Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Certyfikaty emisji CO2 windują ceny energii. Minister zapewnia, że to koniec wzrostów

9
Podziel się:

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że ceny emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie powinny przekroczyć 20 euro za tonę. Jego wypowiedź sprzed kilku tygodni poświęcona właśnie tym certyfikatom wywołały gwałtowną reakcję w całej UE.

Krzysztof Tchórzewski już raz wpłynął na ceny certyfikatów
Krzysztof Tchórzewski już raz wpłynął na ceny certyfikatów (Przemysław Piątkowski)

- Wejście (cen za emisję tony CO2 do atmosfery – red.) powyżej 20 euro może być dużym kłopotem gospodarczym w całej Europie - powiedział szef resortu energii cytowany przez agencję ISB News. Dodał, że po rozmowach w Brukseli jest przekonany, że cena nie przekroczy wspomnianych 20 euro.

- Moje zdanie popiera też kilka innych krajów - podkreślił. Wiadomo, że w tym gronie są m.in. Grecja, Rumunia i Hiszpania.

Problem ze skokowym wzrostem cen uprawnień emisji CO2 wpływa od kilku miesięcy na gwałtowne podwyżki cen energii m.in. na Warszawskiej Giełdzie Towarowej. Podczas, gdy jeszcze na początku tego roku kosztowały niespełna 10 euro za tonę, tak we wrześniu trzeba było zapłacić nawet 25 euro. Obecnie ceny kształtują się na poziomie 18-19 euro.

Zobacz także: Ceny prądu uderzą w firmy. Co zamierza zrobić rząd?

Ten gwałtowny wzrost stanowił podstawę do złożenia w ubiegłym tygodni przezPolskę wniosku do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji.

- Stabilne funkcjonowanie rynku ETS ma bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego, opartego w dużym stopniu na węglu. Według przepisów dyrektywy ETS sytuacja, w której w określonym czasie cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie odpowiednio mocno, upoważnia Komisję do interwencji. Moim zdaniem takie warunki zostały już spełnione, oczekujemy od Komisji podjęcia zdecydowanych kroków – mówił wówczas Tchórzewski.

Co ciekawe, już samo wspomnienie o konieczności zbadania sprawy, wywołało kilkudziesięcioprocentowy spadek cen certyfikatów w całej Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
gwito
5 lata temu
Komentuja wszyscy a jakiekolwiek pojecie o polityce CO2 maja nieliczni. Koszty produkcji pradu z OZE ciagle spadaja a koszty produkcji z wegla ciagle rosna. Gdy nawet uwzglednic koszt certyfikatow CO2 to prad z wegla jest i tak drozszy o okolo 20% w stosunku do OZE. 1 MWh wyprodukowana przez wiatraki kosztuje 200 pln 1 MWh wyprodukowana z wegla kosztuje 350 pln Nawet jesli odejmiemy 20 euro (90 pln) na certyfikat CO2 to nadal mamy okolo 260 PLN za 1 MWh energii z wegla. To sa astronomiczne roznice. Mozna wmawiac glupoty telewidzom TVP ale przedsiebiorcy wiedza lepiej bo potrafia liczyc. Zemscily sie zaniechania poprzednich rzadow Platformy w dziedzinie OZE - zbyt wolno wprowadzali OZE w Polsce. Natomiast PiS zniszczyl to co sie juz czesciowo udalo zrobic i cofnal nas o kilka lat. Teraz jak sie juz polapali co narobili to robia nerwowe ruchy. Zobaczymy jak sie to skonczy. Poki co ratowanie gornictwa skonczylo sie importem wegla z Rosji. Czy ratowanie OZE skonczy sie importem zielonej energii z Niemiec?
Marek
6 lat temu
Globalne ocieplenie jest związane z aktywnością słońca.Jak dawno temu duńscy naukowcy to udowodnili to byli przez wielu "naukowców " byli traktowani jak zadżumieni .Dowody naukowe są jednoznaczne , ale to prawda jest kosztowna dla wyznawców .
waldek
6 lat temu
jakieś wytłumaczenie i usprawiedliwienie podwyżek musi być. Ciemny lud to kupi
nasi krótkie ...
6 lat temu
Zbieżność z zakupem wyspy Manhattan za 2 gwoździe i pustą butelkę po wódce przez holenderskiego kapitana i nieporadnym tłumaczeniem wodza Indian, że jakoby nie włada holenderskim, jest czysto przypadkowa. :))
Ehh
6 lat temu
Tak Unia szkoli slabsze kraje ktore wzieli aby im bylo lepiej!