heniuZobaczcie że wszystkie kraje które obecnie maja największe tępo rozwoju, olały te wszystkie rozolucje, traktaty itp . Powinniśmy zrobić to samo. … Czytaj całość

18-10-2018

BoberKłamstwo Kłamstwo nie ma żadnego efektu cieplarnianego, a opłaty za emisje co2 to kolejny haracz dla deep state !! Wycinajcie głąby więcej lasów to … Czytaj całość

18-10-2018

z DETeraz Polacken będą bulić za prąd, 200% tego, co w De i Francji. Tak to jest, jak od 200 lat leci się na węglu i koksie - a nie umie rozwijać własnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)