Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL chce pilnego zwołania RBN ws. zakupu śmigłowców oraz CETA

3
Podziel się:

PSL chce pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. przetargu na śmigłowce oraz umowy CETA - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że pismo w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy zostanie skierowane w środę.

PSL chce pilnego zwołania RBN ws. zakupu śmigłowców oraz CETA
(Maciej Stanik/REPORTER/EAST NEWS)

- Klub parlamentarny PSL kieruje do prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pismo ws. natychmiastowego zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prosimy o pilne zwołanie RBN, ponieważ są przynajmniej dwie kwestie, które należy poruszyć - powiedział szef ludowców na konferencji w Sejmie.

- Pierwsza dotyczy sił zbrojnych, modernizacji armii, zamieszania, jakie obserwujemy od kilku dni ws. zakupu śmigłowców - mówił Kosiniak-Kamysz. - Prezydent (...) powinien zabrać głos, powinien powiedzieć, jakie jest jego zdanie i przedyskutować z różnym formacjami politycznymi obecną sytuację - ocenił.

Druga kwestia "niezwykle ważna", która - według szefa PSL - "została przysłonięta różnego rodzaju wydarzeniami, często tematami zastępczymi", to jest umowa międzynarodowa o wolnym handlu z Kanadą (CETA).

Szef PSL zaznaczył, że "prezydent jest nie tylko zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale reprezentantem państwa na zewnątrz". - Te najważniejsze uprawnienia prezydenta dotyczą właśnie spraw międzynarodowych i w tej sprawie też RBN powinna mieć swoje stanowisko i wypracować najlepsze możliwe dla Polski określone stanowiska, które będziemy mogli prezentować na arenie międzynarodowej - dodał.

Według Kosiniaka-Kamysza "potrzebne jest mocne i silne zaangażowanie prezydenta". - Niektórzy uważają, że prezydent nie chce brać w tych dyskusjach udziału, my dajemy panu prezydentowi po prostu szansę. Jeżeli dzisiaj odpowie na to pismo - dzisiaj go otrzyma, mam nadzieję, że odpowiedź będzie w najbliższych dniach - i zwoła RBN, pokaże, że potrafi i chce brać czynny udział w sprawach politycznych, sprawach międzynarodowych, sprawach bezpieczeństwa - zaznaczył prezes PSL.

Prezydent - jak mówił prezes ludowców - "nie może milczeć, nie może chować głowy w piasek".

Kosiniak-Kamysz był pytany przez dziennikarzy o zapowiedź PO ws. złożenia wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności zakupu śmigłowców na polskiej armii oraz o "żądanie" przez Nowoczesną informacji rządu w tej sprawie, na niejawnym posiedzeniu Sejmu.

Zdaniem szefa PSL powołanie komisji śledczej byłoby "biciem piany". "Po pierwsze nie zostanie powołana, po drugie Sejm musi zajmować się przyszłością, a nie ciągle rozpamiętywać przeszłość" - dodał.

Ocenił, że "wytłumaczenie się" szefa MON na RBN - przy udziale prezydenta oraz wszystkich szefów partii politycznych - "jest sprawą najszybszą i najprostszą". Przekonywał, że zajęcie przez Dudę stanowiska "pogodzi Platformę i Nowoczesną".

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. W tym tygodniu koncern oświadczył, że będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal. W poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w efekcie których jeszcze w tym roku siłom specjalnym zostaną dostarczone pierwsze śmigłowce Black Hawk, produkowane w PZL Mielec - zakłady te jako własność korporacji Sikorsky należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE". Za uchwałą było 326 posłów głównie z klubów PiS i PO. Przeciw 90 - m.in. z klubów Kukiz'15, N, PSL; wstrzymało się 11. Uchwała głosi, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował w środę, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę. Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
kilogram złot...
7 lat temu
oni potrafią pisać? Niebywałe.
nieświadomyko...
7 lat temu
Przecież PO, PSL i SLD negocjowali te Carakany, to czego on nie wie, no chyba, że te śmigłowce były przygotowane do rzucania moździerzami, które Kosiniak zakupił bez dostępnej amunicji. POza tym, warunki jakie zostały POstawione dla helikopterów były zrobione POd Carakany, tak jak zorganizowany przetarg przez Gronkiewicz na wywóz śmieci w Warszawie preferował tylko MPO.
Was
7 lat temu
Kiedy wreszcie PSL oraz PO zostaną zdelegalizowane.